MojAndroid

Analytická spoločnosť Omdia zostavila rebríček 10 najpredávanejších smartfónov minulého roku. Tak, ako v predchádzajúcich rokoch, bol aj v tom minulom najpredávanejším smartfónom model od Applu. V rebríčku sú ešte smartfóny juhokórejskej spoločnosti Samsung a jeden model od Xiaomi. Informáciu priniesol portál AndroidPolice.

Zdroj: PhoneArena.com

Apple je jediným výrobcom, ktorý má v rebríčku vlajkové modely

Najpredávanejším smartfónom roku 2020 je Apple iPhone 11, ktorý prišiel na trh už v roku 2019, so 64,8 miliónmi predanými kusmi. Rok predtým to bol Apple iPhone XR. Americký výrobca má v rebríčku až päť svojich modelov. Zároveň je jediným, ktorý má medzi najpredávanejšími smartfónmi vlajkové lode s cenou vysoko prevyšujúcou sumu 500 eur.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Druhým najpredávanejším smartfónom roku 2020 bol iPhone SE (2020), ktorý bol funkčnou reinkarnáciou modelu iPhone 8. Nasleduje ho Apple iPhone 12. Ten je základným modelom poslednej vlajkovej série spoločnosti. Jeho najvyššia verzia Apple iPhone 12 Pro Max obsadila 7. miesto a najnižšia – 12 mini 10. miesto.

 

Samsung predáva hlavne smartfóny nižšej triedy

Najviac Android modelov má v rebríčku najpredávanejších smartfónov roku 2020 bez väčšieho prekvapenia juhokórejský Samsung. Štvrtým najpredávanejším je Samsung Galaxy A51, ktorý sa výborne predával aj na slovenskom trhu. Zároveň je aj jediným modelom strednej triedy od Samsungu, ktorému sa podarilo preniknúť do prvej desiatky. Predalo sa ho 23,2 milióna kusov.

Samsung Galaxy A51 displej vyrez
Samsung Galaxy A51 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na ďalších miestach sú Galaxy modely s cenou nižšou ako 200 eur. Konkrétne Samsung Galaxy A21s, Galaxy A01 a Galaxy A11. Hegemóniu amerického a juhokórejského výrobcu narúša len čínske Xiaomi. Jeho smartfón strednej triedy, Redmi Note 9 Pro, obsadil 9. miesto s 15 miliónmi predanými kusmi.

Redmi Note 9 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Z rebríčka sa dá vyčítať niekoľko vecí. Predaje Android smartfónov ťahajú hlavne lacné modely strednej a nižšej triedy. Spoločnosť Apple, ktorá bola minulý rok 3. najpredávanejším výrobcom celkovo, má aj najväčšie príjmy. Dôvodom je vysoká marža jej smartfónov. Napríklad Apple iPhone 12 Pro Max na 5. mieste, ktorého sa predalo 16,8 miliónov kusov, priniesol spoločnosti príjmy 1,232 miliardy dolárov.

Náš tip
AKTUALIZOVANÉ: Facebook mal na Slovensku výpadok, nefungoval ani Messenger či Instagram, dôvod zatiaľ nepoznáme
26.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+