Výdrž batérie je niečo, s čím bojuje každý používateľ Androidu denne. Hoci svoje zariadenia chceme využívať naozaj plnohodnotne, neustále sme obmedzovaní batériou v našom zariadení a jej výdržou. Rozhodli sme sa preto, že vám prinesieme jednoduchý návod na to, ako predĺžiť výdrž vašej batérie pomocou 5 Android aplikácií, ktoré vám dnes opíšeme. Po nainštalovaní všetkých spomínaných aplikácií neočakávajte, že vám zariadenie vydrží na jedno nabitie o deň dlhšie. O spotrebe v hodinách sa ale môžeme baviť.
Lux Auto Brightness
Každý z nás vie, že najväčším žrútom energie je displej. Ten musí vysvietiť častokrát milióny pixelov, nehovoriac o tom, že displej musí svietiť aj v prípade zobrazenia čiernej (samozrejme okrem AMOLED displejov). To má svoju daň na spotrebe energie v zariadení. Výdrž batérie ale môžeme aspoň čiastočne predĺžiť inteligentnejšou správou jasu displeja. A na to nám výborne poslúži aplikácia Lux Auto Brightness.
Lux Auto Brightness umožňuje inteligentne ovládať jas displeja nastavením jeho úrovne manuálne pri akejkoľvek úrovni osvetlenia v okolí. Pre laikov – v aplikácii Lux si môžete nastaviť, ako veľmi má displej svietiť v tme, šere, v noci či na najjasnejšom slnku. Aplikácia si zapamätá vami zadané hodnoty (ktoré sú častokrát menšie ako hodnoty, ktoré zariadenie nastaví pri automatickom jase) a reguluje jas displeja presne podľa vašich požiadaviek. Výhodou je aj možnosť stlmiť osvetlenie na minimum v prípade, že so smartfónom chcete pracovať napríklad v noci.
Nova Launcher (alebo iný launcher)
Asi ste sa najprv zamysleli, aký vplyv môže mať launcher na výdrž batérie. Možno sa budete čudovať, ale značný. Nadstavby od výrobcov totižto často ponúkajú množstvo efektov, prechodov a funkcií, ktoré nikdy nevyužijete, no denne sa spúšťajú na pozadí, prípadne ich prehliadate. Nainštalovaným launchera môžete tieto efekty odstrániť a zvoliť napríklad aj nižšiu mieru animácií a prechodov (návod), čo nielen predĺži výdrž batérie, ale aj zrýchli vaše zariadenie.
Nova Launcher vám odporúčam preto, lebo ho používam denne a nikdy som s ním nemal problém. Ako funkčná alternatíva sa ale javí aj launcher s názvom ZERO, ktorý ponúka úplne minimum funkcií, čo sa však prejaví v ešte lepšej výdrži batérie. Množstvo launcherov umožňuje aj vypnutie pôvodnej nadstavby (jej vypnutie na pozadí), čo je možnosť, ktorú vám rovnako odporúčame.
Greenify
Každý poriadny používateľ Androidu pozná aplikáciu Greenify. Ide o titul, ktorý zabraňuje opätovnému spusteniu aplikácií na pozadí, čo značne zvyšuje výdrž batérie. Hoci je verzia pre zariadenia bez rootu menej účinná, používatelia, ktorých smartfón či tablet má root môžu s Greenify ušetriť naozaj množstvo energie. Prostredie aplikácie je jednoduché a jej nastavenie zvládne každý. Navyše, tento titul je v obchode Play dostupný bezplatne.
Snapdragon BatteryGuru
Pokiaľ vlastníte zariadenie s procesorom od spoločnosti Qualcomm (na našom trhu ich je nadmerná väčšina), tak si môžete stiahnuť aj aplikáciu s názvom Snapdragon BatteryGuru. Tá dokáže niekoľko dní sledovať všetko, čo so zariadením robíte a potom vytvorí isté pravidlá, ktorými dokáže zreduktovať spotrebu energie a predĺžiť životnosť batérie. Qualcomm tvrdí, že zariadenie po správnom nastavení tejto aplikácie funguje plynulejšie, pričom ponúka lepšiu réžiu energie.
