MojAndroid

Rovnako, ako na internete nájdete milióny diskusií o tom, či je lepší Android alebo iOS, nájdete aj rovnaké množstvo diskusií o tom, či je vhodné používať tzv. task killery čističe RAM. Raz a navždy vám chceme situáciu ohľadom tohto typu aplikácií vysvetliť a jednoznačne potvrdiť, že tieto aplikácie nie sú vhodné pre vaše Android zariadenia. Hoci deklarujú zrýchlenie vášho systému, fungujú na princípe, ktorý de facto spôsobuje jeho spomalenie. Aby ste pochopili, prečo je to tak, potrebujeme zájsť až ku koreňu veci.

Ako fungujú task killery a čističe RAM?

Aplikácie tohto typu deklarujú zrýchlenie systému tým, že z operačnej pamäte (RAM) odstránia aplikácie, ktoré nepoužívate. Ide o aplikácie, ktoré bežia na pozadí a typicky ich môžete nájsť po stlačení tlačidla multitaskingu. Ich vymazanie z RAM ale zariadenie nezrýchli (aj keď sa to prvých pár sekúnd môže zdať), no naopak, spôsobí skôr jeho spomalenie. Vymazané aplikácie sa totižto po spustení musia do RAM opätovne “natiahnuť” z pomalšieho interného úložiska alebo pamäťovej karty, čo okrem spotreby voľnej pamäte RAM spôsobí aj vyťaženie procesora. A váš smartfón to samozrejme spomalí, prípadne nadmerne zaťaží.

android-task-killers-drawbacks

Základným problémom je neznalosť operačnej pamäte RAM ako takej. Jej úlohou je akési “zdržiavanie” často používaných úloh a aplikácií, aby ste k nim mali rýchly prístup s krátkou odozvou na váš dotyk. Hoci má RAM oveľa menšiu kapacitu ako interná pamäť, má niekoľkonásobne vyššiu rýchlosť. Keď z nej vymažete nejakú aplikáciu, tak si ju systém musí pri otvorení opätovne povolať z interného úložiska, čo kvôli jeho nižšej rýchlosti trvá niekoľkokrát dlhšie, ako spustenie z RAM, kde sú aplikácie dostupné takmer okamžite. Mazanie úloh z RAM má tak zmysel len vtedy, keď viete, že aplikáciu v najbližšej dobe nebudete používať (napr. hra). Určite však nemá zmysel hromadné mazanie úloh z RAM. Najhorším prípadom je automatické mazanie procesov na pozadí, ktoré má nevýhodu aj v neustálom vyťažení procesora a RAM (ako každá iná aplikácia, ktorú chce vymazať).

Android nie je Windows

Mnohí z vás prirovnávajú Android k Windowsu. Tieto systémy sú ale diametrálne odlišné. Zatiaľ čo pri Windowse platí, že vymazanie operácie z RAM uvoľní miesto pre ďalšiu operáciu, a tak zrýchli spustenie napríklad hry alebo programu (Windows pri plnej RAM uloží niektorú z aplikácií na pomalší harddisk, čo spôsobí spomalenie), Android má vlastný systém, ktorý prerozdeľuje voľné prostriedky aplikáciám, ktoré to najviac potrebujú. Ak spúšťate náročnú hru, systém sám “odoberie” pridelenú časť RAM iným procesom na pozadí a dá ju práve novej aplikácii, ktorú sa snažíte spustiť. Reálne vám na pozadí systému Android môže bežať aj 20-30 procesov, v niektorých zariadeniach je však tento počet obmedzený. Môže tak nastať situácia, že pri spustení desiatej aplikácie vám automaticky z RAM vymaže prvý titul, ktorý ste spustili, no dlhšie ho nepoužili, prípadne s ním nepracovali. V bežných situáciách mu ale Android iba odoberie z kapacity RAM a pridelí ju aplikácii, ktorá to potrebuje.

