MojAndroid

Spoločnosť Samsung ponúka na našom trhu širokú škálu smartfónov všetkých cenových kategórií. V rámci kategórie smartfónov strednej triedy do sumy 300 eur nedávno uviedol novinku Samsung Galaxy A41. Nájdete ju v ponuke aj u operátora Telekom alebo Orange. Komu je určená? Aké sú jej klady a zápory? To všetko sa dozviete v dnešnej recenzii.



Parametre:

Displej 6,1 palcov, Super AMOLED, 2400 x 1080 pixelov, optický snímač odtlačkov
Čipset MediaTek Helio P65
RAM 4 GB
Vnútorná pamäť 64 GB, micro SD
Fotoaparát
  • 48 MP, f/2.0, 26mm , 1/2.0″, 0.8µm, PDAF
  • 8 MP, f/2.2, 123˚ , ultraširokouhlý, 1/4.0″, 1.12µm
  • 5 MP, f/2.4, hĺbkový
Selfie kamera 25 MP, f/2.2, 25mm, 1/2.8″, 0.9µm
Konektivita LTE, Wi-fi n, Bluetooth 5.0, GPS, NFC čip, 3,5 mm jack, FM rádio, USB-C
Batéria 3500 mAh, 18 W
Rozmery 149,9 x 69,8 x 7,9 milimetrov
Hmotnosť 152 gramov

Časti recenzie:

Obsah balenia: Len to najnutnejšie

Samsung Galaxy A41 sa predáva v malej bielej krabičke s vyobrazením smartfónu na vrchnej strane. Po otvorení vás prekvapí ďalšia menšia krabička s manuálom a klasickou pomôckou pre otvorenie slotu na SIM karty a microSD kartu. Až pod ňou sa nachádza samotný telefón. V krabici sú ešte klasické štupľové slúchadlá, USB-C kábel a nabíjací adaptér. Všetko v bielom farebnom prevedení.

Samsung Galaxy A41 obsah balenia

Dizajn a konštrukcia: Keď hľadáte kompaktný smartfón, tak tento je pre vás

Pri prvom pohľade nepôsobí Samsung Galaxy A41 vôbec ako lacný model a človek by povedal, že má rovnako kvalitné sklenené telo ako najvyššie modely Galaxy S. Nenechajte sa ale zmiasť. Ide o lesklý plast, ktorý sklo len imituje. To ale vôbec nemusí byť na škodu. Telo má vďaka plastu hmotnosť len 152 gramov, čo je v dobe 200-gramových placiek príjemná zmena. Navyše má smartfón minimálne rámčeky a rozmermi tela 149,9 x 69,8 x 7,9 milimetrov ide o skutočne kompaktný smartfón. Výborne sa drží a vo vrecku nohavíc ho skoro necítiť.

Navyše pôsobí veľmi elegantne. K dispozícii sú štyri farebné prevedenia tela – modré, čierne, strieborné a červené. Farba na zadnej strane je rozdelená lomenými čiarami na štyri odtiene – svetlý, tmavý, svetlý pásikový a tmavý pásikový. To pridáva zadnej strane príjemný 3D efekt, ktorý Samsung nazýva 3D Glasstic. A pokiaľ na zadnú stranu zasvieti jasné slnko, tak vytvorí dúhový efekt, ktorý môžete vidieť aj na našej fotografii.

Ak niečo pôsobí lacnejším dojmom, tak fotoaparát v ľavom hornom rohu zadnej strany so snímačmi uloženými v mriežke. Až príliš vystupuje z tela. Na prednej strane je displej s malým kvapkovitým výrezom. Na spodnej 3,5 mm jack pre slúchadlá, USB-C konektor, mikrofón a reproduktor. Na hornej je len druhý mikrofón. Ľavá strana patrí slotu na SIM karty a micro SD kartu. Pravá zase tlačidlu napájania a tlačidlám hlasitosti. Ich umiestnenie je akurátne a nestáva sa, že by ste na ne nedosiahli.

Displej a audio: Nádherný displej a solídny zvuk

Displej je spolu s kompaktným telom asi najväčším plusom Samsungu Galaxy A41. Hlavným dôvodom je použitie technológie Super AMOLED, ktorá je pýchou spoločnosti Samsung. Podanie farieb a pozorovacie uhly sú o level vyššie ako v IPS displejoch smartfónov strednej triedy. Viditeľnosť na priamom slnku je tiež výborná. Niekto bude oponovať slabšou životnosťou OLED displejov a vypaľovaním ich pixelov. To sa samozrejme môže časom stať.

Uhlopriečka 6,1 palcov je tiež dobrým kompromisom pre smartfón, ktorý chce byť kompaktný a zároveň poskytnúť používateľovi dostatočne veľký obrazový zážitok. Displej je dostatočne ostrý vďaka rozlíšeniu 2400 x 1080 pixelov, čo dáva hustotu pixelov 431 PPI. Pomer strán je tým pádom 20:9. S plochou 89,8 cmzaberá displej 85,4 % prednej strany. Nachádza sa v ňom malý výrez pre selfie kameru a optický snímač odtlačkov prstov, ktorého kvalitu si rozoberieme v ďalšej kapitole. Displej má podporu adaptatívneho jasu a umožňuje zvýšenie citlivosti dotyku.

