MojAndroid

Tak a máme tu recenziu dostupnejšieho modelu z dua vlajkových lodí série 9 od OnePlus. OnePlus 9 sa snaží zaujať svojou hodnotou a cenou, pri čom sa stále snaží zobrať si to najlepšie od svojho lepšieho a drahšieho brata. Dokonca sa dočkal aj podpisu spoločnosti Hasselblad, ktorá vraj mala do istej miery zásluhu na vylepšovaní farieb fotografií.

Toto bola najviac komunikovaná vlastnosť nových telefónov počas predstavenia. Sám OnePlus totiž priznal, že donedávna ich fotoaparáty zaostávali za konkurenciou a tak nadviazal partnerstvo s týmto legendárnym výrobcom kamier, ktoré boli aj na palube Apollo 11 pri misii na Mesiac. OnePlus za túto spoluprácu zaplatil 150 miliónov dolárov a má trvať tri roky. Časom sa má Hasselblad starať aj o výber hardvéru do mobilných snímačov, ale teraz sa pozrime na to, čo vyprodukovali.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

Parametre smartfónu:

Rozmery 160 x 74,2 x 8,7 mm
Hmotnosť 192 gramov
Displej 6,55″ Fluid AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1080 x 2400 pixelov
Procesor Qualcomm Snapdragon 888 (5 nm)
Operačný systém Android 11 + nadstavba OxygenOS 11
Operačná pamäť 8 / 12 GB
Vnútorné úložisko 128 / 256 GB, UFS 3.1
Fotoaparáty 48 MP, f/1,8, 23 mm (hlavný), 1/1,43″, 1,12 µm,
50 MP, f/2,2, 14 mm (širokouhlý), 1/1,56″, 1,0 µm
2 MP, f/2.4, (hĺbkový)
Selfie fotoaparát 16 MP, f/2,4, 1/3,06″, 1,0 µm
Batéria a nabíjanie 4500 mAh, 65 W káblové nabíjanie, 15 W Qi
Stereo reproduktory áno
Farby Winter Mist (Fialová), Arctic Sky (Strieborná), Astral Black (Čierna)
Cena 729 eur (8/128), 829 eur (12/256), v predaji od 6. apríla

Časti recenzie:

Balenie
Dizajn a konštrukcia
Displej
Odomykanie
Výkon a pamäť
Systém
Konektivita
Multimédiá
Fotoaparát
Batéria a nabíjanie
Záverečné zhrnutie

Balenie OnePlus 9: Je tu všetko, čo tu má byť

Balenie je klasické – nechýba tu nabíjačka s výkonom 65 W, ale ani priesvitný kryt s malým nápisom Never Settle. Navyše, OnePlus je expertom v doručovaní čo najkvalitnejšieho zážitku z rozbaľovania nového smartfónu. To tvrdím preto, lebo vždy vám tam pribalí nejaké milé prekvapenie. Tentokrát to bol príhovor od riaditeľa spoločnosti, ktorý vám ďakuje za kúpu zariadenia OnePlus a spomína, čo všetko pre neho urobili pri výrobe.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

OnePlus je veľmi pyšný na svoju spoluprácu so spoločnosťou Hasselblad, a tak toto logo nájdete všade. Od vrchného krytu krabice, cez malú krabičku s letáčikmi a aj na spomínanej karte s poďakovaním od riaditeľa. Na tej sa zároveň nachádza aj nástroj na vyberanie SIM karty.

Adaptér má moderný vstup USB-C, čo vám značí, že aj kábel v krabici je obojstranný USB-C. Nakoniec tam ešte nájdete klasickú povinnú dokumentáciu.

Dizajn a konštrukcia OnePlus 9: Kvalita je taká, aká má byť

To píšem aj napriek mojim alebo možno aj vašim obavám z plastového rámu zariadenia. Nie je to vidieť a ani cítiť. Ten rám sa doslova tvári ako hliník, aj keď ním nie je.

