Technológia Wi-Fi v posledných rokoch posúva svoje hranice. Zatiaľ čo väčšina z nás sa pri každodennom používaní spolieha na Wi-Fi 5, prípade novšie Wi-Fi 6 alebo 6E, vo vývoji je už ďalšia generácia s označením 802.11be, alebo jej bežne používaný názov Wi-Fi 7. Čo však nový štandard prinesie a potrebujeme ho vôbec? Odpovede na tieto otázky a ďalšie podrobnosti priniesol portál PocketNow.
Wi-Fi 7: Čo je zač a aké vylepšenia prinesie
Jednoducho povedané, Wi-Fi 7 je ďalšou generáciou technológie Wi-Fi. Technické označenie ponesie IEEE 802.11be EHT, pričom skratka EHT znamená Extremely High Throughput (extrémne rýchla priepustnosť). Na tejto verzii technológie sa momentálne pracuje, čiže zatiaľ nie je dostupná nikde vo svete.
Podľa aktuálneho stavu vývoja sa odhaduje, že na trh príde až v polovici roku 2024. No aj napriek tomu, že v praxi novinku uvidíme až o niekoľko rokov, už teraz poznáme viacero vylepšení, ktoré ponúkne. Je však potrebné mať na pamäti, že niektoré podrobnosti sa časom môžu zmeniť.
Vyššia rýchlosť
Ako naznačuje technický názov tejto generácie, zlepšenia sa dočkali hlavne prenosové rýchlosti. Wi-Fi 7 sľubuje maximálnu rýchlosť až 30 Gb/s, čo je takmer trojnásobok rýchlosti, ktorú ponúka štandard Wi-Fi 6E (9,6 Gbps). Mnohí profesionáli sa preto domnievajú, že Wi-Fi 7 by mohlo nahradiť káblové internetové pripojenia.
Plné využitie 6 GHz pásma a menšie rušenie
K zlepšeniu rýchlosti prispeje aj fakt, že Wi-Fi 7 zvládne využiť celé 6 GHz pásmo. Navyše bude využívať 320 MHz jednokanálové pásmo, oproti 160 MHz, ktoré používal jeho predchodca Wi-Fi 6E.
Menšie oneskorenie
Vďaka schopnosti využiť celú šírku 6 GHz pásma sa zariadenia pripojené k Wi-Fi 7 nebudú navzájom rušiť. Zjednodušene povedané, je to preto, že na sieti budú mať viac miesta a nebudú si navzájom konkurovať. Na pomoc prichádza aj technológia Multi-Link Operation (MLO), ktorá zas umožní zariadeniam zostať online prostredníctvom využitia viacerých aktívnych pásiem súčasne.
Lepšie Wi-Fi mesh systémy
V prípade mesh sietí Wi-Fi 7 ponúkne lepšiu koordináciu medzi jednotlivými prístupovými bodmi. To by v praxi malo zabezpečiť minimálne alebo takmer nulové detekovateľné výpadky pri prechádzaní sa po budove.
Kompatibilita pre staršie zariadenia
Pri príchode akéhokoľvek nového štandardu môžete mať pocit, že vaše zariadenia sú už zastarané. V budúcnosti sa však k Wi-Fi 7 routru pripojíte aj so zariadením, ktoré Wi-Fi podporuje aj teraz.
Naozaj nový štandard potrebujeme?
Je síce fajn vidieť, že technológia nestagnuje a je možné ju vylepšovať ďalej, no otázka znie, naozaj potrebujeme také prenosové rýchlosti či takmer nulovú latenciu? Ak by Wi-Fi 7 prišlo na trh teraz, väčšina bežných používateľov by ho nepotrebovala.
Staršie generácie technológie si poradia aj s náročnejšími úlohami, ako cloudové hranie či napájanie veľkej smart domácnosti. V najbližších rokoch sa však situácia pravdepodobne zmení. Giganti vo veľkom investujú do vývoju AR či VR produktov, zariadenia smart domácnosti sú čím ďalej tým populárnejšie a to je len začiatok.