Android Lollipop-1

Podobná situácia je v porovnaní pamäte vo vašom zariadení s hard-diskom počítača. Zatiaľ čo vo vašom PC môže značne zrýchliť systém defragmentácia disku, Android používa pasívne pamäťové médium, ktoré možno porovnať skôr k SSD diskom. Defragmentácia takémuto typu disku rozhodne neprospieva, nielen po stránke rýchlosti, ale aj životnosti. SSD disky a pamäťové moduly v našich mobiloch a tabletoch totižto majú obmedzený počet zápisov a čím viac na nich niečo meníte, tým viac skracujete ich životnosť. Samozrejme, že nejde o celé roky, ale v prípade pravidelného (denného) zásahu do pamäte môžete spôsobiť jej znehodnotenie.

Ako teda zrýchliť systém vo vašom Androide?

Možností je hneď niekoľko. Nie sú však také jednoduché, ako stlačenie tlačidla 1 Tap Boost :-) Najlepším spôsobom je zbavenie sa aplikácií, ktoré nadmerne spotrebúvajú RAM. Na ich sledovanie môžete využiť priamo vstavaný ukazovateľ o vyťažení RAM, ktorý nájdete v nastaveniach zariadenia a položke Aplikácie, prípadne si na to môžete stiahnuť špeciálnu aplikáciu. Ten samozrejme používajte len dovtedy, kým neodhalíte najväčších žrútov RAM. Náročné aplikácie vám potom odporúčame odinštalovať a nahradiť nejakou alternatívou, ktorá nebude spotrebúvať toľko RAM. Univerzálnym riešením pre niektoré aplikácie môže byť napríklad internetový prehliadač a mobilná verzia webu danej služby. Pomôcť vám môže aj vypnutie funkcií, ktoré nepoužívate. Na mysli máme najmä Bluetooth, Wi-Fi, GPS či NFC, ktoré môžu vyhľadávať blízke zariadenia, prípadne bežať na pozadí bez toho, aby ste ich počas dňa vôbec využili.

Náš tip
NÁVOD | 11 spôsobov, ako zrýchliť Android

Skúsenejším používateľom samozrejme odporúčame aj alternatívne ROM. Vývojári totižto častokrát upravujú najmä spotrebu RAM tým, že vypnú priamo v systéme funkcie, ktoré sú zbytočné, prípadne nastavia podmienky používania aplikácií tak, aby sa vaše zariadenie nespomalilo ani pri spustení viacerých titulov. Pomôcť vám môže aj root, najmä v kombinácii s aplikáciou Greenify, ktorá okrem iného šetrí aj batériu a jej spotrebu. Ak máte vlastné tipy na zrýchlenie systému a aplikácií, tak neváhajte a píšte svoje návrhy do komentárov pod tento článok.

Zdroj: MakeUseOf

12.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

110 odpovedí na “Prečo nepoužívať task killery a čističe RAM v Android zariadeniach”

      • To súhlasím, ale nepísal som, že nie je…veď Clean master robí oboje, má to aspoň v popise… Aj tak záleží od užívateľa, na výkonnom hardvéri s 2GB RAM + podľa mňa zbytočné… na slabšom môže pomôcť, ak sa zachádza s rozumom.

        • A len pre upresnenie, beriem seriál MUST HAVE ako všeobecne pre android… a mne aspoň teda ako MUST HAVE nepríde…skôr ako pomocná appka pre staršie zariadenie..ako som písal..ak sa používa s rozumom, premazanie vecí,ktoré človek dlhšie nepoužíva..nie 1-tap,kedy sa mažú všetky procesy, pritom človek každých 15 minút pozerá na FB a stále dookola sa proces spúšťa a navyše žerie baterku. Proste má svoje výhody aj nevýhody, ak človek nájde rovnováhu v používaní, tak mu môže pomôcť..ale pre mňa prevyšujú negatíva, takže za mňa MUST HAVE nie, ale to je len môj názor.

      • Akože chápem, že sa snažíte pomôcť užívateľom… máte tu aj naozaj veľa zaujímavých článkov (aj keď nie vždy sa týkajú androidu)… to všetko oceňujem :) ..ale ako sa vraví nie je všetko zlato, čo sa blyští :D

  1. Plna pamat ram sposobuje na Androidoch lagy, to je fakt. Preco? Pretoze system musi zistit, ktoru app moze z ram vymazat, aby do nej natiahol novu, a potom ju musi z ramky vymazat. Tento ukon vobec nie je taky rychly a moze trvat tak sekundu, dve = lag. A to najma na zariadeniach s malou kapacitou ram, kde spustenie jednej app znamena vymazanie inej. Takze task killeri urcite pomahaju na zariadeniach s 1GB ram a menej, na zariadeniach s 2GB a viac uz skor stracaju zmysel, s tym suhlasim.