Zadná strana zariadenia je zo skla a odráža sa takmer ako zrkadlo. Obzvlášť to platí pre dolnú časť zadnej strany, ktorá je lesklejšia než tá vrchná. OnePlus totiž urobil zvláštny efekt, ktorý spôsobuje to, že spodok zariadenia vyzerá skôr strieborne a vrch je matnejší a má skôr fialovú farbu.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

Na zadnej strane sa ešte nachádza trojica snímačov. O nich si povieme neskôr, ale zaujal ma ich dizajn. Celá táto oblasť so snímačmi veľmi nevystupuje z tela zariadenia, avšak hlavné objektívy ešte o trošičku vytŕčajú z tohto ostrovčeka.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

Čo sa mi trochu na zariadení nepáči, sú tlačidlá ovládania hlasitosti na ľavej strane. Je to z toho dôvodu, že na pravej strane je v obvyklej pozícii týchto tlačidiel známy posuvník, Alert Slider, ktorý OnePlus používa dlhodobo. Ten sa mi veľmi páči, nakoľko je praktický na rýchle prepínanie medzi profilmi a pôsobí prémiovo. Prémiový pocit vzbudzuje vrúbkovaný povrch tlačidla a to, že pekne kliká v jednotlivých polohách.

OnePlus 9

Na spodnej strane sa nachádza šuflík na SIM karty, mikrofón, USB-C port a spodný reproduktor. Spodný reproduktor funguje aj v kombinácii s vrchným reproduktorom a vytvárajú stereo efekt.

OnePlus 9
OnePlus 9 a jeho Alert Slider | Foto: Redakcia

OnePlus 9 sa drží dobre, avšak ja som zvyknutí na ľahší a tenší Xiaomi Mi 9, čiže mne prišiel trochu ťažší v ruke. Ak ste si zvykli na ťažšie zariadenie, tak ten rozdiel ani nepocítite.

Displej: Prvotriedna kvalita

OnePlus 9 dostal rovnaký parádny displej ako OnePlus 8T. Ten bol navyše ocenený najvyšším hodnotením A+ v testoch spoločnosti DisplayMate. Je to skutočne úchvatný displej, ktorý je dokonalý v každom smere.

Má skvelý minimálny a maximálny jas, teda vás neoslepí v noci a zároveň bude dostatočne viditeľný cez deň. Mimochodom, OnePlus spomína, že displej obsahuje viac než 8100 úrovní nastavenia jasu. To pomôže pri automatickom nastavení jasu, aby ste nevideli nejaké prudké zmeny. Pri manuálnom nastavení jasu sa mi páči, že pri jeho zmene OnePlus 9 pekne, ale mierne vibruje. To sú malé detaily, ktoré spríjemňujú používanie zariadenia.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

Ide o 6,55″ Fluid AMOLED displej s FullHD+ rozlíšením, 120 Hz frekvenciou a podporou obsahu HDR10+. Je to skrátka všetko, po čom môžete túžiť. Displej chráni nešpecifikované ochranné sklo Gorilla Glass. Pri OnePlus 8T to bolo Gorilla Glass 5, takže možno to platí aj tu.

OnePlus 9 má na rozdiel od OnePlus 9 Pro plochý displej, takže je tu možnosť jednoduchšieho aplikovania ochranného skla. Avšak na začiatok si možno vystačíte s nalepenou fóliou a základným puzdrom z krabice, ktoré má na rohoch vyššie okraje. Opäť ďalší detail, ktorý si veľmi cením.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

OxygenOS vám ponúka široké možnosti nastavenia obrazu v prípade, že nie ste so základným nastavením spokojný. Môžete si vybrať z prednastavených profilov Živý, Prirodzený alebo Rozšírené. V rozšírených si následne môžete nastaviť či chcete HDR AMOLED nastavenie, sRGB alebo Displej P3. Profil sRGB je presnejší, ale ak máte radi živé farby zapnite si Displej P3. Nakoniec tu máte posuvníky teploty farieb a kalibráciu medzi Zelenou a Purpurovou.

