MojAndroid

Jednou zo skvelých vlastností Androidu je jeho flexibilita. Operačný systém od Googlu je otvorený všetkým možným úpravám tretích strán, ktoré dovoľujú zmeniť používateľskú skúsenosť na nepoznanie. Jednou z takýchto možností je napríklad tzv. Launcher, ktorý zmení prostredie Androidu a častokrát ho aj pocitovo zrýchli. Aj samotný Android má však zabudované skryté možnosti, ktoré dávajú používateľom väčšiu kontrolu nad systémom. Medzi nimi sa nachádza aj spôsob, ako dramaticky zrýchliť animácie prechodov, ktoré sa zobrazujú pri prepínaní aplikácií alebo keď sa otvárajú a zatvárajú. Zrýchlenie animácií spôsobí, že systém sa vám bude javiť, ako rýchlejší a svižnejší.

Uvedené úpravy sú dostupné v nastaveniach všetkých novších Android zariadení v sekcii “Možnosti pre vývojárov”. Táto je bežne skrytá pred očami používateľov a je ju potrebné najskôr zviditeľniť. Na väčšine zariadení stačí ak otvoríte nastavenia a niekoľko krát stlačíte špecifickúponuku. Nižšie sme pre vás pripravili aj krátke video, ako sprístupniť možnosti pre vývojárov na smartfóne Xperia Z2. Rovnaký spôsob je možné využiť aj na zariadeniach od Samsungu alebo HTC, no nezaručujeme, že bude fungovať na všetkých smartfónoch a tabletoch.

Ak už sa dostanete do možností pre vývojárov, musíte nájsť tri špecifické nastavenia, ktoré sa týkajú animácií. Tie možnú byť hneď na prvej obrazovke, alebo v sekcii “Rozšírené” (napr. na zariadeniach HTC).

Pre zrýchlenie Androidu je potrebné upraviť tieto tri nastavenia:

  • Mierka animácie okna (Window animation scale)
  • Mierka animácie prechodu (Transition animation scale)
  • Mierka dĺžky animácie (Animator animation scale)

Všetky tri nastavenia majú predvolenú hodnotu “1x”. Ak chcete svoje Android zariadenie zrýchliť, je potrebné zmeniť rýchlosť animácie. To dosiahnete upravením nastavení na “0,5x”. To je všetko, môžete si užívať rýchlejšie otváranie, zatváranie a prepínanie aplikácií.

Tieto zmeny sme vyskúšali na všetkých TOP zariadeniach na aktuálnom trhu, ako je Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2 alebo HTC One (M8) a vo všetkých prípadoch bolo cítiť zrýchlenie. Určite nám dajte vedieť v komentároch, či sa zmena rýchlosti prejavila aj u vás.

22.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

68 odpovedí na “NÁVOD: Ako zrýchliť Android [VIDEO]”

  1. Fuuu, na mojom staruckom nexus7 zrazu kozmicka rychlost :-D, na nexus 5 nepotrebujem zapinat :-D, ale ak skusite dlhodobo fungovat s nexus 5 a s nexus 7,tak nexus 7 sa vam bude zdat o poznanie pomalsi, papierovo to aj tak je, aleniekedy az nadavam na tu pomalost, s tymto som o troska veselsi ;-), dakujem

  2. No prisambohu. Tomuto vy hovorite “zrychlenie Androidu”? To len skrati trvanie tych prechodovych efektov. Tie sa potom zrychlia (ak si take somariny rovno nevypnem) ale samotny android to nezrychli ani o milisekundu…

    Ale ked uz sem davate taketo bohovske tipy ako opajcnute z Noveho Casu, tak aj ja mam jeden:
    “Zrychlite
    si Android” tak, ze si pustite zrychlene prehravanie videa!
    Dvojhodinovy film sa vam potom prehra za necelu hodinu. Neskutocne
    zrychlenie, fakt!

      • Tak ja neviem, ale pod “zrychlenim Androidu” si predstavujem nieco ako pretaktovanie, vypnutie dakych zbytocnych sluzieb (ktore len zeru pamat), defragmentaciu (resp. u flash-medii trim), atd. Ale nie ze si nastavim daky efekt tak aby sa vykonaval rychlejsie. To je s prepacenim blbost, a nie zrychlenie Androidu. Ma fakt prekvapuje ze taketo cosi sa zverejni tu, na webe ktory sa tvari ako seriozny portal…

        Co pride nabuduce? Zvysenie vydrze na bateriu tak ze znizim jas displeja? Zvacsenie diskovej kapacity tak ze odinstalujem/vymazem zbytocnosti?

        • sorry, ale zrychlenie je o tom, ze sa dostanes z bodu A do bodu B za kratsi cas ako predtym.. a pokial pokial to dosiahnes tym, ze nebudes stracat cas pozeranim na animaciu, tak vysledny efekt tam proste je.

          Osobne si myslim, ze je vacsia hlupost taktovat aby si potom pozeral na animacie namiesto prace. To je trocha skrabanie lavou rukou za pravym uchom..

            • Sam si hore napisal, ze si pod zrychlenim predstavujes “vypnutie dakych zbytocnych sluzieb (ktore len zeru pamat)”.. takze v tom mas asi tiez poriadny bordel.

              Nezda sa ti rychlejsia animacia… no realne ide o nastavenie, kolko plochy monitoru vykresli jedna iteracia v ramci animacie -> tym padom staci menej iteracii a tym padom je to rychlejsie.. Nie je to tym, ze by Android musel investovat viac zdrojov na rychlejsie vykreslovanie. (vtedy by tvoja namietka mala zmysel)

        • Chlape nikto ti neberie tvoje schopnosti, ale pozri sa na to ako klasicky uzivatel mobilu ktory nevie kolka byje. Je uplne jedno ci sa jedna o zrychlenie androidu, animacie ci niecoho ineho. Proste povedane ide to rychlejsie a ludia su spokojni.

  3. No ale vidim, ze nove androidy vymakali, tolko moznosti pre vyvojarov. Lebo ked som na Xperii SP presiel na 4.3, tak som pozeral kde mi zmyzli Moznosti pre vyvojarov a oni ich tak skryju a k tomu tam daju tolko navyse, ktore v starsich neboli.

    • tipujem že to máš flashnutý nejak sony ericsson x rady,tam ti nepomôôe nič,akurát nainštalovať clean master s google play a ak to máš flashnuty tak pravidelné mazanie wipe cache data a tiež si tam hoď cpu booster alebo tak nejak sa to volalo,nastaviš si tam takt procesora s dajme tomu 700 MHz na 820 MHz,ale ak to preženieš tak sa ti vypne a musíš skúšať hodnoty ktoré ti budú pracovať kompatibilne.Ale len v prípade ak máš spravený flash-root.Mne to na Sony Ericsson Xperia X8(najčasstejšie flashovaný mobil) pomohlo a výrazne zlepšilo pomer výkon/výdrž

Pridaj komentár

+