MojAndroid

V dnešnej dobe je možné vidieť, že každý smartfón, ktorý patrí aj do tej nižšej cenovej kategórie, už disponuje aspoň 4 GB RAM. Pred pár rokmi by sme povedali, že ide o úplne dostatočnú hodnotu a viac operačnej pamäte je už iba akýsi luxus. Platí to však aj dnes? Koľko operačnej pamäte vyžaduje Android telefón v roku 2022? Túto tému rozobral webový portál Android Authority. Skúste si pred prečítaním článku tipnúť, čo je možné považovať za dostatočnú RAM pre používateľov, ktorí chcú využívať viacero aplikácií naraz bez nejakých výraznejších problémov.

Váš tip - Koľko operačnej pamäte potrebuje Android smartfón v roku 2022?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Prvé smartfóny mali na dnešné pomery minimum operačnej pamäte

Na začiatok si dáme trochu teórie. Každý počítač disponuje nejakou operačnou pamäťou. Aj váš smartfón je samozrejme možné považovať za počítač. Skratka RAM stojí pre anglický pojem “Random Access Memory”. Všetky aktuálne spustené aplikácie, ich dáta či samotný operačný systém zaberá určitý priestor v RAM. Pred asi desiatimi rokmi sa na trhu nachádzali zariadenia, ktoré nemuseli mať ani 512 MB (0,5 GB) operačnej pamäte. Aplikácie jednoducho vtedy viac nepotrebovali a operačný systém sa svojou náročnosťou taktiež nemohol porovnávať so súčasným softvérom, ktorý beží na našich mobilných telefónoch.

Samsung Galaxy S2
Samsung Galaxy S2 | Zdroj: Fero Chovaňák

V roku 2014 sa prémiové modely vyznačovali 3 GB RAM. Roky 2016 a 2017 boli známe pre vlajkové lode so 4 GB operačnej pamäte. Dnes je táto hodnota považovaná za úplné minimum, ak potrebujete smartfón, ktorý má plniť každodenné úlohy bez výrazných problémov. Telefón, ktorý nemá ani 4 GB RAM, by sme už v dnešnej dobe asi neodporúčali. Aj lacné smartfóny dokážu ponúknuť aspoň túto hodnotu.

Čo je to RAM a swap? Ako to funguje?

Operačnú pamäť si vieme predstaviť ako poličku na knihy. Každú aplikáciu si predstavte ako jednu knihu. Ak je daná apka menej náročná, kniha má menej strán a je tenšia. Ak ide napríklad o náročnú hru, tak kniha má veľké množstvo strán a je hrubá. Tým pádom zaberie viac miesta na poličke. Najväčšiu časť na tejto poličke samozrejme zaberie samotný operačný systém. Zvyšné miesto je určené pre aplikácie, ktoré spustí používateľ. Čo sa však stane, keď potrebujeme na túto poličku uložiť ďalšiu knihu, no jednoducho nemáme miesto?

android ram operačná pamäť zram swap
Android a RAM | Zdroj: medium.com

V tomto stave je operačná pamäť plná a najextrémnejším prípadom je, že systém sa rozhodne niektorú knihu jednoducho vyhodiť z poličky na zem – aplikáciu nasilu vypne a keď sa budete chcieť k nej vrátiť, zapne sa odznova. V tom lepšom prípade sa dlhšie nepoužívaná aplikácia uloží do takzvaného “swapu”. Ten je v Androide viac známy ako “zRAM”. Ide o vyhradené miesto vo flash pamäti (v prípade osobných počítačov, ako napríklad notebookov, samozrejme nemusí ísť nutne o flash pamäť), ktoré slúži ako rozšírenie operačnej pamäte. Tento typ úložného priestoru je však podstatne pomalší v porovnaní s klasickou RAM. Aplikácie, ktoré vyvoláte zo zRAM, sa preto väčšinou presunú do hlavnej operačnej pamäte a do zRAM sa uloží nejaká iná apka.

Toto však nie vždy funguje takto a aj zRAM má v prípade Android smartfónov obmedzenú kapacitu. Keď sa aj ta vyplní do posledného voľného miesta, niektoré bežiace aplikácie na pozadí je jednoducho potrebné vynútene vypnúť. Hlavnú úlohu hrá aj pamäťový manažment, ktorý sa môže podstatne odlišovať v závislosti od výrobcu daného telefónu. Na videu môžete vidieť, ako sa podarilo manažovať s pamäťou smartfónom Pixel 3 XL so 4 GB RAM / 2 GB SWAP, OnePlus 9 Pro s 8 GB RAM / 4 GB SWAP (RAMBoost) a Samsung Galaxy S21 Ultra s 12 GB RAM / 4 GB SWAP (RAM Plus).

