MojAndroid

Ochrana našich dát a súkromia. Nekonečná téma, ktorá si stále zaslúži množstvo pozornosti, nakoľko aj bežná prax ukazuje, ako túto úplne základnú vec dokážeme prehliadať a podceňovať. Nehovoríme pritom len o obsahu diskov počítačov a notebookov. Dnes množstvo citlivých informácií nosíme aj vo svojom vrecku, a akosi si to ani nechceme uvedomiť. 

Realita je bohužiaľ taká, že priemerný smartfón obsahuje neuveriteľné množstvo informácií, ktoré by sa za žiadnych okolností nemali dostať do cudzích rúk. Od relatívne nevinných poznámok, cez množstvo kontaktov, rôzne fotografie citlivej povahy až po aplikácie. Toto všetko, hlavne v spoločnej kombinácii,  nám dokáže poriadne zavariť.

Niektoré aplikácie, najmä tie z kategórie financií, síce majú dodatočnú vrstvu ochrany, iné zase využívajú automatické prihlásenie. Zavedenie patričnej ochrany je vtedy na našej strane. Nemali by sme to brať vôbec na ľahkú váhu. 

Viacero možností už v základe

Smartfón sa pritom dá jednoducho, no veľmi efektívne zabezpečiť pred neoprávneným vstupom cudzej osoby. Siahnuť môžeme po tradičných základoch ako číselný PIN, kreslený vzor, no dnes je už bežné aj prihlasovanie odtlačkom prsta či tvárovou biometriou. K dispozícii sú aj pokročilé ochranné aplikácie, cez ktoré je, pri správnom nastavení, možné smartfón na diaľku vymazať, prípadne nájsť.

Každá z týchto metód má svoje pre a proti, no vec sa má tak, že akákoľvek zo spomínaných metód je lepšia ako nič. Samozrejme, že najlepším čo môžete spraviť, je poriadna prevencia. 

Svoje zariadenie by sme mali poriadne strážiť a nenechať ho bez dozoru a zbytočne s nim nápadne nemanipulovať v náhodnom dave či rizikovom prostredí. Čert nikdy nespí a riziko krádeže či straty smartfónu je tu proste stále. Hlavne drahšie smartfóny sú priam lákadlom pre vreckárov a zlodeji si vždy dokážu nájsť ľahkú obeť.

OnePlus Nord N10 (6)

Útočníkom nič nedarujte

Univerzálne riešenie, ktoré by vás zachránilo v každej situácii neexistuje. Nekalé živly často o rôznych ochranných metóda veľmi dobre vedia a dokážu si s nimi poradiť. Najlepšou možnosťou je preto kombinácia ostražitosti a ochrana pomocou niektorej z dostupných metód. Prelomenie hesla či inej ochrannej metódy môže byť zdĺhavým procesom, preto je ich dobré používanie. Útočníkom nič nedarujte a poriadne im to skomplikujte.

Majitelia Android smartfónov nájdu všetky vstavané ochranné mechanizmy priamo v systémových nastaveniach. Hľadať treba sekciu Bezpečnosť, prípadne priamo Ochrana alebo Uzamknutie obrazovky či Zabezpečenie. Práve v nich zvykne byť sústredné všetko, čo budete potrebovať. 

Pri jednotlivých ochranných metóda súčasne treba myslieť na to, aby ich význam nepodkopávalo príliš jednoduché znakové zloženie. PIN, heslo aj vzor by mali byť pre vás jednoducho zapamätateľné, a pritom dostatočne komplexné, aby sa nedali ľahko uhádnuť. Používanie PINu štýlu 1234, 6789 či 0000 asi nebude tak úplne najlepším riešením. Ak je to možné, tak si vhodne nastavte aj počet možných pokusov a čas, na ktorý sa zariadenie pri nesprávnom zadaní uzamkne. 

 

Vyvarujte sa najpoužívanejším heslám

Rovnako tak by ste sa mali vyvarovať dobre známym, respektíve najpoužívanejším, heslám či vzorom, ktoré sú spojené napríklad s iniciálami vášho mena. Pri používaní vzoru, teda pohybového gesta, je tu ešte jedna nenápadná zrada – prezradiť ho môžu stopy prsta na displeji vášho zariadenia. Ak je to možné siahnite po biometrii. Buď po odtlačku prsta alebo po vašej tvári.

Nepodceňujte ani vytváranie hesiel pre aplikácie a služby, ktoré bežne používate vo vašom smartfóne. Určite by ste nemali všade používať to isté heslo. To nemá príliš veľký zmysel. Stačí, že ho útočník prelomí raz a získa tým prístup úplne všade.

Aj to najlepšie heslo môže byť nejakým spôsobom prelomené. Je to smutná realita. Ani v takom prípade sa ale netreba vzdávať. Stále máte k dispozícii viacero možností ako vtedy postupovať pre opätovné získanie kontroly.

Základné princípy pre dobré heslo sú už rokmi dobre známe. V základe by malo spĺňať nasledovné veci: poznáte ho len vy, je unikátne, dobre zapamätateľné a zároveň dostatočne komplexné. Keď tieto princípy skombinujete, máte takpovediac vyhrané. Ak sa vám to zdá príliš komplikované, s vytváraním hesla vám môže pomôcť prehľadná infografika od ESETu.

Správca hesiel ako neoceniteľný pomocník

Prípadne môžete siahnuť po aplikáciách z kategórie správca hesiel. Tie vám pomôžu s generovaním dostatočne bezpečných a unikátnych hesiel pre každú aplikáciu a službu. Tie si navyše nebudete musieť pamätať, pretože ich v bezpečí uchová práve správca hesiel

Táto funkcia je aj súčasťou známych ochranných riešení proti škodlivému kódu. Vtedy dokonca dokáže jednou ranou zabiť viac múch – zariadenia chrániť pred malvérom, používate kvalitné heslá a k dispozícii často máte aj ďalšie doplnkové funkcie ako je napríklad ochrana platieb, rôzne anti-theft možnosti či ochrana SIM karty. 

Typickým príkladom komplexnej ochrany pre smartfón je aplikácia ESET Mobile Security pre Android, ktorá už v bezplatnej verzii ponúka skvelú kombináciu pre základnú ochranu.

Tento článok vznikol v spolupráci s

2.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+