    • tak ako vravíš, pripájam sa, pokiaľ má niekto starší low-end v zbierke, ktorý využíva tak je napr. “Clean Master” jeho jediný záchranca, mám skúsenosť kde napr. na Wildfire S po zapnutí wifi začal systém lagovať, až kým sa cez CM nevymazala RAM, lebo hneď ju zožral FB a pár iných ap. na pozadí
      pri väčších RAM to samozrejme nie je potrebné, no všimol som si, že taký ASUS má vo svojích Zenfone v lište tlačídlo na premazanie pamäte RAM, ten killer tam asi tiež nedali zo srandy, toď môj názor

    • S2, 1GB ram, android 5.02, spustil som vyse 15 apps: FB messenger, sme, total commander, galeriu, chrome, kalendar, gmail, youtube, fotak, adobe reader, slovnik EN, atd., stale mi pise okolo 350-400MB free, task killer nemam. google od 4.4. verzie sa snazi zrychlit system (ART) a optimalizovat pre tel. s malou ram. zrejme po vzore apple, (ked iphonu 6 staci 1GB ram, dokazu optimalizovat android zrejme aj chalani z googlu…) ofic. kvoli rozsireniu na indicky a asia trh, kde vladnu lacne tel…

  2. Ako povodny clanok, tak aj tento preklad je plny nezmyslov. Kto co i len trochu pozna memory-management moderneho operacneho systemu, len prevrati ocami a zalomi ruky…

    Nebudem to ani zaradom komentovat, poviem len jedno: sprava operacnej pamate u linuxu (android nie je nic ineho, len jedna specialna linuxova distribucia) a windows (novsie verzie, povedzme od 2k3) je prekvapujuco velmi podobna! Urcite principialne odlisnosti sa daju najst pri pouzivani swapu/pagefile, aj v process-scheduleoch je velky rozdiel, ale pokial ide o RAM, ani u windows uz davno neplati ze treba mat co najviac volnej pamate. Naopak, prakticky kazdy moderny operacny system sa drzi zasady “akokolvek zmysluplne vyuzita ram-ka je lepsie, ako drzat ju prazdnu”…

    • Súhlas… načo by mi bola 8GB RAM vo win, keby využívala toľko, čo napr. 3GB RAM a mal by som viac voľného miesta… keď aj tak to miesto bude dostatočne veľké, ak sa využije viac z 8 a budem mať svižnejší chod s dostatočnou rezervou

      • Samozrejme. Doplnim, ze to najhorsie co sa moze stat je to, ked sa uzivatel “vsevedko” snazi kafrat systemu do spravy pamate, pouzivat kadejake “cleanery” a “killery”. Uplne “najlepsie” aspon dva-tri naraz. To uz je potom skutocne peklo, s ktorym ma operacny system velky problem dako sa vyrovnat…

        A uz len jedna vec na zaver: “memory-management” je uloha pre samotne jadro operacneho systemu (ci uz je to linuxove, alebo windowsove). To je doslova super-kriticka cast kazdeho systemu, na vyvoji ktorej sa podielaju len ti najlepsi z najlepsich programatorov. Napriklad dostat sa medzi linux-kernel vyvojarov je fakt tazke. To si fakt niekto mysli, ze akysi Duro-Trulo z Hornej-dolnej, ktory cosi vie programovat v jave, dokaze urobit tu spravu pamate lepsie? Nebudte naivni, ludia. Hentie “udelatka”, to je v tom lepsom pripade placebo, v tom horsom je to doslova “killer”. Ale vykonu!

        • Ty asi nemas realnu skusenost s Windows Phone, vsak. Potom by si vedel, ze veci sa daju aj inak. Rozdiel nemusi byt v lowlevel implementacii. Porovnaj si beh systemu na (tyzden nerestartovanom) Androide 512MB a WP 512 MB.

    • “akokolvek zmysluplne vyuzita ram-ka je lepsie, ako drzat ju prazdnu”

      Tato fraza sluzi len na ospravedlnovanie toho, aby mohli byt os vycackane, aby vedeli predat ludom viac “bezpecnosti”, aby ich vedeli smirovat. Pritom plati, co nie je v RAM to je “mrtve”.

