MojAndroid

Výdrž batérie je niečo, s čím bojuje každý používateľ Androidu denne. Hoci svoje zariadenia chceme využívať naozaj plnohodnotne, neustále sme obmedzovaní batériou v našom zariadení a jej výdržou. Rozhodli sme sa preto, že vám prinesieme jednoduchý návod na to, ako predĺžiť výdrž vašej batérie pomocou 5 Android aplikácií, ktoré vám dnes opíšeme. Po nainštalovaní všetkých spomínaných aplikácií neočakávajte, že vám zariadenie vydrží na jedno nabitie o deň dlhšie. O spotrebe v hodinách sa ale môžeme baviť.

Lux Auto Brightness

Každý z nás vie, že najväčším žrútom energie je displej. Ten musí vysvietiť častokrát milióny pixelov, nehovoriac o tom, že displej musí svietiť aj v prípade zobrazenia čiernej (samozrejme okrem AMOLED displejov). To má svoju daň na spotrebe energie v zariadení. Výdrž batérie ale môžeme aspoň čiastočne predĺžiť inteligentnejšou správou jasu displeja. A na to nám výborne poslúži aplikácia Lux Auto Brightness.

Lux_Auto_Brightness_1

Lux Auto Brightness umožňuje inteligentne ovládať jas displeja nastavením jeho úrovne manuálne pri akejkoľvek úrovni osvetlenia v okolí. Pre laikov – v aplikácii Lux si môžete nastaviť, ako veľmi má displej svietiť v tme, šere, v noci či na najjasnejšom slnku. Aplikácia si zapamätá vami zadané hodnoty (ktoré sú častokrát menšie ako hodnoty, ktoré zariadenie nastaví pri automatickom jase) a reguluje jas displeja presne podľa vašich požiadaviek. Výhodou je aj možnosť stlmiť osvetlenie na minimum v prípade, že so smartfónom chcete pracovať napríklad v noci.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Nova Launcher (alebo iný launcher)

Asi ste sa najprv zamysleli, aký vplyv môže mať launcher na výdrž batérie. Možno sa budete čudovať, ale značný. Nadstavby od výrobcov totižto často ponúkajú množstvo efektov, prechodov a funkcií, ktoré nikdy nevyužijete, no denne sa spúšťajú na pozadí, prípadne ich prehliadate. Nainštalovaným launchera môžete tieto efekty odstrániť a zvoliť napríklad aj nižšiu mieru animácií a prechodov (návod), čo nielen predĺži výdrž batérie, ale aj zrýchli vaše zariadenie.

nova-launcher-1

Náš tip
50 MUST HAVE Android aplikácie: Nova Launcher (11.časť)

Nova Launcher vám odporúčam preto, lebo ho používam denne a nikdy som s ním nemal problém. Ako funkčná alternatíva sa ale javí aj launcher s názvom ZERO, ktorý ponúka úplne minimum funkcií, čo sa však prejaví v ešte lepšej výdrži batérie. Množstvo launcherov umožňuje aj vypnutie pôvodnej nadstavby (jej vypnutie na pozadí), čo je možnosť, ktorú vám rovnako odporúčame.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Greenify

Každý poriadny používateľ Androidu pozná aplikáciu Greenify. Ide o titul, ktorý zabraňuje opätovnému spusteniu aplikácií na pozadí, čo značne zvyšuje výdrž batérie. Hoci je verzia pre zariadenia bez rootu menej účinná, používatelia, ktorých smartfón či tablet má root môžu s Greenify ušetriť naozaj množstvo energie. Prostredie aplikácie je jednoduché a jej nastavenie zvládne každý. Navyše, tento titul je v obchode Play dostupný bezplatne.

Greenify2

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Snapdragon BatteryGuru

Pokiaľ vlastníte zariadenie s procesorom od spoločnosti Qualcomm (na našom trhu ich je nadmerná väčšina), tak si môžete stiahnuť aj aplikáciu s názvom Snapdragon BatteryGuru. Tá dokáže niekoľko dní sledovať všetko, čo so zariadením robíte a potom vytvorí isté pravidlá, ktorými dokáže zreduktovať spotrebu energie a predĺžiť životnosť batérie. Qualcomm tvrdí, že zariadenie po správnom nastavení tejto aplikácie funguje plynulejšie, pričom ponúka lepšiu réžiu energie.

batteryguru

G Sam Battery Monitor

Okrem toho, aby ste obmedzili spotrebu energie, je často dôležité aj sledovanie jej spotreby. Na to vám výborne poslúži aplikácia G Sam Battery Monitor, ktorá ponúka naozaj pokročilé sledovanie spotreby s rôznymi štatistikami a meraniami, ktoré vám povedia o tom, ktoré aplikácie a funkcie vybíjajú vašu batériu najviac. Keď sa niektorá z aplikácií nedá zastaviť alebo vám spotrebúva z neznámeho dôvodu obrovské množstvo energie, tak ju jednoducho odinštalujte. Najjednoduchšie riešenia sú niekedy tými najlepšími.

gsam-battery-minitor

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Ako šetríte energiu vy?

Nepoznáme všetky spôsoby šetrenia energie v Androide, a preto budeme radi, ak nám poradíte, akým spôsobom šetríte energiu na svojom Android zariadení vy. Vaše postrehy, tipy a návody píšte do komentárov pod tento článok.

6.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+