MojAndroid

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňujena telefonáty, ktoré otravujú celý svet, vrátane Slovenska. Podvodníci sa stále snažia prísť k peniazom.

“Odbor počítačovej kriminality ÚKP PPZ naďalej zaznamenáva zvýšený počet prípadov podvodných telefonátov zo zahraničia.”

Polícia ďalej uvádza, že v poslednom čase zaznamenala zvýšený počet upozornení aj zo strany občanov. Telefonáty sú adresované priamo na súkromné mobilné čísla občanov Slovenskej republiky.

Podvodníci to skúšajú už dlhšie

Príjemcovi sa na telefóne zobrazuje slovenské mobilné číslo, ktoré vyzerá dôveryhodne. Samotní páchatelia sú pravdepodobne v zahraničí. Tvária sa ako pracovníci technickej podpory Microsoftu a komunikujú v angličtine. Na tieto telefonáty sme upozornili už v decembri minulého roka a vyzerá to tak, že sa ich objem neustále zvyšuje.

peniaze podvodnici

Ich cieľom je získanie prístupu do počítača obete. Následne jeho obsah zablokujú a pre odblokovanie žiadajú od obete peniaze, ktoré musia zaplatiť prostredníctvom internet bankingu. Podvodníci sa obetiam predstavujú skutočnými menami zamestnancov Microsoftu, ktoré si našli na sociálnych sieťach.

Na podvodníkov upozornil na svojich stránkach aj samotný Microsoft. Microsoft ďalej uvádza, že ich chybové hlásenia a upozornenia nikdy neobsahujú telefónne číslo.

Microsoft radí, ako sa chrániť

  • Microsoft neposiela nevyžiadané e-maily ani neuskutočňuje nevyžiadané hovory a už vôbec takto od zákazníkov nevyžaduje osobné či finančné informácie
  • Ak sa zobrazí automaticky otváraná správa s telefónnym číslom, na toto číslo nevolajte
  • Softvér sťahujte iba z oficiálnych zdrojov
  • Zapnite antivírusovú ochranu
  • Technická podpora Microsoftu od vás nikdy nebude žiadať, aby ste za podporu zaplatili pomocou bitcoinov alebo darčekových poukazov

Náš tip
Pozor! Na Facebooku úraduje falošná stránka sietí obchodov NAY

5.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+