MojAndroid

RAM v skratke znamená “Random Access Memory”. Ide o komponent, bez ktorého sa nezaobíde žiaden počítač. Do tejto operačnej pamäte sa dočasne zapisujú dáta, ktoré sú potrebné pre beh aplikácií. Možno patríte k tým, ktorí si operačnú pamäť na svojom smartfóne pravidelne čistia a aplikácie z pozadia ručne vypínajú. Ide však o správny postup, alebo je to iba zlozvyk? Inšpiráciu na tému priniesol portál MakeUseOf.com.

RAM manažment je aktuálne dostatočne pokročilý

Hneď na úvod je potrebné spomenúť, že RAM manažment sa za posledné roky vyvinul do skutočne pokročilého štádia. Americký gigant Google neustále operačný systém Android optimalizuje a softvér spravujúci dáta v RAM je skutočne múdrym vynálezom. Poďme si zodpovedať rôzne časté otázky, ktoré nemusia byť bežným používateľom jasné. Je možné, že sa podobných chýb dopúšťate aj vy.

android ram operačná pamäť zram swap
Android a RAM | Zdroj: medium.com

Ako skontrolovať, ktoré aplikácie zaberajú najviac RAM?

Ešte predtým, než začneme diskutovať a zložitejších problémoch, ako napríklad o správcovi RAM, mali by sme spomenúť, ako je možné skontrolovať, koľko konkrétne aplikácie zaberajú priestoru v operačnej pamäti. Existujú vo všeobecnosti dve možnosti, ako to zistiť. Prvou je priamo v nastaveniach zariadenia. Druhá možnosť je inštalácia aplikácie z Obchodu Play. My si však teraz vysvetlíme, ako je možné spotrebu RAM skontrolovať priamo v telefóne, respektíve tablete.

Stačí prejsť do vývojárskych nastavení (tie zapnete ťukaním na “Číslo zostavy” v informáciách o telefóne) a sem hľadajte sekciu “Pamäť”. Mala by byť hneď na vrchu. Dostanete sa k prehľadu spotreby pamäte aplikáciami v priebehu posledných troch, šiestich, dvanástich až dvadsiatich štyroch hodín. Po stlačení na “tri bodky” v pravom hornom rohu si viete tieto aplikácie zoradiť aj podľa maximálneho využitia pamäte.

Ako Android narába s operačnou pamäťou?

Ako sme už spomínali, systém Android je na trhu už nejaký ten rok. Za tak dlhý čas sa vývojárom v Google podarilo vyvinúť skvelý systém pre správu operačnej pamäte. Softvér tak vie sám rozhodovať o tom, čo by ostať na pozadí malo a čo naopak nie. Najnovšie verzie Androidu sa natoľko inteligentné, že dokážu rozpoznať, ktoré aplikácie využívate najčastejšie a navrhne špeciálny RAM manažment, ktorý je stavaný ako na mieru pre vás.

google pixel 6 pro operačná pamäť android ram aplikácie
Prehľad pamäte | Zdroj: Tomáš Kanálik

Aplikácie, ktoré používate pravidelne, ostanú v pamäti podstatne dlhšie ako tie, ktoré otvárate len zriedka. Aj napriek tomu, že by v pamäti malo ostať množstvo otvorených aplikácií, telefón, respektíve akékoľvek iné zariadenie (nielen) so systémom Android, bude nakoniec pracovať rýchlejšie. Opätovné otváranie aplikácií by malo za následok spomaľovanie systému a taktiež aj vyššiu energetickú náročnosť. Keď bude potrebné do RAM zapísať dáta pre inú aplikáciu, systém zvolí, ktorú už na pozadí s najväčšou pravdepodobnosťou nepotrebujete a zatvorí ju.

Je teda nutné zatvárať aplikácie ručne?

Tak a tu by sme mohli dokonca aj skončiť. Výsledkom teda je, že aplikácie ručne zatvárať nielen že nemusíte, ale by ste to robiť ani nemali. Prístroj bude fungovať rýchlejšie a taktiež si možno všimnete aj kladnú zmenu z pohľadu na výdrž batérie. Možno si však teraz kladiete inú otázku na štýl “Koľko RAM potrebuje Android smartfón?” Tejto téme sme sa venovali v špeciálnom článku, ktorý vám rozhodne odporúčame prečítať.

google pixel 6 pro operačná pamäť android ram aplikácie
Prehľad pamäte | Zdroj: Tomáš Kanálik
Náš tip
Wi-Fi 7: Všetko, čo by ste mali vedieť o pripravovanom štandarde
30.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+