MojAndroid

Motorolám sa na slovenskom trhu darí. Výrobca sa zameriava najmä na strednú triedu, v ktorej ponúka zaujímavé riešenia. Medzi ne patrí čistý operačný systém Android, silná batéria alebo aj obľúbené Moto akcie a Moto obrazovka. V ruke držím nástupcu minuloročného modelu moto g8 plus, ktorý sme v recenzii chválili. Je ním Motorola moto g9 plus.



Časti recenzie:

Vylepšení oproti predchodcovi je viacero. Medzi tie najvýraznejšie patrí podstatne väčší displej, fotoaparát s vyšším rozlíšením, silnejšia batéria či rýchlejšie nabíjanie. Dosť bolo predstavenia, poďme na to.

Balenie: Prekvapí 30 W nabíjačkou či ochranným obalom

Samotná krabica, v ktorej novú Motorolu moto g9 plus dostanete, nijako nevyčnieva z davu. Prakticky rovnakú má napríklad aj moto g 5G plus. Hneď na vrchu po jej otvorení nájdeme samotný smartfón. Jeho displej je obalený do fólie, ktorá informuje o základných vlastnostiach modelu.

Prvé príjemné prekvapenie prišlo po vytiahnutí zariadenia. Je na ňom nasadený ochranný obal. To ocení nejeden používateľ, ja nie som žiadnou výnimkou. Navyše, obal zabezpečí to, že modul fotoaparátu zo zariadenia absolútne nevytŕča a tak nehrozí jeho poškriabanie.

Motorola moto g9 plus

Ďalej sa v balení nachádza nabíjačka s USB-C konektorom, ktorá disponuje výkonom až 30 W. Nechýba obojstranný USB-C kábel a nástroj na vyberanie SIM karty. Keď k tomu pridáme nejakú tú dokumentáciu, výčet príslušenstva v predajnom balení končí. Čo mi trochu chýba, je ochranná fólia na displeji, ktorá tu nie je.

Konštrukcia a Dizajn: Veľký, ťažký a nonstop zacapkaný

Toto nie je smartfón pre malé nežné ruky, ale pre poriadneho chlapa. Hmotnosť 223 gramov je v ruke naozaj cítiť. Či je to nevýhoda, to už usúďte sami. Mne to akosi neprekáža. Ak je toto daň za silnú batériu, tak prečo nie.

Motorola moto g9 plus

Čo mi ale prekáža, je neustály pocit, že ide o lacné zariadenie. Možno je to použitím plastu, no pravdepodobne tým, že ten plast je lesklý a neuveriteľne náchylný na odtlačky prstov. Dlho som zástancom matných smartfónov a Motorola moto g9 plus ma len utvrdzuje v mojom presvedčení.

Zacapkaný vždy a všade

Pokiaľ nepoužívate ochranný obal, budete čistiť, čistiť a čistiť. Až vás to nakoniec omrzí. V ruke sa nejako extrémne nešmýka a pri používaní mám pocit istoty, že mi nevypadne z ruky. Dizajnom nijako nevyčnieva zo zavedených štandardov. Klasická placka s veľkým displejom vpredu a štvoritým fotoaparátom vzadu.

Motorola moto g9 plus

Snímač odtlačkov prstov je zároveň aj vypínacím tlačidlom a nachádza sa vpravo. Nad ním je umiestnené dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Presne takto mi to vyhovuje. So stláčaním tlačidiel a ich odozvou som nemal absolútne žiadny problém.

Tlačidlo Google asistenta je trochu zbytočné

Ľavá strana patrí ďalšiemu tlačidlu, ktoré slúži na aktiváciu Google Asistenta. Motorola s Googlom úzko spolupracuje a toto je jeden z výsledkov. Úprimne, samostatné tlačidlo pre Google Asistenta nepotrebujem, radšej vyslovím frázu “Hey, Google”. Netvrdím však, že niekto sa tejto drobnosti poteší. Možno by som privítal možnosť premapovania tohto tlačidla na nejakú mnou obľúbenú funkciu.