      A mohol by som sa rozpisat aj viac, ale na co? Pokojne majte plnu RAM tym co nepotrebujes.

      • Netreba sa rozpisovat, staci jeden priklad: skus si wo Windows kopirovat jeden velky subor z jedneho disku na druhy. Pritom si spusti task-manager, a na tabe “Performance” si sleduj “Physical memory”, ako ti klesa hodnota “free” a rastie “cached” (alebo to iste v linuxe, tam staci v terminali sledovat vypis “free”). Skus potom ten isty subor kopirovat druhy krat. Vidis ten rozdiel v rychlosti?

        Hovori sa tomu “kesovanie disku”: pokojne sa na to vyuzije vsetka momentalne volna pamat. Pravda, jej obsadenie ma “nizku prioritu” a akonahle aplikacia potrebuje pamat, disk-cache sa znizi (co je otazka zmeny jedneho pointera).

        Alebo dynamicke kniznice (*.dll/*.so): samozrejme zostavaju v pamati isty cas aj po tom, co aplikacia ktora ich potrebovala bola ukoncena. Preco? Ak by boli potrebne znova, uz su v pamati nahrate. Ak bude treba viac pamate, jednoducho sa zmazu. Atd, atd.

        Rad si na tuto temu podebatujem s niekym kto sa aspon trochu v problematike vyzna, ale (bez urazky), tu je vacsina “konzumnych” uzivatelov, ktori velmi do systemu nevidia. O to horsie je, ked sa taki uzivatelia zacnu v systeme vrtat…

        • Toto je presne to co pisem. Ked ja chcem, alebo potrebujem povedzme kopirovat, alebo cokolvek robit, tak to moze byt ci uz v RAM, alebo nacacheovane na disku, ale v RAM nech nie je to co ja a system k fungovaniu nepotrebujeme. V tom je ten podstatny rozdiel.

          Uvediem priklad z mojej G2.
          1. start po kupe, alebo po flashi stock ROM to zerie viac ako 1 az 1,2 GB RAM.

          Zakazanim, odstranenim nepotrebnych apiek, pohranim sa s LMK nastaveniami som po restarte pod 600 MB. Napriklad jedna sledovacia apka od LG sama ukroji z volnej RAM viac ako 100 MB.

          Cize moj priklad nebude o kopirovani, ale o tom, ze idem spustit nejaku narocnu hru. V ktorom pripade sa spusti skor a bude bezat plynulejsie?

          V pripade ked necham system robit to co sa mu zachce, alebo bude robit to co ja chcem?

          • Aplikácia sa pre použitie bude musieť z disku nahrať na RAM bez rozdielu na to, či je RAM plnšia, alebo prázdnejšia. V tom nie je žiadny rozdiel. Takže v oboch prípadoch ju spustí za rovnakú dobu.

  3. :D to video s názvom ako zrýchliť android je síce fajn ale nemá absolútne nič s chodom systému. Skracuje len čas vykresľovania animácií čiže sa vizuálne zdá rýchlejší, ale nemá to vplyv na celkový stav systému.
    Chalani mohli by ste viac porozprávať o takom CleanMasteri..ja ho používam na čistenie cache a pretože má v lište svietidlo, ale o jeho blahodárnych účinkoch, ktoré prezentujú jeho tvorcovia a celkovo tvorcovia task killerov pochybujem odjakživa.
    A co písal kiripolcek: tak spôsobuje nejaké konflikty pri používaní na androide 5.0? (MNE ZATIAL NIE: resp. som nepostrehol)

    • Kde som písal konkrétne o androide 5.0, prosím ťa? Ak máš dobre odladený systém a výkonný hardware, tak sa ti môže aplikácia znova načítať tak rýchlo, že to nepostrehneš.. a to si radšej dám Notification toggle, ak chcem svetlo v lište, prípadne iné prepínače,ktoré systém neposkytuje, miesto hentej zbytočnosti.

    • Mne napriklad CleanMaster blokoval kopirovanie suborov do a z PC. Dokonca mi zablokoval telefon a mal som problem ho vobec odinstalovat. Ku koncu chcel aj velmi vela pravomoci. Ked som ho konecne odinstaloval, tak vsetko ide bez problemov. UZ NIKDY VIAC!!!!!