Následne je tu ešte zopár doplnkových nastavení, ktoré zobrazujú a vysvetľujú obrázky nižšie. Už len dodám, že funkcia Pohodlie pohľadu je zvláštne nazvaný typický Nočný režim, ktorý nastaví žltý filter a chráni vaše oči pred modrým svetlom.

Odomykanie OnePlus 9: Všetko super, až na jednu maličkosť

Ňou je viac než nepríjemné umiestnenie snímača odtlačkov prstov. Ten sa nachádza asi o 1 až 2 centimetre nižšie, než je to obvyklé a pohodlné. Aspoň že funguje rýchlo a spoľahlivo, ak sa teda na neho trafíte, kvôli jeho horšej polohe.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

Potom tu ešte máme možnosť odomykania tvárou, ktorá je bleskurýchla. Stlačíte tlačidlo a už sa dívate na animáciu zapnutia displeja, ktorá sa priamo prenesie na vašu domácu plochu alebo do poslednej otvorenej aplikácie. Veľmi sa mi to páči, že zariadenie doslova obíde klasickú odomykaciu obrazovku. Miesto toho proces odomykania skryje do akože pomalšej animácie zapínania displeja.

Samozrejme, ak náhodou odomykanie zlyhá, tak sa telefón neodomkne a zobrazí vám klasickú obrazovku odomykania. Tam nájdete možnosť skúsiť odomykanie tvárou znova alebo môžete použiť odtlačok prsta, klasické heslo či PIN.

Výkon a pamäť: Len to najlepšie

OnePlus 9 obsahuje pod kapotou najnovší Snapdragon 888, takže si môžete byť istí, že si kupujete to najlepšie. K tomu môžete tento telefón dostať v 8 alebo 12 GB verzii RAM. Podľa toho sa odvíja aj veľkosť vnútorného úložiska – 128 alebo 256 GB.

Poďme sa teda pozrieť na čísla. Menší šok mi tento telefónu urobil po prvom spustení AnTuTu, kedy výsledok testu bol pod 600 000. Avšak po druhom cykle tohto testu už to bolo hodnoverných 778 00, viď obrázok nižšie.

Rovnaká vec sa diala aj pri prvom spustení testu Geekbench. Prvýkrát taktiež zaznamenal o tretinu horšie výsledky, než po druhom spustení. Oba výsledky si môžete pozrieť nižšie.

Telefón sa dokáže mierne zahriať pri graficky náročných úlohách, o niečo menej pri procesorovo náročných úlohách. Prvýkrát som si to všimol, keď som sťahoval a aktualizoval aplikácie po prvom spustení zariadenia. Neskôr počas testov AnTuTu, ale pri hraní a reálnom používaní to už nebolo tak výrazné.

Už keď sa bavíme o hrách – veľmi sa netešte na vyššie ako 60 snímkové hranie. OnePlus totiž podporuje len hrsť najznámejších hier, ktoré dokážu ísť na viac než 60 snímkov za sekundu. Medzi tie patrí PUBG, League of Legends, Call of Duty Mobile, Brawl Stars a Fortnite a aj tie len pri 90 snímkach za sekundu.

Real Racing
Real Racing len so 60 fps | Foto: Redakcia

Avšak tešte sa na plynulý 120 snímkový zážitok zo systému a aplikácií. Väčšina aplikácií okrem navigačných, mapových a aplikácií s videom vám totiž pôjde na 120 fps. Celé je to ešte viac umocnené plynulou a rýchlou nadstavbou OxygenOS 11, o ktorej si povieme viac nižšie. Taktiež by to nebolo možné bez rýchlej pamäti LPDDR5 a úložiska UFS 3.1.

Systém: Plynulý OxygenOS 11 plný prispôsobenia

Majitelia OnePlus zariadení určite poznajú nadstavbu OxygenOS 11 a vedia ako je rýchla a plynulá. Navyše nadstavba ponúka široké možnosti úprav prakticky všetkého – vzhľadu ikôn, podfarbenia ikoniek v Nastaveniach či v paneli skratiek a iné. Veľmi oceňujem aj jej optimalizáciu pre jednoduché používanie jednou rukou. Tú si všimnete v systémových aplikáciách, ako napríklad Nastavenia. Všetky položky sú dostupné v dolných 60 % obrazovky.