Motorola moto g9 plus

Horná strana zariadenia patrí 3,5 mm jacku, na spodku sa nachádza USB-C konektor, reproduktor a mikrofón. Zásuvku na SIM kartu umiestnil výrobca do pravého boku, priamo nad tlačidlo Google Asistenta. Motorola moto g9 plus pojme buď dve SIM karty alebo jednu SIM kartu plus pamäťovú kartu microSD. Vodoodolnosť samozrejme nečakajte.

Možnosti odomykania: Trendy bokom, spoľahlivosť prvoradá

Nie, nová Motorola neponúka snímač odtlačkov prstov v displeji. Úprimne, celkom ma to teší, v poslednom čase som si zvykol práve na snímače na boku. V Motorole moto g9 plus chválim jeho rýchlosť a aj spoľahlivosť. Skvelé je aj jeho umiestnenie, pri normálnom držaní mi palec presne padne na snímač.

Motorola moto g9 plus snimac odtlackov

Pre pripomenutie, ide zároveň aj o zamykacie tlačidlo. Výrobca šiel ešte trochu ďalej a zariadenie vybavil zaujímavou softvérovou vychytávkou. Dvojité poklepanie po snímači (nie stlačenie tlačidla) spustí drobnú ponuku s mnou najpoužívanejšími aplikáciami. Naozaj užitočná vecička. Avšak párkrát sa mi stalo, že sa ponuka aktivovala aj vtedy, keď som nechcel. Jednoducho som o tlačidlo dvakrát za sebou šuchol (asi dlaňou).

K dispozícii je aj odomykanie tvárou. To funguje spoľahlivo a rýchlo. V nastaveniach mám možnosť preskočiť zamykaciu obrazovku a dostať sa ihneď na tú domovskú. Motorolu moto g9 plus stačí len zdvihnúť a pozrieť sa na ňu, automaticky sa odblokuje a môžem ďalej pracovať.

Displej Motorola moto g9 plus: Veľký, väčší, najväčší

S uhlopriečkou 6,81″ a pomerom strán 20:9 patrí displej novej Motoroly medzi tie najväčšie. Navyše, výrobca sa veľmi netrápil s hrúbkou rámikov okolo. Tie sú na dnešnú dobu dosť hrubé, čo ešte zvyšuje celkovú veľkosť zariadenia. Dieru selfie fotoaparátu v displeji považujem za lepšie riešenie ako výrez. Najradšej by som bol, keby sa predný fotoaparát vysúval z tela zariadenia.

Parametre displeja:

Typ displeja IPS
Uhlopriečka 6,81″
Rozlíšenie 2400 x 1080 pixelov
Pomer strán 20:9

Čo sa týka kvality zobrazovania, sťažovať sa nemôžem. Vo svojej kategórii displej ničím nezaostáva, ale ani neprekvapí. Spoľahnúť som sa mohol na dobré pozorovacie uhly a pohodlnú čitateľnosť na priamom Slnku. Farebné podanie síce na najlepších nemá, no displej je celkovo veľmi pekný.

Motorola moto g9 plus displej

Pokiaľ by vám farebné podanie displeja nevyhovovalo, v nastaveniach si môžete zvoliť jednu z možností – Prirodzené, Zosilnené a Sýte. Prednastavene je použité práve sýte, ktoré mi osobne vyhovuje najviac. Prirodzené mi skôr príde ako aktivovanie nočného režimu, je príliš teplé. Podrobnejšie nastavenia vyváženia bielej sa tu nenachádzajú.

Motorola moto g9 plus displej

Neoddeliteľnou súčasťou prakticky každej Motoroly je Moto Obrazovka. Tu sa spúšťa vtedy, keď zariadenie deteguje pohyb. Už tradične obsahuje základné informácie o čase, dátume a upozorneniach. Nie je to klasický always on režim, ale stále lepšie ako nič. Len sa pripravte na to, že niekedy sa displej rozsvieti aj vtedy, keď to nepotrebujete (proste zariadenie detegovalo pohyb).

Výkon a Pamäť: Klasická stredná trieda bez prekvapení

Nová Motorola moto g9 plus je osadená procesorom strednej triedy – Qualcomm Snapdragon 730G, ktorý je vyrobený 8 nm výrobným procesom. Vzhľadom na cenu zariadenia vnímam použitie tohto procesora ako plus.

