MojAndroid

Rovnako, ako na internete nájdete milióny diskusií o tom, či je lepší Android alebo iOS, nájdete aj rovnaké množstvo diskusií o tom, či je vhodné používať tzv. task killery čističe RAM. Raz a navždy vám chceme situáciu ohľadom tohto typu aplikácií vysvetliť a jednoznačne potvrdiť, že tieto aplikácie nie sú vhodné pre vaše Android zariadenia. Hoci deklarujú zrýchlenie vášho systému, fungujú na princípe, ktorý de facto spôsobuje jeho spomalenie. Aby ste pochopili, prečo je to tak, potrebujeme zájsť až ku koreňu veci.

Ako fungujú task killery a čističe RAM?

Aplikácie tohto typu deklarujú zrýchlenie systému tým, že z operačnej pamäte (RAM) odstránia aplikácie, ktoré nepoužívate. Ide o aplikácie, ktoré bežia na pozadí a typicky ich môžete nájsť po stlačení tlačidla multitaskingu. Ich vymazanie z RAM ale zariadenie nezrýchli (aj keď sa to prvých pár sekúnd môže zdať), no naopak, spôsobí skôr jeho spomalenie. Vymazané aplikácie sa totižto po spustení musia do RAM opätovne “natiahnuť” z pomalšieho interného úložiska alebo pamäťovej karty, čo okrem spotreby voľnej pamäte RAM spôsobí aj vyťaženie procesora. A váš smartfón to samozrejme spomalí, prípadne nadmerne zaťaží.

android-task-killers-drawbacks

Základným problémom je neznalosť operačnej pamäte RAM ako takej. Jej úlohou je akési “zdržiavanie” často používaných úloh a aplikácií, aby ste k nim mali rýchly prístup s krátkou odozvou na váš dotyk. Hoci má RAM oveľa menšiu kapacitu ako interná pamäť, má niekoľkonásobne vyššiu rýchlosť. Keď z nej vymažete nejakú aplikáciu, tak si ju systém musí pri otvorení opätovne povolať z interného úložiska, čo kvôli jeho nižšej rýchlosti trvá niekoľkokrát dlhšie, ako spustenie z RAM, kde sú aplikácie dostupné takmer okamžite. Mazanie úloh z RAM má tak zmysel len vtedy, keď viete, že aplikáciu v najbližšej dobe nebudete používať (napr. hra). Určite však nemá zmysel hromadné mazanie úloh z RAM. Najhorším prípadom je automatické mazanie procesov na pozadí, ktoré má nevýhodu aj v neustálom vyťažení procesora a RAM (ako každá iná aplikácia, ktorú chce vymazať).

Android nie je Windows

Mnohí z vás prirovnávajú Android k Windowsu. Tieto systémy sú ale diametrálne odlišné. Zatiaľ čo pri Windowse platí, že vymazanie operácie z RAM uvoľní miesto pre ďalšiu operáciu, a tak zrýchli spustenie napríklad hry alebo programu (Windows pri plnej RAM uloží niektorú z aplikácií na pomalší harddisk, čo spôsobí spomalenie), Android má vlastný systém, ktorý prerozdeľuje voľné prostriedky aplikáciám, ktoré to najviac potrebujú. Ak spúšťate náročnú hru, systém sám “odoberie” pridelenú časť RAM iným procesom na pozadí a dá ju práve novej aplikácii, ktorú sa snažíte spustiť. Reálne vám na pozadí systému Android môže bežať aj 20-30 procesov, v niektorých zariadeniach je však tento počet obmedzený. Môže tak nastať situácia, že pri spustení desiatej aplikácie vám automaticky z RAM vymaže prvý titul, ktorý ste spustili, no dlhšie ho nepoužili, prípadne s ním nepracovali. V bežných situáciách mu ale Android iba odoberie z kapacity RAM a pridelí ju aplikácii, ktorá to potrebuje.

Android Lollipop-1

Podobná situácia je v porovnaní pamäte vo vašom zariadení s hard-diskom počítača. Zatiaľ čo vo vašom PC môže značne zrýchliť systém defragmentácia disku, Android používa pasívne pamäťové médium, ktoré možno porovnať skôr k SSD diskom. Defragmentácia takémuto typu disku rozhodne neprospieva, nielen po stránke rýchlosti, ale aj životnosti. SSD disky a pamäťové moduly v našich mobiloch a tabletoch totižto majú obmedzený počet zápisov a čím viac na nich niečo meníte, tým viac skracujete ich životnosť. Samozrejme, že nejde o celé roky, ale v prípade pravidelného (denného) zásahu do pamäte môžete spôsobiť jej znehodnotenie.

Ako teda zrýchliť systém vo vašom Androide?

Možností je hneď niekoľko. Nie sú však také jednoduché, ako stlačenie tlačidla 1 Tap Boost :-) Najlepším spôsobom je zbavenie sa aplikácií, ktoré nadmerne spotrebúvajú RAM. Na ich sledovanie môžete využiť priamo vstavaný ukazovateľ o vyťažení RAM, ktorý nájdete v nastaveniach zariadenia a položke Aplikácie, prípadne si na to môžete stiahnuť špeciálnu aplikáciu. Ten samozrejme používajte len dovtedy, kým neodhalíte najväčších žrútov RAM. Náročné aplikácie vám potom odporúčame odinštalovať a nahradiť nejakou alternatívou, ktorá nebude spotrebúvať toľko RAM. Univerzálnym riešením pre niektoré aplikácie môže byť napríklad internetový prehliadač a mobilná verzia webu danej služby. Pomôcť vám môže aj vypnutie funkcií, ktoré nepoužívate. Na mysli máme najmä Bluetooth, Wi-Fi, GPS či NFC, ktoré môžu vyhľadávať blízke zariadenia, prípadne bežať na pozadí bez toho, aby ste ich počas dňa vôbec využili.

Náš tip
NÁVOD | 11 spôsobov, ako zrýchliť Android

Skúsenejším používateľom samozrejme odporúčame aj alternatívne ROM. Vývojári totižto častokrát upravujú najmä spotrebu RAM tým, že vypnú priamo v systéme funkcie, ktoré sú zbytočné, prípadne nastavia podmienky používania aplikácií tak, aby sa vaše zariadenie nespomalilo ani pri spustení viacerých titulov. Pomôcť vám môže aj root, najmä v kombinácii s aplikáciou Greenify, ktorá okrem iného šetrí aj batériu a jej spotrebu. Ak máte vlastné tipy na zrýchlenie systému a aplikácií, tak neváhajte a píšte svoje návrhy do komentárov pod tento článok.

Zdroj: MakeUseOf

12.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+