MojAndroid

Vojna na Ukrajine, ktorú pred rokom napadla Ruská federácia, sa stáva predvolebnou kampaňou pred predčasnými parlamentnými voľbami. Jedná z opozičných strán v rámci nej pred pár dňami začala šíriť poplašnú správu o vymyslenej mobilizácii slovenských občanov. Polícia SR teraz na svojich facebookových stránkach upozorňuje na ďalší hoax v súvislosti s touto témou.

Kto šíri na Slovensku dezinformácie prokremeľskej propagandy?

Dezinformácie o mobilizácii alebo vojne na Ukrajine šíria na Slovensku hlavne opozičné politické strany a dezinformačné weby napojené na nedemokratický režim Vladimíra Putina v Rusku. V prípade opozičných strán ide o kalkul, ako získať hlasy voličov, ktorí zmienené dezinformačné weby čítajú.

Dezinformačné weby zase od anexie Krymu v roku 2014 šíria prokremeľskú propagandu, ktorá má za cieľ obrátiť nálady obyvateľstva voči demokracii a demokratickým krajinám v a NATO. Hoaxy sa tak netýkajú len vojny na Ukrajine, ktorú minulý rok ruský nedemokratický režim napadol. Klamlivo komentujú aj dianie v demokratických krajinách, ktoré napadnutú Ukrajinu v obrane svojho územia podporujú podľa Charty OSN.

Dezinformácia o šití uniforiem pre slovenských brancov

V súvislosti s vymyslenou mobilizáciou sa začala šíriť ďalšia dezinformácia. Tvrdí, že v Lučenci v textilke Poľana šijú vo veľkom uniformy pre brancov. Podľa dezinformátorov bolo krajčírkam povedané, že sú pre ukrajinskú armádu, ale v skutočnosti majú byť pre slovenských brancov. Na informovanie verejnosti má byť vraj dokonca vydané prísne embargo.

hoax
Hoax o šití uniforiem pre slovenských brancov sa šíri aj na sociálnej sieti Facebook | Zdroj: Polícia SR/Facebook

Tento hoax sa najprv objavil na stránkach konšpiračného webu Spolok Archa, ktorý sa v článku neštítil zverejniť ani viditeľné vymyslený výrok exposlanca Martina Poliačika. Odtiaľ sa dezinformácia o šití uniforiem začala šíriť pomocou sociálnej siete Facebook. Ukázalo sa však, že dezinformátori si vymýšľajú nielen o účele, ale aj o samotnej výrobe podniku. K hoaxu sa totiž vyjadrila priamo Ing. Judita Magová z podniku Poľana.

Informácia, že šijeme uniformy je nepravdivá. Nešijeme vôbec nič. Ani potajomky, ani verejne. Vyrábame vlnené deky a tkaniny na uniformy z dôb napoleonských, na husárske uniformy, prvej a druhej svetovej vojny, tkaniny z dôb keltských, súkna pre uchovanie ľudových tradícií, vlnené tkaniny na kabáty – velúr, a iné podľa požiadaviek. Ešte raz opakujem nemáme žiadnu objednávku na uniformy a nešijeme nič. Šitie nie je náš výrobný program.

Polícia SR k téme dodáva, že vymyslená mobilizácia je súčasťou prokremeľskej propagandy. Jej cieľom je destabilizovať demokratické režimy v rámci Európy. Vznikla na dezinformačných portáloch a živia ju účty na sociálnych sieťach, ktoré neprinášajú informácie z relevantného zdroja. Podľa Polície SR neslúžia záujmom Slovenska, ale Ruskej federácie.

Náš tip
HONOR X8a vstupuje do predaja s príjemnou cenou a darčekom
21.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+