V AnTuTu som dosiahol skóre vyše 271 tisíc bodov, čo je veľmi slušné. Pri porovnaní s konkurenciou ide o jeden z výkonnejších modelov. Čo ma potešilo viac, je plynulosť systému, ktorá je výborná. Menšie záseky či trhnutia sú väčšinou zriedkavé. S rýchlosťou bude určite spokojný aj náročnejší používateľ. Opäť pripomínam, že moto g9 plus stojí len približne 250 eur.

Kde inde by som mohol otestovať grafický výkon, ako v hrách? Už tradične som do testovacieho smartfónu nainštaloval hru PUBG, ktorá je u nás v redakcii akýmsi referenčným bodom. A výsledok je taký, že sa bez problémov zahráte. Pri úrovni grafiky nastavenej približne na stred je hra plynulá a bez sekania. Ani dlhšie hranie nebolo problém, pričom zariadenie sa neprehrievalo.

Motorola moto g9 plus zvládne aj náročnejšie hry

Samozrejme, tí najnáročnejší hráči spokojní nebudú. Ale ak napríklad hľadáte nový telefón pre svoje dieťa, ktoré sa na ňom bude pravdepodobne aj hrať, Motorolu moto g9 plus určite zvážte.

Hodnota operačnej pamäte sa zastavila na 4 GB. To nie je v roku 2020 nijako zaujímavé číslo. Vlastne, 4 GB považujem za minimum na to, aby operačný systém Android 10 bežal bez problémov. A presne to sa deje. Čuduj sa svete, aplikácie sa mi extrémne nezatvárajú a všetko pekne funguje. Motorola opäť zapracovala na optimalizácii a výsledkom je spoľahlivé zariadenie. Počas používania si systém drží približne 900 MB voľnej operačnej pamäte. 128 GB vnútorné úložisko je vzhľadom na cenu veľmi príjemné, poteší aj podpora pamäťových kariet microSD.

Systém a konektivita: Čistý Android s množstvom vylepšení

Android 10 je v aktuálnych novinkách štandardom. Rovnako aj to, že v zariadeniach od Motoroly ide o jeho čistú inštaláciu bez nadstavby. To so sebou prináša výhodu jednoduchšej optimalizácie, taktiež sa tu nenachádzajú zbytočné predinštalované aplikácie. Len základ od Googlu. Presne takto sa mi to páči.

Systém už tradične ponúka tmavý režim (ktorý kvôli IPS displeju batérii veľmi nepomôže) alebo ovládanie gestami. Opäť žiadna novinka, všetko toto už poznáme prakticky z každého Android smartfónu. Čo stojí za zmienku, sú viaceré vylepšenia priamo od výrobcu. Zase raz sa budem opakovať – nič nové, teda aspoň nie pre majiteľov smartfónov Motorola.

Aplikácia Moto a vychytávky v nej

Všetko zaujímavé je sústredené do aplikácie Moto. Každý, kto Motorolu vlastnil, určite vie, o čom je reč. Ide vlastne o rýchle skratky k najpoužívanejším a najdôležitejším funkciám. Napríklad rýchlym otočením zápästia dvakrát po sebe zapnem fotoaparát. Zvislým zatrasením zase zapnem baterku. Rýchle a šikovné.

Motorola moto g9 plus

Ak naraz podržím na displeji tri prsty, urobím snímku obrazovky. Nechýbajú tu tiež funkcie ako aktivovanie režimu nerušiť po otočení či stlmenie vyzváňania po zdvihnutí. Všetky tieto funkcie je samozrejme možné deaktivovať. Pokiaľ by sa vám ich používanie nepáčilo.

Zaujímavé sú aj možnosti úpravy systému. Ak vojdete do nastavení obrazovky a v nej zvolíte možnosť štýly, dostanete sa do zaujímavého rozhrania, kde je možné nastaviť viacero dizajnových prvkov. Môžete si zvoliť vlastné písmo, farbu, tvar ikôn a tiež ich rozloženie. Zaujímavá funkcia, ktorá môže váš smartfón oživiť.

