MojAndroid

Zrejme neprejde týždeň v Android svete bez toho, aby sme vás nemuseli varovať pred ďalšími nebezpečnými aplikáciami. Ak ich máte nainštalované, tak si ich v záujem bezpečnosti o vaše zariadenie radšej odinštalujte. Nainštalovať si ich však spomínané nebezpečné aplikácie už nemôžete, Google ich už vymazal.

Tento týždeň ide znova o typ aplikácii v štýle “fleeceware“, teda škodlivého kódu, ktorý vás oberá o peniaze predraženými predplatnými, spomína PhoneArena. Konkrétne tomuto malvéru dali prezývku Joker malvér.

Joker malvér

Nebezpečné aplikácie Google už vymazal, ale ak ich máte nainštalované, vymažte ich tiež

Najnovšia várka nebezpečných aplikácií je malá, obsahuje len 6 titulov. Avšak ide o počet stiahnutí, ktorým získali dokopy takmer 200 000. Teda nakazili svojím malvérom necelých 200 000 zariadení. Je však zarážajúce, že tieto genericky vyzerajúce aplikácie získali taký vysoký počet stiahnutí bez akejkoľvek propagácie. Väčšina nebezpečných aplikácií neprekročí vysoké počty stiahnutí, teda 1000 alebo 10 000 stiahnutí. Avšak ako uvidíte na príkladoch nižšie, týmto sa to podarilo.

Konkrétne ide o tieto nebezpečné aplikácie:

  • Safety AppLock (10 000+ stiahnutí)
  • Convenient Scanner 2 (100 000+ stiahnutí)
  • Push Message-Texting&SMS (10 000+ stiahnutí)
  • Emoji Wallpaper (10 000+ stiahnutí)
  • Separate Doc Scanner (50 000+ stiahnutí)
  • Fingertip GameBox (1000+ stiahnutí)

Najväčším prekvapením sú aplikácie Convenient Scanner 2 a Separate Doc Scanner, ktoré dokopy získali cez 150 000 stiahnutí. Avšak nie je možné zistiť presnejšie údaje o tom, koľko používateľov zo spomínaného počtu reálne okradli.

Ak náhodou máte nainštalovanú niektorú z nich, tak ju rýchlo odinštalujte. A taktiež si v tomto prípade pozrite výpis z bankového účtu, je možné, že sa vám tam objavia podozrivé položky. Podvodníci vám totiž môžu začať strhávať peniaze z účtu bez toho, aby vás na to upozornili. Tieto predplatné môžete zrušiť cez Obchod Play, konkrétne na pravej strane v karte Odbery.

Je síce skvelé, že Google tieto aplikácie už odstránil, ale v prvom rade by mal zapracovať na svojich algoritmoch, aby ich do Obchodu Play ani nepustil.

Náš tip
Spotify: Offline počúvanie hudby zadarmo a ďalšie novinky
11.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+