Zaujať vás môžu aj špeciálne nastavenia Always On displeja. Čisto pre Always On displej je tu taká výnimočná možnosť, ktorú OnePlus nazýva Insight. Ide o tepelnú mapu a časovú os v jednom. Zobrazuje vám vaše informácie o tom, ako často (teplotná mapa) odomykáte obrazovku a v ktoré časti dňa (dĺžka časovej osi znázorňuje celý deň).

Insight
Insight | Foto: Redakcia

Potom je tu ešte unikátne nastavenie s názvom Canvas. To vám premení akýkoľvek obrázok na jednoduché biele línie na čiernom pozadí a nastaví to ako pozadie pre Always On displej. Taktiež to aplikuje reálnu fotografiu na pozadie zariadenia. Pointa tohto je čisto estetická a ukáže vám parádny prechod z línii na reálnu fotku pri odomykaní.

Ďalšia zaujímavá vlastnosť nadstavby OxygenOS je Shelf alebo Polička. OnePlus takto nazýva hub, ktorý nájdete potiahnutím prstu zhora dole na domovskej obrazovke. Nájdete tam rýchlu predpoveď počasia, vaše poznámky, nedávno používané aplikácie, správu pamäte a úložiska a zaujímavú funkciu, ktorá tým zábudlivým (ako ja) pripomenie, kde parkujete. Avšak najprv sa ju musíte naučiť používať a založiť si nový zvyk – zaznamenávanie polohy.

Je tu toho oveľa viac, ale toto nie je recenzia OxygenOS nadstavby, takže si to zhrnieme v rýchlosti. OnePlus má vo svojej nadstavbe aj peknú aplikáciu počasia, komunitnú aplikáciu Community, aplikáciu na presun súborov do nového telefónu či režim pre ľudí, ktorí si chcú od mobilu oddýchnuť – Zen Mode.

Konektivita: Výborná výbava

Ide prakticky o vlajkovú loď a tomu zodpovedá aj výbava. Nechýba tu ani 5G, ako sa na túto dobu patrí, avšak my na Slovensku a hlavne v tejto uzavretej dobe nemáme veľa možností využitia tejto novinky. Neostáva nám nič iné, než len veriť, že funguje spoľahlivo.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

Nájdeme tu aj všetky najmodernejšie trendy v oblasti konektivity, napríklad Wi-Fi 6 alebo Bluetooth vo verzii 5.2. Ten má podporu kodeku aptX HD, avšak nie vylepšeného aptX Adaptive. Tento vylepšený kodek vylepšuje hlavne latenciu, teda oneskorenie, ktoré sa štandardne pohybuje okolo 150 ms.

Samozrejmosťou je aj kvalitné GPS, ktoré vás dokáže rýchlo a presne zamerať. S presnosťou až na 3 metre, čo je momentálne maximum toho, čo mobily ponúkajú. Stačí to na to, aby navigácia vedela aj to, v ktorom pruhu na diaľnici idete.

GPS Test
GPS Test | Foto: Redakcia

Už tradične telefónu chýba 3,5 mm jack alebo aj podpora microSD karty. Sú to smutné kompromisy, s ktorými sa musíme v tejto dobe vyrovnať. Mne osobne ani jedno nechýba, nakoľko som si obľúbil voľnosť slúchadiel (a nenávidel som káble, často sa lámali) a vnútorná pamäť je dnes rýchlejšia ako väčšina tradičných microSD kariet.

V porovnaní s vlajkovými modelmi od Xiaomi, či Huawei by tu mohol niekomu chýbať Infračervený port. Mne osobne nechýba, nakoľko ho mám aj na mojej Mi 9-ke a ani ho nepoužívam.

Pre pripojenie s počítačom využíva telefón obojstranný USB-C kábel, ktorý podporuje rýchlosti podľa štandardu USB-C 3.1. Ide momentálne asi o najrýchlejšie riešenie prenosu súborov.

