MojAndroid

Skupina zo Stanfordskej univerzity priniesla zaujímavú štúdiu. Z údajov zoskupených z mobilnej aplikácie určenej na meranie krokov vydedukovala najviac lenivú krajinu na svete. Výskum ukázal, že počet denných prejdených krokov má nepriamy súvis aj s obezitou obyvateľov danej krajiny.

Náš tip
Lenovo G02: Inteligentný fitness náramok | RECENZIA

Hongkong na vrchole, Indonézia na konci, Slovensko pomyselný priemer

Štatistický súbor tvorili dáta od 700 tisíc obyvateľov z celého sveta a pokryli spolu až 68 miliónov “nachodených” dní. Štatistiky dokázali, že priemerný denný počet krokov u človeka je aktuálne 4961. Slovensko sa v dátach umiestnilo na hodnote približne 5000 krokov denne, a tak tvorí naša krajina pomyselný priemer.

Obyvatelia Hongkongu nachodili denne približne 6880 krokov a sú lídrom meraného rebríčka. Naopak na konci sa objavili obyvatelia Indonézie s počtom denných krokov na úrovni 3513. Počet krokov závisí nielen od životného štýlu obyvateľov, ale aj od polohy či infraštruktúry danej krajiny. Zo zdravotného hľadiska je odporúčaný denný limit približne 10 000 krokov.

Výsledkom štúdie je tiež zmiernenie vnímania obezity vo svete

Nepriamy súvis s obezitou sa potvrdil napríklad na území USA a Mexika. Krajiny uvádzajú podobné hodnoty prejdených denných krokov, avšak USA má väčší rozdiel medzi najaktívnejšími a najmenej aktívnymi obyvateľmi. Úroveň obezity je vyššia práve v USA. Opačný príklad bolo Švédsko.

Náš tip
Verily Study Watch: Inteligentné hodinky od Google, ktoré dohliadnu na vaše zdravie

“Aktuálna štúdia je 1000-krát rozsiahlejšia než akákoľvek predchádzajúca štúdia ohľadom ľudského pohybu,“ – Scott Delp, profesor Standordskej univerzity pre bioinžinierstvo

Budovanie infraštruktúry miest môže rovnako viesť k zníženiu obezity. Záleží najmä ako ľahko sa mlžu obyvatelia daného mesta pohybovať pešo. Na vzorke 69 amerických miest sa ukázalo, že mestá ako New York či San Francisco majú lepšiu dostupnosť pre peších. Naopak mestá s horšou dostupnosťou ako Houston či Memphis sú viac využívané pre dopravu automobilmi.

Ženy nachodia menej?

Štatistiky dokázali aj rozdiely medzi pohlaviami. V krajinách s nízkym rozdielom medzi najaktívnejšími a najmenej aktívnymi obyvateľmi ako napríklad Japonsko boli ženy vyrovnaným súperom mužov. V krajinách s vysokým rozdielom ako napríklad USA či Saudská Arábia boli však ženy oveľa menej aktívne. Výskumná skupina zo Stanfordskej univerzity hovorí, že tieto výsledky im umožňujú vyhodnocovať nové podnety pre globálne vzorce obezity a prinášať nové, efektívne riešenia.

Zdroj: BBC via Nature

14.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+