G Sam Battery Monitor
Okrem toho, aby ste obmedzili spotrebu energie, je často dôležité aj sledovanie jej spotreby. Na to vám výborne poslúži aplikácia G Sam Battery Monitor, ktorá ponúka naozaj pokročilé sledovanie spotreby s rôznymi štatistikami a meraniami, ktoré vám povedia o tom, ktoré aplikácie a funkcie vybíjajú vašu batériu najviac. Keď sa niektorá z aplikácií nedá zastaviť alebo vám spotrebúva z neznámeho dôvodu obrovské množstvo energie, tak ju jednoducho odinštalujte. Najjednoduchšie riešenia sú niekedy tými najlepšími.
Ako šetríte energiu vy?
Nepoznáme všetky spôsoby šetrenia energie v Androide, a preto budeme radi, ak nám poradíte, akým spôsobom šetríte energiu na svojom Android zariadení vy. Vaše postrehy, tipy a návody píšte do komentárov pod tento článok.
Na sony xperia z1 compact používam režim stamina a na HTC sensation ( mám root) greenify .
Na sony xperia z1 compact používam režim stamina a na HTC sensation ( mám root) greenify .
Na sony xperia z1 compact používam režim stamina a na HTC sensation ( mám root) greenify .
Na sony xperia z1 compact používam režim stamina a na HTC sensation ( mám root) greenify .
Na sony xperia z1 compact používam režim stamina a na HTC sensation ( mám root) greenify .
Ja ked si dam na telefon iny launcher,bateria sa zacne vybijat ovela rychlejsie.
Das si iny launcher, alebo mas dva ale pouzivas iba jeden?
Mam htc sense 5 a ked si dam aj nova launcher, zacne sa mi este rychlejsie vybijat bateria
Ja ked si dam na telefon iny launcher,bateria sa zacne vybijat ovela rychlejsie.
Ja ked si dam na telefon iny launcher,bateria sa zacne vybijat ovela rychlejsie.
Ja ked si dam na telefon iny launcher,bateria sa zacne vybijat ovela rychlejsie.
Ja ked si dam na telefon iny launcher,bateria sa zacne vybijat ovela rychlejsie.
na myPhone Q-SMART pouzivam battery doctor
Ja som si nainstaloval llama appku ktora je zadarmo a urcil som si pravidla sam. Napr. od 23:00 do 5:25 max jas 5%, synchronizacia, mobilne data, BT, WIFI vsetko off, to iste spravi ked mam napr 18% energie. Ked som doma a nie je cas medzi 23:00-5:25, tak mobilne data, synchronizacia: on, display na 10%, hlasitost vyzvanania atd 30%. Ked idem von hlasitost max, display auto. Ked som v praci, vsetko off kedze mam FB, Gmail stale zapnuty na monitore atd. Samozrejme appka sa vie naucit kedy je clovek doma kedy v praci atd a to pekne podla cisel BTSiek a nie GPS cize spotreba energie minimalna. S touto appkou som na Nexuse 4 dva dni. Llama ma kopec moznosti kazdy si vie prist na svoje a nadefinovat si v podstate skoro vsetko co a kedy aj to aby cez noc vam mobil zvonil iba ked Vam vola niekto dolezity atd.
a v tom case 23.00 – 5:25 ten mobil aj pouzivas? lebo nastavovat jas na akukolvek hodnotu a mat pritom mobil v stand-by je asi celkom zbytocne… ci mas jas 100% alebo 10%, mobil v standby, zozerie ti rovnako vela energie…
btw, vsetky apky podobne tymto v clanku som prestal pouzivat asi pred 2 rokmi… sony ma automaticku regulaciu jasu v zaklade, ostatne veci ma iba obmedzuju… ani staminu nepouzivam, vydrz 2 dni, spokojnost… (xperia Z2)
No vies ked ma clovek 40 rokov a denne stravi za pocitacom 15 hodin tak to sa v noci aj budi a nevie spat. Takze ano 5% jas je tam preto aby ked na neho pocas tohto casoveho useku kedy nespim pozriem na display tak aby mi nevypalil do sietnice jeho obsah. Ten jas som uviedol hlavne koli tomu ze ano da sa to. Xperia je sama o sebe vdaka velkej baterke vyborny pracant takze tam sa obmedzovat nemusis. No zo zaciatku na N4 som vydrzal den teraz vdaka preddefinovanym obmedzeniam dva takze je to ok a navyse funguje vsetko uplne automaticky bez zasahu, cize ziadne prepinanie modov doma, vonku atd. deje sa to samo.