Multimédiá: Väčšinu vecí si doinštalujte

OnePlus vám v základe ponúka prakticky len bežné Google aplikácie. V oblasti multimédií hovoríme o Podcastoch, Filmoch Play, YouTube Music či základnej platformy YouTube. Nakoniec sú tu ešte dvaja správcovia súborov – jeden od Googlu a jeden od OnePlus. Ten od OnePlus mi však vyhovoval viacej, v prípade toho od Googlu ide o úplne základného správcu súborov, ktorého možno poznáte aj z vášho mobilu.

Ozaj, nakoniec je tu ešte jedna aplikácia tretej strany – Netflix. Takže, ak ste jeho predplatiteľom tak vás to poteší a možno ho využijete. Ja som toho názoru, že by ste mali. Nakoľko displej OnePlusu 9 podporuje HDR obsah na YouTube alebo na Netflixe. Tento obsah vyzerá tak krásne, ako keď máte OLED televízor s HDR (ak ho nemáte, spomeňte si na jednu z návštev predajní elektra, kde mali televízory s krásnymi a sýtymi farbami).

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

Ekvalizér alebo základný prehrávač hudby by ste hľadali márne. Ak chcete niečo veľmi základné, tak YouTube Music bez predplatného ponúka prehrávanie hudby zo zariadenia.

Namiesto ekvalizéru ponúka OnePlus len Dolby Atmos profily. Sú tri (pri slúchadlách štyri – možnosť Žiadny) a sú zrozumiteľné – Dynamické, Film a Hudba. V režime slúchadiel nájdete ešte ďalšie štyri – Vyvážené, Teplá, Rozmanité a Žiadne. Veľký rozdiel tieto profily nerobili a miesto nich tu mohol byť jeden slušný ekvalizér. Ešte je tu jedno nastavenie s názvom Režim slúchadiel – tu skôr nastavujete ovládanie slúchadlami.

Oplatí sa ešte povedať si niečo o stereo reproduktoroch. Tie hrajú fantasticky – čisto s prímesou basov. Tie mám rád, čiže som z nich skutočne nadšený. Sú aj hlasné, čiže ak ste v rušnejšej miestnosti tak nebudete mať problém nablízko prekričať takmer čokoľvek. Spolu s úžasným HDR displejom ide o skvelú kombináciu na hranie hier, či sledovanie filmov alebo videí.

Fotoaparát OnePlus 9: Hasselblad pomohol, ale treba ešte popracovať

O OnePlus všetci vedeli, že nevyniká v oblastí fotoaparátov. Zrejme aj firma samotná si to uvedomovala, a tak sa s tým rozhodla niečo urobiť. Uzavrela trojročné partnerstvo s legendárnym výrobcom fotoaparátov a kamier Hasselblad, aby jej pomohol trochu zlepšiť situáciu. Na túto spoluprácu je OnePlus tak pyšný, že v podstate na každom jednom kúsku papiera v krabici nájdete Hasselblad logo alebo zmienku.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

OnePlus dokonca zašiel až tak ďaleko, že mnohé prvky aplikácie Fotoaparát prispôsobil na štýl tejto spoločnosti. Mám na mysli oranžové tlačidlo spúšte, zvuk uzávierky, ktorý pripomína tradičné staré fotoaparáty a dokonca aj filtrom dal oranžový nádych. Avšak v skutočnosti nie sú všetky oranžové, je to len podfarbenie, ktoré má ukázať rozdiely medzi filtrami.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

Čo však trochu zamrzí je Galéria, s ktorou sa taktiež mohol Hasselblad vyhrať a dať jej nejaké dodatočné funkcie. Jasné, stále tu máte tradičné možnosti úprav kontrastu, jasu, zvýraznenia a pod. Ale možno mohol OnePlus z partnerstva vyťažiť o niečo viac. Napríklad by Galéria mohla umožniť zmenu zaostreného bodu tak, ako to má konkurencia Huawei či Samsung.

