MojAndroid

Zdá sa, že súbojov týkajúcich sa patentových práv medzi technologickými spoločnosťami nie je nikdy dosť. Teraz podala žalobu spoločnosť NVIDIA, ktorá obvinila kórejského giganta Samsung a výrobcu čipov Qualcomm z toho, že porušujú patenty týkajúce sa výroby grafických čipov. Ako odškodnenie chce NVIDIA zastavenie predaja mnohých zariadení Samsung Galaxy na americkom trhu.

Vo svojom blogu NVIDIA uviedla, že pred podaním žaloby sa snažila kontaktovať spoločnosť Samsung. Predstaviteľom oboch spoločností sa však nepodarilo uzavrieť rozumnú dohodu, keďže podľa všetkého sa Samsung bránil tým, že problém je na stráne dodávateľa súčiastok, teda v tomto prípade spoločnosti Qualcomm. NVIDIA tak začala riešiť problém súdnou cestou, pričom menovala konkrétne až 12 zariadení zo série Samsung Galaxy. Patria medzi ne Galaxy Note, Note Pro 12.2, Note 3, Tab S, Tab Pro, Tab 2, Galaxy S III, S4, S5, Infuse 4G, či model z roku 2011 Samsung Illusion. Okrem toho sa ale v žalobe spoločnosť odkazuje aj na ďalšie zariadenia s týmito procesormi, ktoré porušujú patenty spoločnosti. Konkrétne ide o nedávno predstavené Galaxy Note 4 či Galaxy Note Edge.

Samsung-Galaxy-Note4-12

NVIDIA uvádza, že odhalila minimálne 7 priestupkov týkajúcich sa patentových práv. Patria medzi ne napríklad aj celková konštrukcia grafického čipu, ako aj spôsob, ktorým je riešené spracovávanie údajov vo viacerých vláknách. NVIDIA uvádza, že so spoločnosťou Samsung mala niekoľko stretnutí, ktorých náplňou bola práve diskusia na túto tému. Všetky však boli neúspešné, a tak bude teraz problém riešený na súde. Hoci NVIDIA menovala hneď niekoľko zariadení z dielne kórejskej spoločnosti, situácia môže mať ešte ďalekosiahlejšie následky. Rovnaké čipy, ako v týchto zariadeniach, sa totiž nachádzajú v množstve ďalších smartfónov a tabletov. Qualcomm je už dlhšiu dobu popredným dodávateľom čipov pre mobilné zariadenia a je tak pravdepodobné, že rovnaké patenty sú porušené aj v zariadeniach iných výrobcov.

Zdá sa, že NVIDIA to myslí so žalobou vážne. Podala sťažnosť na Medzinárodnú obchodnú komisiu v USA, v ktorej žiada zákaz predaja Galaxy zariadení. Patentové vojny medzi technologickými spoločnosťami nie sú ničím novým, no súd má v týchto prípadoch často veľmi náročnú úlohu. Uvidíme, ako to všetko dopadne, no iba ťažko si vieme predstaviť, že by bol zakázaný predaj zariadení ako Samsung Galaxy S5 či Galaxy S4 v takej veľkej a z hľadiska predajov dôležitej krajine, akou je USA.

Zdroj: NVIDIA via TechCrunch, Android Authority

5.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+