MojAndroid

Jednou zo skvelých vlastností Androidu je jeho flexibilita. Operačný systém od Googlu je otvorený všetkým možným úpravám tretích strán, ktoré dovoľujú zmeniť používateľskú skúsenosť na nepoznanie. Jednou z takýchto možností je napríklad tzv. Launcher, ktorý zmení prostredie Androidu a častokrát ho aj pocitovo zrýchli. Aj samotný Android má však zabudované skryté možnosti, ktoré dávajú používateľom väčšiu kontrolu nad systémom. Medzi nimi sa nachádza aj spôsob, ako dramaticky zrýchliť animácie prechodov, ktoré sa zobrazujú pri prepínaní aplikácií alebo keď sa otvárajú a zatvárajú. Zrýchlenie animácií spôsobí, že systém sa vám bude javiť, ako rýchlejší a svižnejší.

Uvedené úpravy sú dostupné v nastaveniach všetkých novších Android zariadení v sekcii “Možnosti pre vývojárov”. Táto je bežne skrytá pred očami používateľov a je ju potrebné najskôr zviditeľniť. Na väčšine zariadení stačí ak otvoríte nastavenia a niekoľko krát stlačíte špecifickúponuku. Nižšie sme pre vás pripravili aj krátke video, ako sprístupniť možnosti pre vývojárov na smartfóne Xperia Z2. Rovnaký spôsob je možné využiť aj na zariadeniach od Samsungu alebo HTC, no nezaručujeme, že bude fungovať na všetkých smartfónoch a tabletoch.

Ak už sa dostanete do možností pre vývojárov, musíte nájsť tri špecifické nastavenia, ktoré sa týkajú animácií. Tie možnú byť hneď na prvej obrazovke, alebo v sekcii “Rozšírené” (napr. na zariadeniach HTC).

Pre zrýchlenie Androidu je potrebné upraviť tieto tri nastavenia:

  • Mierka animácie okna (Window animation scale)
  • Mierka animácie prechodu (Transition animation scale)
  • Mierka dĺžky animácie (Animator animation scale)

Všetky tri nastavenia majú predvolenú hodnotu “1x”. Ak chcete svoje Android zariadenie zrýchliť, je potrebné zmeniť rýchlosť animácie. To dosiahnete upravením nastavení na “0,5x”. To je všetko, môžete si užívať rýchlejšie otváranie, zatváranie a prepínanie aplikácií.

Tieto zmeny sme vyskúšali na všetkých TOP zariadeniach na aktuálnom trhu, ako je Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2 alebo HTC One (M8) a vo všetkých prípadoch bolo cítiť zrýchlenie. Určite nám dajte vedieť v komentároch, či sa zmena rýchlosti prejavila aj u vás.

22.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+