Čo sa fotoaparátov týka, tak hlavný snímač má 48 MP a ide o Sony IMX689, ktorý môžete poznať z modelu OnePlus 8 Pro. Zaujme aj širokouhlý objektív, ktorý má až 50 MP a tzv. free form šošovku. Tá sa postarala o zníženie rozmazania okrajov, efektu, ktorý poznáme z klasických širokouhlých objektívov. Škoda, že sa aspoň hlavný objektív nedočkal OIS (optickej stabilizácie) alebo že základný model OnePlus 9 nedostal teleobjektív.

OnePlus 9 fotoaparáty
OnePlus 9 fotoaparáty | Foto: Redakcia

Keď príde na kvalitu fotografií, tak tá je na veľmi vysokej úrovni. Za denného svetla sú dobre viditeľné všetky detaily, pri tráve, konároch a paličkách si telefón mierne pomôže dodatočným preostrením a keď sa mu zapáčia niektoré jasné farby (všimnite si farbu kabátu na selfie a na portrétoch – tá na selfie je pravá), tak ich trochu viac presýti. Inak je ide o veľmi schopné objektívy.

Kto videl recenziu od MKBHD na YouTube, tak sa asi obáva chyby, ktorá spôsobila oneskorenie odfotenia finálnej fotografie. Priznám sa, že táto chyba sa vyskytovala aj v mojom modeli, avšak OnePlus ju aktualizáciou opravil a sám som sa presvedčil na vlastné oči pri minimálne 5 záberoch, že sa táto situácia už nevyskytuje.

Pri horšom svetle sa v celkom slušnej miere objavuje šum, ktorý si môžete všimnúť aj na nočných fotografiách pri nízkom svetle. Telefónu chýba OIS, takže som celkom bojoval s tým, aby tieto fotky neboli veľmi rozmazané.

OnePlus sa pri prezentovaní chválil aj novinkou s názvom Tilt-Shift. Mala to byť funkcia, ktorá mala priniesť do mobilnej fotografie niečo revolučné a nové – možnosť vytvárať ilúzorné miniatúry. Avšak v skutočnosti to takmer vôbec nefunguje a niekto mi navyše povedal, že niečo také má aj Instagram. Je to v podstate len rozostrenie okolia podľa vodorovnej línie, ktorej otočenie a šírku si nastavíte. Výsledky vidíte nižšie:

Fotografie:

Videá

OnePlus 9 umožňuje natáčanie videí aj v 8K, ale len pri 24 snímkach za sekundu. Nevýhodou tohto režimu je, že toto rozlíšenie neprehráte takmer nikde, nakoľko ani len 8K televízory nie sú rozšírené. No máte k dispozícii aj schopné 4K pri 60 snímkach za sekundu. Lenže ani len pri ňom nevyužijete super stabilnú elektronickú stabilizáciu, tá je k dispozícii až pri 4K pri 30 fps. Avšak tá klasická je vám stále k dispozícii. Trochu ma mrzí, že OnePlus 9 nedokáže natáčať spomalené video v 4K (120 fps) tak, ako to vie OnePlus 9 Pro.

Batéria a nabíjanie: Veľmi rýchle nabitie, ale aj vybitie

OnePlus 9 ponúka 4500 mAh batériu, ktorú dokážete nabiť pomocou 65 W nabíjania. Toto nabíjanie je veľmi rýchle a za niečo málo cez pol hodinu máte telefón nabitý z 0 na 100 %. Telefón navyše podporuje aj reverzné bezdrôtové Qi nabíjanie pre vaše príslušenstvo, ale aj 15 W nabíjanie pre tých, čo preferujú bezdrôtovú nabíjačku, pred káblovou.

Avšak s kolegom Mirom sme na našich recenzných kusoch objavili bug, ktorý spôsoboval super rýchle vybíjanie. Hovoríme o Always On displeji, ktorý vybíjal telefón rýchlejšie, než je to bežné. S ním sme boli schopný dosiahnuť len 4 až 5 hodín zapnutého displeja. Pre porovnanie, keď som ho vypol a používal telefón tradične, tak táto hodnota stúpla až na 7 – 8 hodín.