  4. Prepac.ty si napisal novsi.ja mam 5.0 tak preto sa pytam priamo nan.ci nahodou ART nieco nemeni na funkcnosti. A mam lg a system neponuka moznost svetla.mam custom rom a root takze ak existuje mod ktory mi upravi systemUI tak aby tam bolo svetlo mohol by sa niekto podelit :)

    • Taktiez vlastnim S3 (root) a pouzivam “Greenify” (dokáže identifikovať a pozastaviť aplikácie, ktoré využívajú veľa energie a operačnej pamäti RAM) + “Titanium backup” (na zmrazenie/odinstalovanie predinstal. app) a phone slape jak švajčiarske hodinky.

  5. Odkedy som si dal na moj nexus 5 najnovsi android, tak su s tym stale iba problemy… Kamera a svetlo nefungovali po urcitej dobe, musel som restartovat telefon, ale na to sa mi uz ciastocne podarilo najst riesenie. Ale co ma hneva, ze system vobec neide rychlejsie ako starsi android. Asi po pol dni telefon zacne sekat, lagovat.. znova pomaha iba restart. Ak som nainstaloval clean master, po kazdom prebudeni telefonu mi maze procesy a takto telefon viacmenej funguje lepsie, ale take riesenie sa mi tiez nepaci. Pred nahratim lollipop som robil factory reset… Cakal som ze 5.0.1 daco poriesi, ale nic.

        • Stačí obyčajná malá skúška, ktorá ťa bude stáť tarifu za nejakú operátorom určenú jednotku dátového prenosu. Použi napríklad task killer, vyčisti RAM, hocičo, a potom si zapni dáta. Pokiaľ nemáš v nastaveniach sietí vypnuté prepojenie cez dáta, automaticky sa ti natiahnu nejaké pakety, ktoré budú spoplatnené. Nehovorím len o aplikáciách tretích strán, napríklad aj Google Play services to robí…

          • samozrejme, ze google play services to robi -> inak by si nedostaval push notifikacie. Musi existovat komunikacia medzi zariadenim a servrami google, ak chces dostavat notifikacie ‘okamzite’

            • To som uviedol ako príklad, že procesy niektorých aplikácií naozaj bežia, aj keď ich nepoužívaš (z čoho teda musí vyplývať, že majú aj, povedzme, minimálnu spotrebu pamäte aj výpočtového výkonu) – a aj programy tretích strán, pokiaľ to pre ne nemáš samostatne zablokované v nastaveniach siete.

    • pozri, oni ti na pozadi tie aplikacie za normalnych okolnosti nebezia, len su ulozene v RAM, takze ked do nich vstupis, tak sa svizne nacitaju z pamate.

      existuje sposob ako urobit aplikaciu tak, aby bezala na pozadi, ale to je nieco ine, to su tzv background services.

      Pointa je, ked aplikaciu prestanes pouzivat, tak ta aplikacia prestane pouzivat procesor a tym padom ta konkretna aplikacia uz potom nema vplyv na vybijanie baterie.

      • Blbosť, samozrejme, že bežia, minimálne určité ich procesy v stave nečinnosti. Neviem, aký máš ty telefón, ale napríklad na LG G2 to vidíš v Nastavenia/Aplikácie/Spustené… tam aj presne vidíš, koľko a akých procesových vlákien má ktorá spustená aplikácia, prípadne koľko RAM používa. A tá pointa, podľa ktorej aplikácia prestane používať procesor akonáhle ju prestaneš používať je takisto kravina, pretože stačí Nastavenia/Batéria/Používanie batérie a presne vidíš, ako procesy (áno, aj nepoužívaných) aplikácií na pozadí stále využívajú CPU. CleanMaster je ako task killer zbytočný hlavne preto, lebo veľa aplikácií má nastavený cyklický reštart, teda po ukončení procesov sa znovu spustia, všetko je to pekne vidieť.

