MojAndroid

Ztorg Trojan Malware je škodlivý softvér, ktorý sa snaží o infikovanie vášho zariadenia a následné zneužívanie rôznych povolení k práci s vašimi dátami. Na novú mutáciu tohto škodlivého softvéru upozornila spoločnosť Kaspersky Labs. Tentokrát ide o získanie kontroly nad vašimi SMS správami a následne zneužívanie týchto povolení.

Náš tip
Android potrebuje rýchlejšie bezpečnostné aktualizácie. Google plánuje vylepšenia pre rok 2017!

Škodlivý softvér oficiálne nesie označenie Trojan-SMS.AndroidOS.Ztorg.a, pôsobenie tohto softvéru bolo zaznamenané v dvoch aplikáciách v Obchode Play. Prvou je aplikácia “Magic Browser,” ktorá mala viac ako 50 000 stiahnutí. Druhou infikovanou aplikáciou bol titul “Napíše Detector,” ktorý mal približne 10 000 stiahnutí . Spoločnosť Kaspersky Labs podala správu o tejto skutočnosti Googlu a potenciálne škodlivé aplikácie sú už z Obchodu Play po prešetrení odstránené.

Aktuálny problém spočíval v prevzatí kontroly nad vašimi SMS správami. Malvér dokázal odosielať SMS na spoplatnené čísla alebo mohol tiež vymazať prichádzajúce SMS správy. Rovnako tak komunikoval so svojím skrytým C&C serverom, odkiaľ získaval inštrukcie pre škodlivé úkony. Používateľ mohol utrpieť finančnú škodu, ale aj zneužitie informácií v prichádzajúcich SMS správach.

Ak chcete podobným problémom predísť, inštalujte si do vášho smartfónu najmä overené aplikácie, prípadne venujte čas aj hodnoteniu aplikácie či diskusii ostatných používateľov v rámci Obchodu Play.

Zdroj: androidcommunity

23.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • KalichVydra

  Vyzera to tak ze je cas prejst na IOS. Kedze uz ani na markete niesu spolahlive aplikacie.

  • Ale zas ta obmedzenosť u iOS..

   • bunkov

    ako ze na ios nebudem vediet volat od8:25 do14:24 alebo v sobotu nepojdu sms alebo ako odmedzeny ?

    • Žiadna možnosť nastaviť si vlastne zvonenie priamo v nastaveniach iphonu, jedine si kúpiť zvonenie cez appstore alebo pripojiť zariadenie cez iTunes…presúvanie filmov tiež nieje len CTRL C a CTRL V, ale potreba iTunes,veď vlastne je na to aj návod https://mobilenet.cz/clanky/jak-nahravat-filmy-do-ipadu-ci-iphonu-ndash-apple-akademie-33089… nemožno widgetov v systéme, chýbajúce tlačidlo späť (aj keď v niektorých aplikáciách môže byť), žiadna možnosť nainštalovanie ipa súboru priamo v iPhone ale len cez iTunes, žiadne alternatívne launchery,obmedzenosť nfc, a tu budem citovať jedného užívateľa z mobilenetu:”A co audio soubory? Přítelkyně učí jazyky a nosí s sebou audio nahrávky v mobilu. Teď si vem, že něco zapomene a chce si to stáhnout u mě. Když jsme oba měli iphone, tak to byl problém, protože itunes ti nedovolí přidat třeba jednu skladbu. Musíš udělat komplet synchronizaci, čímž se ti smaže ale to původní. A tak je to se vším.
     Stáhl jsem v Documents serial, který v nich nešel přehrát. Otevřít v jiné aplikaci = zdržení, protože se tam soubor kopíruje. Celkové mě ten systém začal nudit a štvát, že šel iphone s ipadem a nakonec i macbook (pracovní důvody) z domů.”
     Takže tých dôvodov je dosť.

     • bunkov

      to som nevedel vacsinou kazdy napise ze je odmedzeny ale dalej to nerozvinie dik.

 • Lackey

  Druhou infikovanou aplikáciou bol titul “Napíše Detector,” ktorý mal približne 10 000 stiahnutí

  Opravte si to

+