Výdrž batérie podľa AccuBattery
Výdrž batérie podľa AccuBattery | Foto: Redakcia

Jasné, Always On displej spotrebúva baterku viac, než tradičné vypnutie displeja, ale s rozdielom 3 až 4 hodín sme sa nikdy nestretli. Bežný rozdiel je tak hodina alebo dve. Aspoň, že vám to vynahradí 65 W nabíjanie, ktorého priebeh si pozrite nižšie.

Priebeh nabíjania:

15 min. – 53 %
30 min. – 96 %
Plné nabitie – 33 min.

Ide o jedno z najrýchlejšie sa nabíjacích zariadení, ktoré u nás zakúpite. Pri nabíjaní z jedného percenta to trvá len 29 min. Áno, je v tom trochu rozdiel, nakoľko z nuly na prvé percento mu to trvalo viac než jednu minútu.

Okrem toho zariadenie podporuje aj 15 W bezdrôtové nabíjanie, ktoré som netestoval, nakoľko nemám takto výkonnú nabíjačku. Má aj reverzné nabíjanie, ktorého výkon sa nikde nespomína, ale po vybití OnePlusu pod 15 % sa automaticky vypne. Funguje aj pri nabíjaní iného mobilu cez toto nabíjanie.

OnePlus 9: Záverečné zhrnutie

Kto kúpi OnePlus 9 určite svoju kúpu neoľutuje. Jasné, nejde o najlepší telefón na trhu, ale všetko čo robí, robí veľmi dobre. Výkonu má na rozdávanie, displej je krásny a špičkový, fotoaparáty veľmi dobré a v prípade širokouhlého snímača ide asi o jeden z najlepších na trhu.

OnePlus 9
OnePlus 9 | Foto: Redakcia

Ak mu chceme niečo vyčítať, tak sú to len mierne detaily. Použitý materiál na konštrukciu rámu je plast, avšak nie je to vidieť a ani cítiť. Samozrejme, keby vám mobil spadol alebo poškodil sa používaním, tak to uvidíte. Hlavný fotoaparát by si zaslúžil OIS, z čoho by profitoval hlavne pri nočných snímkach s dlhšou expozíciou. Displej má síce 120 Hz frekvenciu, ale tú si v hrách naplno neužijete a vlastne ani pri videách, nakoľko tie aplikácie idú na 60 Hz.

Niekomu môže trochu vadiť aj horšia výdrž batérie, než pri staršom modeli OnePlus 8T. Pri ňom som dosahoval 7 hodín zapnutej obrazovky aj so zapnutým Always On displejom, kým tu som dosiahol rovnakú výdrž bez zapnutého Always On displeja.

Konkurencia OnePlus 9

Samsung Galaxy S21

Kto by bol vhodnejší konkurent pre OnePlus 9, ak nie Samsung Galaxy S21? Ten ponúka trochu slabší procesor Exynos 2100, menšiu 4000 mAh batériu (bez nabíjačky) a len 6,2″ displej. Nesmieme zabudnúť ani na plastovú zadnú stranu.

Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy S21 5G | Foto: Redakcia

Avšak svoje spomínané slabiny si vynahrádza nižšou cenou a kvalitnými fotoaparátmi. Iste, širokouhlý snímač na tom nie je tak dobre ako pri OnePlus 9. Ale za to má S21-ka teleobektív, ktorý má 64 MP a tiež 1,1x optický zoom. Taktiež má OIS, spolu s hlavným 12 MP objektívom. Širokouhlý objektív je tu celkom bežný 12 MP snímač.

Avšak jeho predný 10 MP snímač má automatické zaostrovanie, čo sa zíde v tejto dobe videohovorovej. Taktiež má stereo reproduktory upravované spoločnosťou AKG.

Ak by boli obchody otvorené, určite by som bol medzi prvými, čo by si šli tento model, ale aj nižšie spomínaný Xiaomi Mi 11 vyskúšať a porovnať. Nakoľko som ho však nedržal v ruke, neviem vám dať lepšie porovnanie, než len veci, ktoré napísal kolega v recenzii.