        • no. ako som povedal, existuje nieco ako background service, to su napriklad ked chces nieco na pozadi aby sa dialo, aj ked clovek nema spustenu tu aplikaciu. To je to, co som spominal v predoslom prispevku. Vela aplikacii to aj vyuziva. Ale aktivne ti napriklad google chrome nespusta javascripty, ked nemas aplikaciu v popredi. To mam odprogramovane, odskusane. Ked aplikacia nie je v popredi, tak proste nebezi -> resp bezi kratulinko na pozadi, aby sa stihli dokoncit nejake procesy, savenut atd.

          ten zoznam je informativny, urcite nehovori o tom, ze prave v tomto momente tato aplikacia zerie bateriu, to su kumulativne udaje. Keby to bolo tak ako vravis, tak by ten zoznam vyzeral kazdu sekundu uplne inac -> ale nevyzera tak. Ako som napisal, je to kumulativne za nejaku dobu(neviem aku, ale urcite sa to da zistit)

          Co sa tyka zoznamu procesov, jedna sa vacsinou o backgroundove service. To je ale nieco uplne ine, to je nezavisle od toho, ci bola vobec aplikacia spustena -> to su tie cyklicke procesy, ktore sa restartuju, aj ked ich zabijes v cleanmasterovi, btw. to su tzv. Services .. To je proste koncept v Androide, ako moze programator nechat vykonavat nejake akcie, aj ked aplikacia nie je prave spustena. Rozne budiky, notifikacie, prehravace hudby, trackery aktivit a podobne.

            • no background procesy bezia(ak ich ma aplikacia naprogramovane). Ale hlavna ‘activity’ aplikacie nebezi…

              Dam ti priklad, kedze mas skusenost s javascriptom. Predstav si, ze nakodim uplne hlupy prehliadac, ktory nic ine nevie, ani sa nepripoji na internet, iba otvori obycajny HTML subor, ktory obsahuje aj nejaky javascript, ktory kazdych 5 sekund vpise do HTML novy riadok… Otvorim si tuto svoju primitivnu aplikaciu, pockam 5 sekund, vidim prvy riadok, odidem z aplikacie. Ak by aplikacia bezala na pozadi, tak to znamena, ze ked sa po minute vratim spat do aplikacie, tak tam budem mat 12 riadkov. Lenze ono tam nebude 12 riadkov, on tam bude ten jeden, lebo aplikacia na pozadi javascript nevykonavala -> lebo aplikacia nebezala. Da sa to nakodit aj tak, aby to bezalo aj na pozadi, keby som chcel, ale normalne samo od seba to robit nebude.

              Ok, ale velka cast aplikacii bezi aj na pozadi, to je pravda. Ale trebars drviva vacsina 3D hier -> ak zrovna nevykonavaju nejaku komunikaciu po sieti, alebo to neni ako angry birds ;o) ze data mining -> ked ich nehras, tak z procesora a GPU nezeru nic, lebo nemaju dovod nieco odtial zrat.

              Ked aplikaciu das do pozadia, tak co sa v androide stane je, ze stav sa ulozi do RAM, kde proste je. Potom ked ju otvoris znova, tak sa obnovi stav z pamate -> dokonca vramci nakodenia tieto eventy vies zachytit a ulozit si nejaky datovy bundle pri minimalizovani apky a potom nejakym sposobom aktualizovat stav na zaklade ulozeneho bundlu po obnoveni apky.

    • Tak daj 0 ty lolo! 0,5 znamená že animácia nebude tak dlho trvať ako v prípade 1, bože šak skús dať 10 a uvidíš rozdiel. Načo robíš niečo o čom nič nevieš a zbytočne komentuješ hlúposťou?

  6. Konecne clanok na tuto temu aj v slovencine, ale trosku sa cudujem, ze to pise prave MojAndroid.sk, ked doteraz som tu videl v clankoch same tipy na Clean Master, najhorsia aplikacia na android.

  7. Max co spravim v mojom smartphone tak vymaže raz za čas vyrovnávaciu pamäť v nastaveniach pamäte, podľa mňa je zbytočné inštalovať aplikácie štýlu,, clen master” do nových smartphonov.

