Skupina zo Stanfordskej univerzity priniesla zaujímavú štúdiu. Z údajov zoskupených z mobilnej aplikácie určenej na meranie krokov vydedukovala najviac lenivú krajinu na svete. Výskum ukázal, že počet denných prejdených krokov má nepriamy súvis aj s obezitou obyvateľov danej krajiny.
Hongkong na vrchole, Indonézia na konci, Slovensko pomyselný priemer
Štatistický súbor tvorili dáta od 700 tisíc obyvateľov z celého sveta a pokryli spolu až 68 miliónov “nachodených” dní. Štatistiky dokázali, že priemerný denný počet krokov u človeka je aktuálne 4961. Slovensko sa v dátach umiestnilo na hodnote približne 5000 krokov denne, a tak tvorí naša krajina pomyselný priemer.
Malaysia is one of the most laziest country based on how much step we walk daily pic.twitter.com/avgP7VDYw0
— aman (@amnrah) July 12, 2017
Obyvatelia Hongkongu nachodili denne približne 6880 krokov a sú lídrom meraného rebríčka. Naopak na konci sa objavili obyvatelia Indonézie s počtom denných krokov na úrovni 3513. Počet krokov závisí nielen od životného štýlu obyvateľov, ale aj od polohy či infraštruktúry danej krajiny. Zo zdravotného hľadiska je odporúčaný denný limit približne 10 000 krokov.
Výsledkom štúdie je tiež zmiernenie vnímania obezity vo svete
Nepriamy súvis s obezitou sa potvrdil napríklad na území USA a Mexika. Krajiny uvádzajú podobné hodnoty prejdených denných krokov, avšak USA má väčší rozdiel medzi najaktívnejšími a najmenej aktívnymi obyvateľmi. Úroveň obezity je vyššia práve v USA. Opačný príklad bolo Švédsko.
“Aktuálna štúdia je 1000-krát rozsiahlejšia než akákoľvek predchádzajúca štúdia ohľadom ľudského pohybu,“ – Scott Delp, profesor Standordskej univerzity pre bioinžinierstvo
Budovanie infraštruktúry miest môže rovnako viesť k zníženiu obezity. Záleží najmä ako ľahko sa mlžu obyvatelia daného mesta pohybovať pešo. Na vzorke 69 amerických miest sa ukázalo, že mestá ako New York či San Francisco majú lepšiu dostupnosť pre peších. Naopak mestá s horšou dostupnosťou ako Houston či Memphis sú viac využívané pre dopravu automobilmi.
Ženy nachodia menej?
Štatistiky dokázali aj rozdiely medzi pohlaviami. V krajinách s nízkym rozdielom medzi najaktívnejšími a najmenej aktívnymi obyvateľmi ako napríklad Japonsko boli ženy vyrovnaným súperom mužov. V krajinách s vysokým rozdielom ako napríklad USA či Saudská Arábia boli však ženy oveľa menej aktívne. Výskumná skupina zo Stanfordskej univerzity hovorí, že tieto výsledky im umožňujú vyhodnocovať nové podnety pre globálne vzorce obezity a prinášať nové, efektívne riešenia.
Aka to bola aplikacia? A brali sa data z telefonov alebo wearables? Lebo moj telefon mi kludne obcas rata kroky aj ked som v autobuse ?
po tych rozbitych cestach sa ani necudujem, ze ti to rata ako kroky
cesty su tak rozbite, ze by to mohlo ratat ako schody :D
Podla Samsung Fit apky denne nakracam okolo 6.6K krokov. Co som sledoval tak kroky meria presne, ale ked ju mam vo vrecku alebo ked som v autobuse tak neviem ako presne to rata. Ale povedal by som ze je to celkom presne, nuz odinstaloval som to lebo to zralo baterku jak dive
Prišiel som sem vynadať autorovi za trápny clickbait. No musím ho pochváliť, že našiel údaje o Slovensku :) Analýza je zaujímavá, aj keď trochu zavádzajúca (z analýzy: Data set description. We analysed anonymized, retrospective data collected between July 2013 and December 2014 from Apple iPhone smartphone users of the Azumio Argus app..) Všetky dáta sú dostupné na githube: https://github.com/timalthoff/activityinequality a na stránke Stanfordu: http://activityinequality.stanford.edu/
A teraz si odpovedzme na otázku, koľko Slovákov má iPhone v čase od júla 2013 do decembra 2014? A koľko z nich používalo aplikáciu Azumio Argus? A na základe takýchto informácii vznikajú závery o tom, že Slovensko je najlenivejšie. Plus ako už niekto podotkol v jednom fóre koľko krát máš pri sebe telefón keď skutočne športuješ.