MojAndroid

Ministerstvo vnútra (MV) SR plánuje nakúpiť pre policajtov nové telové kamery. Ide o pilotný projekt, ktorý by mal zvýšiť transparentnosť policajných zásahov. Policajti by mohli novú techniku dostať ešte tento rok. Informáciu priniesol portál Teraz.sk.

Podnetom na kúpu boli policajné zásahy v rómskych osadách

Na zavedenie kamier počas akcií polície vyzývala ministerstvo vnútra ešte bývalá verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová a aj jej nástupkyňa Mária Patakyová. Dôvodom boli viaceré policajné pátracie akcie v rómskych osadách. Napríklad v roku 2013 pri Moldave nad Bodvou pri “Pátracej akcii 100” policajti vtrhli do miestnej osady na ulici Budulovská.

Oficiálne pátrali po hľadaných osobách, ale nikoho nenašli. Po ich odchode zostali zdemolované príbytky a zbití ľudia. Kabinet Eduarda Hegera v roku 2021 oficiálne uznal, že policajná razia v osade Budulovská nebola v poriadku. Tých, ktorí svedčili proti polícii, pritom roky stíhali za krivé výpovede. Ďalším príkladom je aj zásah  v obci Vrbnica v Michalovskom okrese v roku 2015.

Telové kamery zvýšia transparentnosť policajných zásahov a dôveru verejnosti v činnosť Polície SR

Súťaž na kamerové systémy pripravovalo už predošlé vedenie. Úrad pre verejné obstarávanie však vtedy nákup zrušil pre vážne deficity v transparentnosti a hospodárnosti. Súčasné vedenie rezortu spustilo prípravné trhové konzultácie na nákup telových kamier ešte v decembri 2021. Tento rok nakúpi 192 telových kamier pre policajtov, vrátane príslušenstva a IT techniky na ukladanie záznamov z kamier do informačných systémov ministerstva.

kamera policia
Policajné kamery majú slúžiť obom stranám ako dôkazový materiál | Zdroj: Staffordshire.gov

Kamery má používať najmä poriadková a dopravná polícia, ako aj útvary hraničnej a cudzineckej polície. Zaznamenávať budú činnosť polície pri kontakte s verejnosťou, najmä pri využívaní policajných oprávnení počas služobných zákrokov. Policajný zbor očakáva, že nasadenie kamier prispeje k prehĺbeniu dôvery verejnosti.

Náš tip
Motorola predstavila 5 nových cenovo dostupných smartfónov, z ktorých si určite vyberiete
25.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+