  8. Ak sa môžem opýtať, take tu hovoríte o vypnutí WiFi. Keď ho vypnem, tak samozrejme nevidím ikonu, že je pripojené. Ale keď sa pozriem, čo využíva batériu, tak mi to ukazuje, že wifi je neustále zapnuté, aj keď vôbec nie je žiadne v okolí a ja som ho vypol. Častokrát je jeho spotreba na druhom mieste hneď pod obrazovkou. Ako ho mám úplne vypnúť? Dosť to ťahá baterku. A k téme: Používal som Taskmanager, ale teraz keď ho už nemám môžem potvrdiť, že mobil je o čosi rýchlejší…

  9. Vidim trocha inšpiráciu z webu svetandroida, ale tak co spolupracujete s nimi. :)

    Momentálne už týždeň nepoužívam task killer (Memory Booster), ktorý bol výborný a vôbec mi na mojom Z1C nechýba. Telefón beží aj bez neho plynulo ak nie lepšie.

  10. Toto je sranda problém. Hlavný problém Androidu je katastrofálna práca s update aplikacií. Každá ďalší update zahlcuje pamäť a nedokáže sa odmazať. Napríklad Google Play má odhadom okolo 70 MB. 10 x update (čo je otázkou pár týžňov) = 700 MB a pritom 690 MB je totálne zbytočných. Stačí resetovať systém, natiahnuť poslednú verziu a zaberá len tých 70 MB. Lenže treba neustále resetovať systém, predovšetkým ak je množstvo aplikácií a tie majú každú chvíľu update (aby boli čo najvyššie v rebríčku sťahovania). Android nikdy nemal dobre vyriešenú správu pamäti, z tohoto pohľadu je to shit.

      • mne to robilo na s2 presne ako jozef spomina…tam bola poriesena pamat tak ,ze na aplikacie bolo vyhradene 2gb v podstate …no a updatami sa ta pamat zahlcovala …ako premazavanie cache pomahalo ciastocne ale za 3 roky sa mi zaplnila skoro na full :D …ako na xda sa riesilo ze este dump sa da vymazat cez jedno menu …ale tak to pomohlo tiez tak docasne potom uz aj tak nebolo miesta neskor :D …ale tak mozno este 4.1.2 …ktovie ci to neporiesili neskor ci nie

        • Ja mam S2 doteraz (nemam dovod kupovat novy tel. mozno tak bateriu casom) S tym som sa nestretol, ze by update zahlcoval pamat. Zacinal som na perniku 2.3, touchwiz bol obcas spomaleny… kitkat 4.4 siel ako po masle a lizatko 5.02 slape ako hodinky…

          • tak mne ukradli nabijacku v praci :D …a potom som si povedal,ze sa mi nechce kupovat novu ,ze je cas na novy mobil tak som si kupil note 4 :D ..a nelutujem :) …uz aj tak som vahal ci pockam do s6 ci podlahnem note ale lakalo ma ho skusit a paradicka :) …a na s2 som fical na offiku stale takze som skoncil pri 4.1.2 ale slapal skvele a doteraz sluzi ako zalozny a mam k nemu 2 baterky este 2000mah :) …a mozno si sa nestretol s tym problemom lebo kit kat uz mal poriesenu inac pamat a nemal osobitne na aplikacie vyhradenu a kedze si flashoval tak mozno aj tym to bolo, ze ten problem nevnimas…ja som mal offik 3 roky od 2.3.5 a nic som nepremazaval ani tovarenske nastavenia :D

  11. z trochu iného súdka; zabíjanie aplikácií môže na druhej strane ušetriť výdrž batérie. aplikácie ako Swarm, FB Messenger alebo napr (bol som prekvapený ako veľa) taký Tinder na pozadí bežia a často prebúdzajú systém, inač povedané, raz za čas pošlú/príjmu pakety, vykonajú procesy na pozadí, pričom prebudia systém, ktorý mohol byť v tom čase v stand-by móde.

    • v tomto som bol milo prekvapený svojím Huaweiom, ktorý má v nastaveniach funkciu(?)/aplikáciu Aplikácie nadmerne využívajúce energiu, ktorá zobrazuje spotrebu energie v hodnotách mAh (nakoľko je to presné a v akom časovom intervale to meria, neviem). každopádne mám odskúšané, že keď pomocou tohoto killnem pre mňa nepotrebné aplikácie (Swarm, Facebook a pod. (FB Messenger nekillujem, to by mi potom nechodili správy)), tak batéria vydrží dlhšie.

