MojAndroid

Spoločnosť Lenovo priniesla na slovenský trh inteligentný náramok Lenovo G02, ktorý monitoruje váš životný štýl, ale tiež prináša notifikácie na vaše zápästie. Aké bolo jeho používanie a aké sú naše celkové dojmy? To sa dočítete v nasledujúcej recenzii.

Konštrukcia a dizajn

Pre niekoho sú práve fitnes náramky tou správnou voľbou v porovnaní s inteligentnými hodinkami. Fitness náramok Lenovo G02 má príjemný moderný dizajn a neveľké rozmery. Jeho hmotnosť je len 35 gramov a v najhrubšom mieste má 9,8 mm. Náramok sa skladá z dvoch častí – z gumeného náramku a tela s elektronikou.

Náramok dobre drží na ruke aj vďaka šikovnému patentu na pripínanie. Chválime tiež mierne vrúbky na vnútornej strane náramku, ktoré prichádzajú do styku s kožou. Vytvorili totiž priestor pre pokožku a umožnili jej dýchať. Náramok sa nám teda nelepil na ruku, a to ani pri náročných teplotných podmienkach či počas noci.

Do gumeného remienku sa vkladá elektronické telo, ktoré má na starosti merania a zobrazovanie notifikácií. Obsahuje klasické USB rozhranie typu A pre nabíjanie a taktiež displej. Pre vloženie či vybratie tela však musíte vynaložiť trochu väčšiu silu. Telo však potom dobre drží na svojom mieste v náramku a zároveň s ním tvorí celok, ktorý je odolný voči pošpliechaniu vodou. Náramok totiž disponuje odolnosťou 3 ATM, čiže znesie mierny dážď či obliatie vodou, no netreba ho pokúšať so sprchou ani kúpeľom.

Náramok má skôr športovejší dizajn, no nemal by pri každodennom používaní štýlovo prekážať ani používateľom, ktorí potrebujú riešiť skôr office a elegantnejší štýl.

Používanie

Lenovo G02 je pre plnohodnotné používanie potrebné prepojiť s aplikáciou Band G02 v smartfóne s operačným systémom Android. Náramok totiž sám meria kroky i spálené kalórie, no jeho pridanou hodnotou je i zobrazovanie notifikácií z vášho telefónu, a bola by škoda to nevyužiť. Aplikácia okrem toho ponúka v prehľadnej forme štatistiky v podobe prejdených krokov, spálených kalórií, dĺžky spánku, prejdených kilometrov a podobne.

Samotné prepojenie náramku a aplikácie prebieha cez rozhranie Bluetooth 4.0 a je to otázka niekoľkých sekúnd.  V aplikácii si navyše aj volíte z rôznych nastavení, ku ktorým sa dostaneme v sekcii Aplikácia. Náramok má 2 režimy, a to klasický s upozorneniami a druhý “Do not disturb”, teda tichý režim. V tom prípade vám stále prichádzajú notifikácie, no nerozsvietia vám displej a náramok vtedy ani nevibruje.

Náramok môžete používať okrem monitorovania denných aktivít aj na sledovanie kvality spánku. Režim spánku sa spustí automaticky, keď zariadenie zaznamená dlhšiu dobu nehebnosti. V grafe prehľadne zobrazí, koľkokrát ste sa v noci výraznejšie prehadzovali a v týždenno prehľade zhodnotí kvalitu vášho spania. Náramok dokonca zaznamená aj typ vašej aktivity. Vie, kedy len kráčate, kedy prejdete do behu, či spíte.

V nastaveniach aplikácie si zadáte svoj denný cieľ krokov, môžete si tu nastaviť aj pripomienky alebo nastaviť to, kedy si želáte nebyť rušený notifikáciami (napríklad od 23:00 do 7:00). Zíde sa to vtedy, ak s náramkom spíte a monitorujete si spánok.

Displej

Lenovo G02 obsahuje OLED displej s rozlíšením 128 x 36 pixelov. Samozrejme, ide o malé rozlíšenie, no to nie je podstatou náramku. Obrazovka je kvôli šetreniu batérie stále vypnutá a prebúdza sa dvomi spôsobmi. Môžete si vybrať rozsvietenie pomocou gesta zdvihnutia ruky, alebo krátko podržať prst na displeji. Ovládanie prebieha dotykmi a tzv. swipovaním, teda posunutím prsta po displeji.

Po prebudení sa ukáže základná obrazovka s údajmi o čase, dátume a pripojení Bluetooth, prípadne režim “Nevyrušovať”, ak ho máte aktivovaný. Po opätovnom ťuknutí na úvodnú obrazovku sa objaví informácia o úrovni batérie v zariadení, ID zariadenia, možnosť “Hľadaj môj telefón” alebo funkcionalita “Zapni režim Nevyrušovať”. Ak po úvodnej obrazovke prejdete prstom (swipnete), prídu na rad informácie o prejdených krokoch, spálených kalóriách a vzdialenosti. Po ďalšom swipnutí sa zobrazia posledné 3 notifikácie zo sociálnych sietí či zmeškané hovory.

