MojAndroid

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňuje na podvod, ktorý nie je tak úplne nový, no opäť sa dostáva do kurzu. Podvodníci v rámci neho rozposielajú potenciálnym obetiam SMS správy, na ktoré majú reagovať.

Praktiky podvodníkov sú stále prepracovanejšie, takže rozpoznať podvody je náročnejšie a náročnejšie. V tomto prípade by to ale nemal byť problém, minimálne pre tých skúsenejších. Nájdu sa však aj takí, ktorí na to môžu doplatiť. Ak by to podvodníkom nevynášalo, pravdepodobne by to nerobili.

V prípade tejto správy neviete, kto je odosielateľ, pretože telefónne číslo a meno, ktoré správa uvádza, nie sú skutočné. Podvodníci využívajú botov, ktorí čísla generujú náhodne. V zásade platí jedna dôležitá vec – neklikajte na žiadne odkazy v správach.

Dávajte si pozor aj na ďalšie podvodné praktiky, o ktorých sme informovali:

Táto konkrétna správa uvádza, na ceste k vám je balík, za ktorý je potrebné zaplatiť clo. To by teoreticky mohla byť aj pravda, pretože veľa ľudí objednáva tovar zo zahraničia. Link v odkaze však smeruje na podvodnú stránku. Tú rozpoznáte napríklad pomocou nedôveryhodnej url.

Útočníci sa od vás týmto spôsobom budú snažiť získať prihlasovacie údaje do vášho internet bankingu, prípadne informácie ku karte. Tieto údaje nikdy s nikým nezdieľajte.

Náš tip
Smart Poisťovňa 2023: rekordný počet hlasujúcich vybralo najlepšie poisťovne na Slovensku
6.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+