Konektivita bez prekvapení

V rámci konektivity nedošlo k žiadnym prekvapeniam. Motorola zvykne vynechať NFC, čo sa našťastie v tomto prípade neudialo. Maximom sú 4G siete, 5G tu chýba. Ale keďže cena tohto modelu je 229 eur, nemôžeme sa čudovať.

Novinka zvláda dve SIM karty naraz, pričom druhý slot je zdieľaný. Takže buď doň vložíte SIM kartu alebo pamäťovú kartu. Podpora eSIM samozrejme chýba. V rámci pripojenia Bluetooth či navigácie bolo počas testovania všetko v poriadku a nezaznamenal som žiadne zvláštne správanie či nefunkčnosť. Infračervený port chýba tiež.

Multimédiá: Slušný reproduktor, veľký displej a 3,5 mm jack

S jedným reproduktorom to asi nebude nič moc. Presne to som si zo začiatku hovoril aj ja. Avšak zostal som veľmi príjemne prekvapený. Hrá naozaj poriadne nahlas. A doslova poriadne! Nie, kvalitou či vyvážením zvuku sa ani zďaleka nepribližuje najlepším modelom s dvojicou reproduktorov, no vôbec neurazí.

Motorola moto g9 plus ponúka jeden z najhlasnejšie hrajúcich reproduktorov na trhu. Len škoda, že je iba jeden. Zvonenie tak určite neprepočujete. Na prehrávanie hudby postačí – ak nehľadáte niečo naozaj kvalitné.

Motorola moto g9 plus

Veľký displej je ako stvorený pre multimédiá, 3,5 mm jack je plusom

Prejdem k displeju, ktorý je pre multimédiá ako stvorený. Veľký, pekný, s dostatočným rozlíšením a veľmi slušnými farbami. Videá sa na ňom pozerajú veľmi pohodlne. Osobne filmy či seriálny na mobile nepozerám, ale pre prípad núdze poslúži táto Motorola veľmi dobre.

Plusom je aj prítomnosť 3,5 mm audio jacku. Ten sa nachádza na hornej strane. Ešte lepšie by bolo, keby výrobca pribalil aj nejaké tie slúchadlá. Ale komu sa doma niekde nepovaľujú slúchadlá s 3,5 mm jackom?

Motorola moto g9 plus: Priemerný fotograf

Kvalita fotografií smartfónov je v dnešnej dobe jedným z hlavných rozhodujúcich parametrov pri kúpe nových modelov. Motorola si to určite uvedomuje. Aj preto ponúka novinka až 4 snímače na zadnej strane. Opäť tu máme jeden objektív, ktorý pomáha rozostriť pozadie a je úplne zbytočný.

Motorola moto g9 plus

Väčšinou kritizujem aj použitie makro objektívu, aj v tomto prípade by som prežil aj bez neho. Oproti podobne drahým konkurentom ale ponúka výhodu v podobe automatického zaostrovania. V dobrých svetelných podmienkach dokážete vytvoriť celkom slušné zábery. Len pozor na veľmi nízke rozlíšenie.

Parametre fotoaparátu

Hlavný snímač 64 MP, f/1.8, PDAF
Ultra-širokouhlý objektív 8 MP, f/2.2
Makro objektív 2 MP, f/2.2
Snímač rozostrenia pozadia 2 MP, f/2.2
Selfie fotoaparát 16 MP, /2.0

Aplikácia fotoaparátu je už stará známa. Obsahuje všetky nevyhnutné nastavenia a ak si na ňu zvyknete,  budete ju len chváliť. Občas nepríjemne prekvapí pomalšou reakciou, ale nie je to vôbec pravidlom. K dispozícii je viacero režimov, nechýba portrét, nočný režim a špeciálny režim s názvom Zvýraznená farba. V rámci neho stačí počas snímania ťuknúť na hocijaký objekt a konkrétna farba bude na fotografii zvýraznená, zatiaľ čo ostatné budú čiernobiele.

Fotiť je možné aj v maximálnom rozlíšení 64 MP. Prednastavené je 16 MP rozlíšenie, ktoré ponúkne podstatne lepší dynamický rozsah. Len škoda, že tu nie je optická stabilizácia obrazu.