Ovládanie displeja nebolo náročné a fungovalo správne, no musíme poznamenať, že pri práci s displejom sa musíte trochu viac sústrediť a presne ťukať či swipovať. Displej totiž pôsobí ako celá plocha prednej časti náramku, no po zapnutí vidíte, že sa nachádza len v strednej časti. K displeju máme jednu menšiu výčitku. Neobsahuje automatickú reguláciu svietenia, čo by až nevadilo, no na priamom slnku bol pomerne ťažko čitateľný. Pravdou je, že za bežnejších podmienok sa dá čítať bezproblémovo, no vo vonkajšom slnečnom prostredí je to náročné. Naopak, keď si chcete ešte pred spaním skontrolovať správy, displej vás v tme priam ožiari – aj keď by ste to na prvý pohľad vôbec nepredpokladali.

Sprievodná aplikácia a notifikácie

Náramok upozorňuje na notifikácie pomerne výrazným vibrovaním. Jeho intenzita sa nedá zmeniť, no to nám neprekážalo. V sprievodnej aplikácii G02 band si sami vyberiete, aké typy správ si želáte dostávať na svoje zápästie (viď obrázok nižšie). Môže tak ísť len o hovory či SMS, alebo dostanete vibračné upozornenie na všetky možné aplikácie v smartfóne (prichádzajúce hovory, SMS, ale aj oznámenia zo sociálnych sietí či appiek ao S Health, Google Play a pod.). Notifikácia sa zobrazuje v 5 riadkoch, no je trochu ťažšie čitateľná, nakoľko interpunkcia je doplnená rôznymi inými písmenami. Nejak zásadne to však neobmedzuje a vždy máte prehľad o tom, odkiaľ notifikácia prichádza a kto vám píše.

Ako sme už spomínali, notifikácie prichádzajú v podobe vibrácií v klasickom dennom režime. Rôzne aplikácie majú rozdielne počty vibrácií. Instagram vám zavibruje raz, Gmail správy 2x, Slack 2x, Telefónny hovor 7x… Zaujímavosťou je, že ak sme mali 6 mailov, po pečítaní každého z nich nám prišla notifikácia, že máme ešte 5, 4, 3, 2 zvyšných neprečítaných mailov.

Verzia: 01.00.32
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 01.00.32
Aktuálna cena: Zdarma

Dobrou funkcionalitou bolo i pripomenutie vášho telefónu, keď ste sa vzdialili z dosahu Bluetooth. Toto pripomenutie oceňujeme najmä z toho hľadiska, že išlo o 7 intenzívnych vibrácií, ktoré vás donútili pozrieť sa, čo to ten náramok od vás chce. Prezmenu, využiť môžete aj funkcionalitu Hľadaj telefón – pomocou náramku môžete vyhľadať váš smartfón, ak sa stále nachádza v dosahu Bluetooth. Prispôsobiť si tiež môžete zobrazovanie podľa toho, či máte zariadenie na ľavej alebo pravej ruke, alebo či chcete oznámenie horizontálne alebo vertikálne.

Synchronizácia medzi aplikáciou a náramkom prebieha po vstupe do aplikácie na vyžiadanie, potiahnutím prsta nadol. Náramok si ani raz nevyžiadal reštart, alebo netrpel žiadnym neštandardným chovaním. Z času na čas síce tvrdil, že nie je v dosahu smartfónu, no potom si s tým sám poradil a raz sme museli vyhľadať zariadenie manuálne v aplikácii.

UPDATE: Aplikácie je už dnes dostupná aj v slovenskom jazyku.

Batéria

V náramku sa nachádza batéria s kapacitou 110 mAh a jej nabíjanie prebieha cez už spomínaný USB konektor. Je to trochu netradičné, no zároveň sa na to veľmi rýchlo dalo zvyknúť. Nemusíte totiž so sebou nosiť žiaden špeciálny kábel či kolísku, v prípade potreby len náramok vložíte do počítača, sieťového adaptéra alebo do iného zariadenia s USB-A portom – a ten sa začne nabíjať. Nabíjanie pomocou sieťového adaptéra trvalo zhruba hodinu.

Na jedno nabitie nám vydržal náramok celých 5 dní, a to sme ho nešetrili. Neustále nám chodili správy, emaily, notifikácie zo sociálnych sietí a monitorovali sme si aj spánok. Čo sa týka informácie o úrovni batérie, tu by sme privítali percentuálny ukazovateľ. Pri grafickom zobrazení sa totiž niekedy ťažko dalo reálne povedať, koľko šťavy nám ešte ostáva. V prípade, že je už batéria na konci svojich síl, sa však posledné cca 3 hodiny ukazuje výkričník pri ikone Bluetooth pripojenia.

Záverečné hodnotenie Lenovo G02 Band

Inteligentný náramok Lenovo G02 sa nám počas testovania príjemne používal. Veľmi dobre sedel na ruke, nezavadzal, nespôsoboval potenie. Spoľahlivo zobrazoval notifikácie, netrpel žiadnymi excesmi. Zariadenie má dobrú výdrž na jedno nabitie. Výčitka patrí spomínanej horšej čitateľnosti na priamom slnku. Nuž a otázna je ešte cena. Je to síce prijateľných cca 50 eur, no napr. Xiaomi Mi Band 2 sa dá zohnať za nižšiu cenu s lepším vybavením. Určite je však lacnejší ako podobné zariadenia od výrobcov ako Acer či Garmin. Treba však poznamenať, že Lenovo tieto náramky predáva aj v bundloch so svojimi smartfónmi a vtedy ide podľa nášho názoru o veľmi príjemnú vecičku v balení.

Plusy:

+ výdrž batérie

+ dizajn

+ aplikácia

Mínusy:

– zobrazenie displeja na slnku a v tme

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+