MojAndroid

Spoločnosť Google je často kritizovaná ohľadom bezpečnostných záplat svojho mobilného operačného systému Android. Ten vďaka svojej pomernej otvorenosti potrebuje pravidelné bezpečnostné aktualizácie pre zamedzenie únikov informácii či útokov v podobe trójskych koní. Android aktualizácie týkajúce sa bezpečnosti dostalo v roku 2016 až 735 miliónov prístrojov od viac ako 200 výrobcov. To však stále nestačí a Google plánuje vylepšenia pre rok 2017.

“Máme stále veľa práce pred sebou, aby sme ochránili všetkých používateľov Androidu. Asi polovica zariadení v prevádzke ku koncu roka 2016 nedostala bezpečnostnú aktualizáciu v priebehu roka.” – Adrian Ludwig a Melinda Miller, lídri pre bezpečnostnú zložku Androidu

Náš tip
Ako sa chrániť pred bezpečnostnými hrozbami na Androide – tipy a triky

Ak výrobca v súčasnosti zistí potenciálnu hrozbu pre svoje smartfóny, okamžite vydáva externé správy pre bezpečnostných výskumníkov a zapája interných auditorov. Naháňačka za bezpečnostnou aktualizáciou je v tomto prípade otázkou dní. Komplexné pokrytie bezpečnosti Androidu je však náročné z pohľadu ekosystému. Zahŕňa stovky výrobcov či distribútorov a je skutočne náročné dopraviť bezpečnostné záplaty ku všetkým používateľom.

Zatiaľ čo referenčné smartfóny a tablety ako Google Pixel či Nexus séria dostávajú pravidelné mesačné bezpečnostné aktualizácie, nie je to samozrejmosťou u všetkých výrobcov. Často krát sa čakanie na aktualizáciu naťahuje aj na dlhé mesiace a zákazník tak môže byť potenciálne ohrozený v tomto “medziobdobí,” kým aktualizácia dorazí.

Náš tip
Sony Xperia X, X Performance, X Compact a XZ dostávajú marcovú bezpečnostnú aktualizáciu

Adrian Ludwig sa vyjadril, že niečo cez 78% vlajkových lodí v Severnej Amerike bolo aktualizovaných v zmysle bezpečnosti. Ide údajne o dobré číslo, no v záujme spoločnosti Google je tento údaj pre rok 2017 vylepšiť. Android tiež zaznamenal pokrok pred hrozbou tzv. “potenciálne škodlivých aplikácií.”Ide v princípe o trójske kone, technológiu phishing či rôzne škodlivé sťahovače údajov.

Spoločnosť Google automaticky vyhľadávala takto škodlivé či napadnuté aplikácie v Obchode Play prostredníctvom 750 miliónov denných kontrol v roku 2016 (oproti 450 mil. kotrol v roku 2015). Celkovo za rok 2016 klesol výskyt trójskych koní v Obchode Play o 51,5%, rôzne škodlivé sťahovače o 54,6% a technológia phishingu dokonca o 73,4% v porovnaní z výsledkami z roku 2015.

Náš tip
Nokia 6, Nokia 5 a Nokia 3 budú dostávať pravidelné mesačné aktualizácie

Naopak pomer nainštalovaných takto škodlivých aplikácií stúpol na 0,71% (v porovnaní s 0,5% za rok 2015). Toto chce spoločnosť rázne zmeniť a už napríklad Android Nougat prináša bezpečnostné vylepšenia pri práci s heslami, audio či video súbormi.

Dostáva aj váš smartfón pravidelné bezpečnostné aktualizácie? Používate antivírusové aplikácie? Svoje postrehy nám môžete napísať do diskusie pod článkom.

Zdroj: techcrunch

23.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+