Kvalita fotografií nevybočuje zo štandardu

Fotografie, ktoré som vytvoril pomocou hlavného fotoaparátu, sa mi páčia. Cez deň sú veľmi pekné, v noci je to síce horšie, no výrazne vie pomôcť nočný režim. Niekedy až príliš a fotky vyzerajú neprirodzene. Zariadenie má tendenciu pri nočnom režime zvýrazniť teplejšie farby. Najviac problémov má smartfón tesne po západe a pred východom slnka. V týchto časoch sú fotky trochu rozostrené.

Ultra-širokouhlý snímač je v dnešných časoch doslova nutnosťou. V Motorole moto g9 plus plní svoju funkciu dobre. Cez deň za dobrého svetla získate celkom pekné fotky. S ubúdajúcim svetlom je to horšie. Celkovo je kvalita ultra-širokouhlého snímača porovnateľná s ostatnými modelmi v podobnej cenovej kategórii. To znamená, že zázraky očakávať nemôžete. Príjemným prekvapením pre mňa bol nočný režim dostupný aj pre tento snímač. Bez neho sa v noci absolútne fotiť neoplatí.

Portrétové fotografie s rozmazaním pozadia sú celkom pekné. Už pri samotnom fotografovaní máte možnosť nastaviť si úroveň rozmazania. Osobne by som nešiel do extrémov a posuvník by som nechal niekde v strede. Pri tomto nastavení je pozadie príjemne rozostrené, zatiaľ čo objekt v strede zostáva celý ostrý.

Selfie fotoaparát je opäť priemerný a nijako nevybočuje z kvaltatívneho štandardu cenovej kategórie smartfónu. Znovu tu platí, že za pekného počasia sú fotky celkom kvalitné, v noci prakticky nepoužiteľné. Takže žiadne prekvapenie. Automatickým zaostrovaním nedisponuje a musíte si dávať pozor na to, v akej vzdialenosti od tváre zariadenie držíte, aby bolo zaostrenie správne.

Ukážkové videá

Batéria: Výborná výdrž a rýchle nabíjanie

Opäť tu máme Motorolu, ktorá ponúka silnú batériu. Tá v moto g9 plus disponuje kapacitou rovných 5000 mAh. A je to poznať už od začiatku. Aj napriek tomu, že si obrovský displej z batérie ukrojí poriadne, výdrž je jedným slovom skvelá.

A to sa nebavíme o pohodlnom jednodennom telefóne. Na jedno nabitie bez problémov zvládnete fungovať dva bežné náročnejšie dni. Aj pri maximálnej snahe sa mi tento smartfón nepodarilo vybiť za jeden deň.

Pohodlnú dvojdňovú výdrž som dosahoval pri mojom bežnom používaní, čo zahŕňa neustále pripojenie na internet (Wi-Fi aj dáta), vybavovanie e-mailov, nejaký ten telefonát, niekoľko hodín sociálnych sietí denne, zopár fotografií. Nadštandardnú výdrž som síce vďaka 5000 mAh batérii očakával, no aj tak som zostal veľmi milo prekvapený. Ak hľadáte zariadenie s výbornou výdržou a cenou do 300 eur, toto je veľmi silný kandidát.

Motorola má v ponuke viacero smartfónov s veľkou batériou. Rýchlosť nabíjania však bola vždy pri týchto zariadeniach trochu sklamaním. Tu sa to našťastie zlepšilo. Stále síce nemá na najrýchlejších, no to ani nečakáme.

Motorola moto g9 plus USB konektor

Motorola moto g9 plus obsahuje TurboCharge nabíjanie s výkonom až 30 W. Rovnako výkonný adaptér sa nachádza aj v balení. A rýchlosť nabíjania sa podstatne zvýšila. Už za polhodinu som zariadenie nabil na 43 percent, čo mi stačilo na celý stredne náročný deň fungovania.

Test rýchlosti nabíjania:

  • 15 min: 20 %
  • 30 min: 43 %
  • 45 min: 61 %
  • 60 min: 80 %
  • Celkové nabitie: 1:26 hod.