Xiaomi Mi 11

Ďalšia vlajková loď, ktorá bola predstavená už dávnejšie. Toto už bude náročnejšia voľba a porovnanie s OnePlus. Mi 11-ka má síce rovnaký Snapdragon 888, ale má technicky lepší displej s QHD+ rozlíšením a podporou až 1 miliardy farieb. Inak ide o 6,8″ AMOLED so 120 Hz frekvenciou, HDR10+ a 1500 nitovým jasom. Taktiež je chránený ochranným sklom Gorilla Glass Victus.

Xiaomi Mi 11
Xiaomi Mi 11 | Foto: Redakcia

Zostava snímačov je tu prakticky totožná, ako pri rok starom Xiaomi Mi 10. Ide o 108 MP hlavný fotoaparát s OIS, ktorému asistuje 13 MP širokouhlý snímač a nakoniec je tu ešte 5 MP makro, keďže širokouhlý snímač nedokáže fotiť makro fotky. Šéfredaktor Miro si stihol tento telefón vyskúšať aspoň na jeden deň a z jeho fotografií fotí Mi 11-ka celkom dobre, ale trochu tmavo. To isté som si všimol minulý rok na Xiaomi Mi 10. Inak išlo o veľmi schopný objektív. Na prednej strane sa nachádza 20 MP selfie snímač.

Smartfón obsahuje stereo reproduktory upravené firmou Harman Kardon, takže možno budú kvalitné. U Xiaomi je bežné pridávať do každého modelu infračervený port, ktorý nechýba ani na Mi 11. Okrem toho vám Mi 11-ka ponúkne 4600 mAh batériu s 55 W drôtovým nabíjaním, 50 W bezdrôtovým a s 10 W reverzným bezdrôtovým nabíjaním.

8.7

OnePlus 9

Na OnePlus 9 som sa celkom tešil a mal som veľké očakávania na základe ohlasu, ktorý budoval OnePlus, prakticky do vydania zariadenia. Očakával som veľa od nového širokouhlého objektívu a ten moje očakávania splnil.

Na internete sa objavili všelijaké kritické ohlasy na to, že spolupráca s Hasselblad je len marketing, ale nie je to tak. Neviem, do akej miery pomáhal Hasselblad s kalibráciou farieb, ale svoju úlohu splnil veľmi dobre. Sem-tam to však vytiahne nejakú jasnú farbu, ale inak sú tie fotografie hodnoverné. Okrem toho mám už len mierne výhrady voči mobilu kvôli absencii OIS a občasnému šumu v horších svetelných podmienkach. Dalo by sa mu vyčítať aj starší selfie objektív (používaný od OnePlus 7 Pro), ale stále ponúka dostačujúcu kvalitu fotografií.

OnePlus 9 má špičkový displej, na ktorý som sa pri HDR obsahu nedokázal prestať dívať. Je fakt nádherný, asi tak ako tie špičkové televízory v elektrách. Rovnako špičkový je aj výkon či 65 W nabíjanie batérie, aj keď výdrž až tak špičková nie je a 7 hodín SOT (screen-on time) je skôr priemerná hodnota (OnePlus 8T dal o hodinu viac s rovnakou batériou i displejom).

Na záver ešte pár drobných nedostatkov: extrémne lesklá a odtlačky-zachytávajúca zadná strana, nízko umiestnený snímač odtlačkov prstov a väčšina hier obmedzená na 60 fps.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
100 %
Displej
100 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
90 %
Fotoaparát

  • Nádherný displej
  • Alert Slider
  • Jeden z najlepších, ak nie najlepší širokouhlý objektív
  • Super rýchle nabíjanie
  • Nadstavba OxygenOS

  • Horšia výdrž než pri 8T
  • Always On vám skráti výdrž na polovicu
  • Zadná lesklá strana je veľmi náchylná na odtlačky
  • Zahrievanie hornej časti pri hudbe cez BT a mobilných dátach
  • Trochu nepohodlne umiestnený snímač odtlačkov
  • Hry len na 60 FPS
6.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+