Veľkosť operačnej pamäte je teda obmedzená v závislosti od toho, aký smartfón máte. Aplikácie a jednoduché hry si väčšinou zoberú zopár stoviek megabajtov. Náročnejšie hry si vedia zobrať pokojne aj 1,5 GB RAM a starý známy Chrome s viacerými otvorenými kartami si “požičia” pokojne aj cez 2 GB operačnej pamäte. Toto je zoznam aplikácií s ich bežným využitím RAM:

  • Subway Surfers – 750 MB
  • 1945 Airforce – 850 MB
  • Candy Crush – 350 MB
  • Brawl Stars – 500 MB
  • Minecraft – 800 MB
  • Asphalt 9 – 800 MB
  • Shadowgun Legends – 900 MB
  • Elder Scrolls Blades – 950 MB
  • Genshin Impact – 1.4 GB
  • Chrome – 2.2 GB

4 GB RAM na smartfóne Google Pixel 3 XL

Smartfón so 4 GB RAM je skvelý na spustenie niekoľkých aplikácií súčasne, spolu so samotným operačným systémom. Ak sa však rozhodnete, že si chcete zahrať nejakú náročnejšiu hru, počítajte s tým, že systém bude musieť niečo presunúť do zRAM, respektíve úplne vypnúť z pozadia. Testovací Google Pixel 3 XL dokázal udržať v operačnej pamäti spustené súčasne tri hry, a to Subway Surfers, 1945 Airforce a Candy Crush. Po spustení Brawl Stars systém vypol z pozadia Subway Surfers – pretože čím menej RAM, tým menej možných aplikácií spustených na pozadí.

google pixel 3 xl
Google Pixel 3 XL | Zdroj: GSMArena.com

8 GB RAM na smartfóne OnePlus 9 Pro

OnePlus 9 Pro je testovacím kúskom, ktorý zastupuje smartfóny s 8 GB RAM. Teda, aspoň taká bola počiatočná myšlienka. Počas testovania sa zistilo, že skutočne veľmi záleží na tom, ako je vyvinutý RAM manažment daného telefónu. OnePlus 9 Pro mal tendenciu držať v operačnej pamäti pomerne málo aplikácií, vzhľadom na to, že disponuje až 8 GB operačnej pamäte. Aplikácie na pozadí OnePlusu 9 Pro boli ukončené aj napriek tomu, že v operačnej pamäti ešte bolo k dispozícii dostatok miesta, čo je veľmi zvláštne.

oneplu 9 pro
OnePlus 9 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Telefón sa vyznačuje 4 GB dostupnej zRAM, pričom sa po presune aplikácii do tohto priestoru využíva približne len 1 GB. Vyzerá to tak, že OnePlus sa rozhodol pre agresívnejšiu správu operačnej pamäte. 8 GB RAM sa absolútne nevyužije s jej plným potenciálom. Samozrejme, smartfón od iného výrobcu by mohol narábať s toľkým množstvom operačnej pamäte trochu inak a bolo by to postačujúce.

12 GB RAM na smartfóne Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra sa potom správal tak, ako by azda každý mohol očakávať. Po naplnení 12 GB RAM sa začne zapĺňať swap a keď sa zaplní aj swap, systém vypne aplikácie z pozadia. Zaujímavým zistením je, že tento model disponuje 10 GB operačnej pamäte a ďalšie 2 GB sú zrejme vyhradené z flash úložiska. Každopádne, funguje to dobre a podľa očakávaní.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Galaxy S21 Ultra dokáže v RAM udržať súčasne spustených 15 hier, pričom sa v zozname nachádzajú aj niektoré náročnejšie tituly. 12 GB RAM je teda viac než dostatok a vyzerá to tak, že 8 GB RAM je ideálnych za predpokladu, ak výrobca daného smartfónu vhodne optimalizuje manažment aplikácií, udržiavaných v operačnej pamäti.

Záverečné zhodnotenie: Koľko operačnej pamäte potrebuje Android telefón v roku 2022?

Záver je teda nasledovný. Na náročnejšie používanie je dnes 4 GB RAM už celkom málo. V pamäti si telefón udrží posledné tri alebo štyri náročné aplikácie či hry. Päť alebo šesť menej náročný apiek problém robiť nebude, no keď ich otvoríte viac, niektorá z nich sa bude musieť vynútene ukončiť. 8 GB RAM je úplne dostatočných a 12 GB RAM alebo viac bude potrebných len vtedy, ak využívate multitasking s extrémne veľa aplikáciami spustenými súčasne.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Treba však brať do úvahy, že výrobca daného zariadenia určuje, ako systém narába s operačnou pamäťou. OnePlus 9 Pro nebol ideálnym ukazovateľom, že 8 GB RAM je dostatok. Aj napriek tomu si myslíme, že pre väčšinu dnešných používateľov ide o postačujúcu hodnotu. V blízkej budúcnosti však sa opäť určite prikloníme k názoru, že 12 GB RAM je zlatou strednou cestou. Ak teda plánujete telefón používať zopár rokov, 6 až 8 GB operačnej pamäte a viac bude prakticky nutnosťou.

Koľko gigabajtov RAM má smartfón, ktorý používate?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

21.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+