Vzhľadom na kapacitu batérie je výsledný čas nabitia z 0 na 100 % 1:26 hod. veľmi dobrý. Keď k tomu pripočítam výbornú výdrž, k oblasti batérie prakticky nemám žiadne výhrady. Bezdrôtové nabíjanie tu ale nehľadajte.

Ak si vyberáte nový telefón a rýchlosť nabíjania je pre vás dôležitá, do pozornosti dávam našu tabuľku rýchlosti nabíjania, kde si môžete porovnať všetky nami testované modely.

Motorola moto g9 plus: Záverečné hodnotenie

Motorola moto g9 plus je veľmi vydareným smartfónom. Na svoje si prídu milovníci veľkých displejov a poteší aj tých, ktorí očakávajú výbornú výdrž. Najviac ma mrzí lacná plastová konštrukcia, ktorá je neuveriteľným magnetom na odtlačky prstov.

Motorola moto g9 plus

Výkonu je dostatok, páči sa mi hlasitosť reproduktora a poteší aj vcelku rýchle nabíjanie. Rovnako som spokojný so snímačom odtlačkov prstov na pravom boku, ktorý je rýchly a spoľahlivý. Silným dôvodom na kúpu novej Motoroly moto g9 plus je cena, ktorá sa zastavila na úrovni 229 eur.

Prehľad parametrov

Rozmery 170 x 78,1 x 9,7 mm
Hmotnosť 223 gramov
Procesor Snapdragon 730G
RAM 4 GB
Úložisko 128 GB
Operačný systém Android 10
Fotoaparát 64 MP, f/1.8, PDAF (hlavný fotoaparát)

8 MP f/2.2 (ultra-širokouhlý)

2 MP, f/2.2 (makro)

2 MP, f/2.2 (snímač rozostrenia pozadia)

3,5 mm jack áno
NFC áno
Batéria 5000 mAh, 30 W káblové nabíjanie
Cena 229 eur

Motorola moto g9 plus a jej konkurencia

Za podobnú cenu je možné zohnať napríklad Redmi Note 8 Pro so slabším procesorom, 4500 mAh batériou 6 GB RAM a 64 GB úložiskom. Za podobnú cenu sa predáva Realme 6 s procesorom MediaTek, 8 GB RAM a 128 GB úložiskom.

Samsung predáva za cenu mierne nad 200 eur model Galaxy A41. Ten tiež ponúka procesor od MediaTeku, 4 GB RAM a 6,1″ displej s FHD+ rozlíšením. Kapacia batérie je 3500 mAh. Silným konkurentom je Huawei P40 Lite, ktorý doplatí najviac na absenciu Google Služieb. Ponúka relatívne výkonný procesor Kirin 810, 4200 mAh batériu a 6 GB RAM.

7.8

Motorola moto g9 plus

Za 229 eur ide o skvelú kúpu, nech už hľadáte čokoľvek. Motorola moto g9 plus sadne do ruky tým, ktorým neprekážajú väčšie rozmery a vysoká hmotnosť, ale ocenia skôr silnejšiu batériu a väčší displej. Práve tieto dva parametre patria medzi najväčšie výhody. Keby som mal niečo skritizovať, tak v prvom rade konštrukciu. To, že je plastová, mi pri takto lacnom smartfóne nevadí. Ale prečo je lesklá? S odtlačkami prstov som bojoval neustále.

Poteší 3,5 mm audio jack a reproduktor, ktorý dokáže hrať poriadne nahlas. Nechýba ani NFC a medzi výhody môžem jednoznačne zaradiť aj 30 W nabíjanie s tým, že nabíjačka je už priamo v balení. Fotoaparát je priemerný, pochváliť sa môže snáď len vysokým rozlíšením 64 megapixelov. V každom prípade, ak pozeráte na cenu, tak Motorola moto g9 plus bude jedným z najvážnejších kandidátov na nový smartfón.

zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
70 %
Výkon
100 %
Výdrž batérie
100 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • Cena
  • Výborná výdrž
  • Rýchle nabíjanie
  • Veľký displej
  • Spoľahlivý snímač odtlačkov prstov
  • Slušný reproduktor

  • Zachytáva odtlačky prstov
  • Pri držaní pocit lacného zariadenia
  • Veľký a ťažký
  • Slabé nočné fotografie
21.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+