  12. Killer som používal možno prvý týždeň čo som mal android pár rokov dozadu keď som ešte skúšal čo a ako funguje aj keď mám nainštalovaný aj teraz killer a je to multiaplikácia aj na meranie dát zapínanie dát … a procesy zatváram len po zatvorení určitých programov ktoré mám už overené že aj po vypnutí stále bežia na pozadí ale automaticky sa nezapínajú. Samozrejme v killeri mám nastavené ktoré aplikácie nemá zatvárať

  13. Dobry den potrebujem poradit mam sony xperia z1 compact a to natom videu ten killer je aky mobil a ako sa da nastavit ked kliknem na obrazovku mi to nejde ako na tom videu chcel by somvedet ako nastavit to aelbo dat video???? dakujem

  14. Prečo nepoužívať task killery? – je dobrá otázka, no ešte lepšia je, že – prečo sa vždy zaplieni niečím takmer celá RAM pamäť nezávisle od toho aká je veľká?, čo je výhradná vlastnosť androidov. Bolo by dobré vysvetlenie v nejakom článku ako tomu teda predchádzať ak sa vôbec dá, lebo návod v tomto článku u mňa až tak neúčinkuje, vždy sa tam napáskujú samé blbosti, ktoré len narastajú.

      • …ja tým myslím, že keď si chcem pustiť trebárs dajakú náročnejšiu hru, tak potrebujem logicky k tomu kus voľnej RAM-ky, aby to šlapalo bez lagov a kedže je tam veľký prd, lebo sú tam nahúkané častokrát blbosti, tak tu presne vzniká problém o ktorom som sa už zmienil. Čo je na tom nepochopiteľné?

    • Toto som pocuval casto aj pri Windowse “dokupil som dalsich X giga a uz zase je plna” … ano lenze ako pascal pise, ta ramka je tam na to aby sa vyuzivala, ak by bola prazdna tak je tam predsa zbytocna.
      Niekedy si mozes vsimnut, ze ta ista appka zabere po zvacseni RAMky viacej miesta.
      To je, ale dobre. Cim viac dat dava do RAMky tym ide aj rychlejsie.

    • presne tak, mal som mobil s 768MB RAMkou, tych 500-550MB bolo vzdy plnych. Presiel som na 2GB RAM, tie iste apky, dokonca tam nemam tie “nanutene” a mam permanentne 1200MB plnych :D
      ale killer pouzivam len, ked dohram hru a on si ju necha v pameti.. (potom naviac otravuju aj notifikacie z hry)

  15. Ak by sme sa rovno mali zbavovat aplikacii, ktore spotrebuvaju najviac pamate, to by boli dve tretiny uzivatelov bez FB, resp. Instagramu :) Mozno jedneho dna, ked budu cinske draky so 4gb RAM za 150e nam to ani tak vadit nebude :)

  16. Koľko RAM-ky aplikácie žerú, mi je vcelku jedno, ale nie je mi jedno, či mi od večera do rána stav batérie klesne o 20% alebo o 2%. Má niekto lepšiu radu? WiFi a dátové prenosy na noc samozrejme vypínam, ale nestačí to, batériu očividne žerú spustené aplikácie.

  17. Skúšala som používať šetrič batérie NQ Booster a potom Greenify. Merala som spotrebu a taktiež bez žiadneho šetriča. Najlepší výsledok bol, keď som nemala nainštalovaný žiadny šetrič.

  18. Toto je velmi individualne. Ja mam tlacidlo na killovanie na ploche len pre stav nudze a len na tablete kde je 1GB RAMky. Ak som mal zapnutu hru a potom som zacal v solid explorery kopirovat po sieti, spustat videa a podobne, tak to vyrazne spomalilo. A zase naopak, ak som potom chcel zapnut hru, tak som to citil. Niekedy ak som dlhsie aktivny v prehliadaci a mam kopec zaloziek tak tiez treba zakillovat aplikacie aby to islo sviznejsie.
    Ale ak moc nestriedam co robim tak to ide v poho.

    V robote maju ludia pomerne slabe tablety, ale bezia im tam len kancelarske programy a nejaky task killer vobec nepotrebuju.

    V mobile kde su 2GB nemam potrebu pouzit task killer okrem vypinania konkretnych hier co stale otravuju v notifikacnom panely.

Pridaj komentár

+