ano, verim ze urcitej skupine to moze pomoct… ale “clovek veci znaly” alebo taky maly “gík” tieto apky povazuje za zbytocnosti… pre mna dolezitejsie mat root, superused mod, xposed instaler a pod…
‘lajkov’, som umrel :-D
vysvietiť milióny pixelov? nie amoled maju celoplosne podvietenie
Greenify, wakelock detector, amplify :)
1) root
2) twrp
3) custom kernel
4) UC cpu a gpu cez STweaks (podpora UCI)
5) UV cez Synapse (podpora UCI) a modifikovany UKM
Myslel som si ze tu budu nejake hluposti, ale tieto aplikacie naozaj schvalujem. Pri spravnom nastaveni funguju vyborne.
@mobile
Skusal niekto aj ten BatteryGuru od Snapdragon? K takym appkam som dost skepticky ale paci sa mi ze je to od nich :D uvidim o 4 dni.
Zatial sa mi najviac osvedcilo na mojom Oppo Find 7’s nastavit CPU Governor na conservative a orezat vykon na 1.7GHz (no aby som neklamal pouzivam aj greenify a bootmanager v Xposed :) )
Guru je fajn, ale nedávaj si napr whatsapp do šetriaceho módu kedy sa ti obnoví po otvorení, lebo mi chodili správy úplne neskoro a keď to budeš odinštalovávať tak všetky veci zapni späť, presne kvôli whatsappu! Nechal som to vypnuté, a správy mi začali chodiť normálne až keď som to znova nainštaloval a prenastavil.
dik.. WhatsApp nepouzivam ale budem davat pozor pri ostatnych appkach :)
Môžte mi niekto prosím poradiť čo mám robiť keď sa mi začal telefón veľmi rýchlo vybíjať? Mám SGS5mini a ked kuknem vyuzivanie baterie tak média žerú aj viac ako 70% pritom displej len asi 5% …dakujem
Mne takto zrala app Ucam (fotoaparat) tak som im pisal, opravili to ale mesiac mi to tak zralo ze som ju musel odinstalovat…
S5 vydrží 2 dni stále, keby som chcel ušetriť batériu, tak cez noc zapnem ext.šetrenie batérie a Miniem za 7 hod spánku 1 % batérie, niekedy mi vydrží aj 3 dni, stále mám zapnuté dáta, synchronizáciu mailu a display si vždy nastavujem ručne, keď mám 2 dni výdrž, tak display aj 6 hod zapnutý
Ja šetrim tak, že si neinštalujem xy aplikacii na šetrenie baterie, ktore poväčšine viac žeru ako šetria…
mojim najvacsim pozieracom baterie je operačny system, potom, obrazovka, potom wifi, a opat system android…nechapem, ze preco su v spotrebe oznacene dva systemy. moze mi to prosim niekto vysvetlit? malokedy je obrazovka na prvom mieste. naozaj niekedy telefon nepouzivam aj par hodin a stale sa vybija..aj 10percent za noc a to mam vypnutu synchro,wifi, a internet..aj umiestnenie.. pritom som skusala greenify, cleanmaster aj powerdogtaskmanager (samozrejme, ze nie vsetko naraz). a nist..
a aký máte telefón + verziu androidu ?
Ja nesetrim nijako, skrátka takyto fon mam preto aby som ho vyuzil na 100% a ked spotrebuje tolko energie – neda sa nič robit. To ako by som si kupil 500vku motorku a na pol ceste ju tlacil aby som usetril benzin… ked budem chciet vydrz tyzden na jedno nabitie, zoberem si nokiu 3310 :D
Ani ja nešetrím nijako. Mám Note 4 s Lollipopom a výdrž mám cca 1% až 2% na celú noc, čiže šetriť veľmi nepotrebujem :)