MojAndroid

Ztorg Trojan Malware je škodlivý softvér, ktorý sa snaží o infikovanie vášho zariadenia a následné zneužívanie rôznych povolení k práci s vašimi dátami. Na novú mutáciu tohto škodlivého softvéru upozornila spoločnosť Kaspersky Labs. Tentokrát ide o získanie kontroly nad vašimi SMS správami a následne zneužívanie týchto povolení.

Náš tip
Android potrebuje rýchlejšie bezpečnostné aktualizácie. Google plánuje vylepšenia pre rok 2017!

Škodlivý softvér oficiálne nesie označenie Trojan-SMS.AndroidOS.Ztorg.a, pôsobenie tohto softvéru bolo zaznamenané v dvoch aplikáciách v Obchode Play. Prvou je aplikácia “Magic Browser,” ktorá mala viac ako 50 000 stiahnutí. Druhou infikovanou aplikáciou bol titul “Napíše Detector,” ktorý mal približne 10 000 stiahnutí . Spoločnosť Kaspersky Labs podala správu o tejto skutočnosti Googlu a potenciálne škodlivé aplikácie sú už z Obchodu Play po prešetrení odstránené.

Aktuálny problém spočíval v prevzatí kontroly nad vašimi SMS správami. Malvér dokázal odosielať SMS na spoplatnené čísla alebo mohol tiež vymazať prichádzajúce SMS správy. Rovnako tak komunikoval so svojím skrytým C&C serverom, odkiaľ získaval inštrukcie pre škodlivé úkony. Používateľ mohol utrpieť finančnú škodu, ale aj zneužitie informácií v prichádzajúcich SMS správach.

Ak chcete podobným problémom predísť, inštalujte si do vášho smartfónu najmä overené aplikácie, prípadne venujte čas aj hodnoteniu aplikácie či diskusii ostatných používateľov v rámci Obchodu Play.

Zdroj: androidcommunity

23.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+