Samsung Galaxy A41 displej na slnku

Samsung Galaxy A41 má dva mikrofóny na hornej a spodnej strane tela. Samozrejme je tu prítomný klasický reproduktor pre telefónne hovory v hornej časti a hlasitý reproduktor na spodnej strane. Pri telefonovaní bol prenos hlasu dostatočne zrozumiteľný z oboch strán hovoru. Nedochádzalo k skresleniu alebo šumu. Spodný hlasitý reproduktor má solídny zvuk , pokiaľ nedáte hlasitosť na najvyšší stupeň. Vtedy ide kvalita prudko dolu.

Samsung Galaxy A41 jack a reproduktor

Poteší možnosť pripojiť slúchadlá nielen cez Bluetooth rozhranie alebo USB-C konektor, ale aj cez klasický 3,5 mm jack pre káblové slúchadlá. Tie následne slúžia aj ako anténa pre integrované FM rádio. Kvalita zvuku prehrávaného audia, či už s Bluetooth alebo káblovými slúchadlami, je  pre bežného používateľa dostatočná.

Zabezpečenie: Kvalita bezpečnostných prvkov kolísa

Samsung Galaxy A41 ponúka všetky typy uzamknutia smartfónu. Okrem tradičného PINu, hesla a vzoru je k dispozícii optický snímač odtlačkov prstov v displeji a rozpoznávanie tváre pomocou selfie kamery. Zaregistrovať si môžete maximálne 3 odtlačky. Ich rozpoznanie pri registrácií je dosť zdĺhavé a to hlavne na okrajoch. Následné odomykanie rozpoznávaním nie je najrýchlejšie, ale v interiéroch funguje vcelku spoľahlivo.

Samsung Galaxy A41 snímač odtlačkov

Horšie je to na priamom slnku, kedy sa môže stať, že snímač odtlačok nerozpozná. V tomto prípade je tu možnosť odomknúť zariadenie pomocou tváre. Tá naopak funguje lepšie za denného svetla než pri horšom osvetlení. Taktiež musí byť tvár bližšie selfie kamere. Kombináciou snímača odtlačkov a snímania tváre sa dá dosiahnuť, že zariadenie odomknete vždy.

Výkon a pamäť: Na bežné činnosti stačí

Zatiaľ čo väčšinu modelov Samsungu poháňajú čispety značky Qualcomm alebo Exynos, tak v prípade Galaxy A41 je to 12 nm osemjadrový čipset Mediatek MT6768 Helio P65. Skladá sa z dvoch jadier Cortex-A75 s frekvenciou 2 GHz a šiestich jadier Cortex-A55 s frekvenciou 1,7 GHz. O grafický výkon sa stará grafické jadro Mali-G52 MC2. To všetko dopĺňa operačná pamäť s veľkosťou 4 GB a vnútorná pamäť typu eMMC 5.1 s veľkosťou 64 GB. Tú je možne rozšíriť ešte micro SD kartami.

MediaTek Helio P65 prospekt

Chod systému je s týmto procesorom bez väčších problémov. Pomalšia rýchlosť spúšťania aplikácií sa prejavila len v prípadoch, keď dve alebo viac aplikácií v pozadí zaznamenávali s pomocou GPS trasu. S bežnými hrami nemal smartfón žiaden problém. Dokonca sa s ním dajú pohodlne hrať aj menej náročné 3D hry ako je Call of Duty Mobile. Pri náročnejších 3D hrách ako Sky: Children of the Light, ARK: Survival Evolved alebo The Elder Scrolls: Blades sa už objavuje viditeľné trhanie.

Samsung Galaxy A41 hranie hier

V benchmarku Geekbench dosiahol smartfón skóre 307 bodov v jednojadrovom teste a 1115 bodov vo viacjadrovom. V GFXbench ho výsledok viacerých testov zaradil až za vlajkovú loď z roku 2016, Samsung Galaxy S7. Test v benchmarku AnTuTu sa nepodarilo uskutočniť, pretože aplikácia počas testovania padala. V samostatnom teste umelej inteligencie AnTuTu AI Benchmark mal ale skóre 25 080 bodov. Ďalšie výsledky v benchmarkoch nájdete v tabuľkách.

Geekbench

Jednojadrový test 307 bodov
Viacjadrový test 1115 bodov

3DMark

OpenGL ES 3.0 73 617 bodov
Vulkan 334 143 bodov
Sling Shot 1408 bodov
Sling Shot Extreme – OpenGL 3.0 1150 bodov
Sling Shot Extreme – Vulkan 1156 bodov

PCMark

 

Work 2.0 6355 bodov
Computer Vision 1.0 3243 bodov
Storage 1.0 7215 bodov

Systém: Nič, čo by sme už predtým nevideli

Samsung Galaxy A41 beží na systéme verzie Android 10 s nadstavbou Samsung One 2.0. Už od čias TouchWizu platí, že nadstavba Samsung patrí k tým najmasívnejším, ktoré hlboko upravujú pôvodný systém. Okrem vlastných aplikácií vždy obsahovala veľa funkcií, ktoré sa v čistom Androide objavili s oneskorením. Rovnako to je aj v prípade Samsung One UI 2.0. Ponúkne vlastné užitočné aplikácie (hudobný prehrávač, video prehrávač, klávesnicu, internetový prehliadač atď) a dokonca aj vlastný obchod s aplikáciami Galaxy Store.

V systéme je veľa možnosti úpravy vzhľadu a ovládania systému. V Nastaveniach nájdete sekciu s Témami, ktorých je obrovské množstvo. Každá z tém má vlastné pozadia, ikonky aj zvuky. Môžete si tiež upraviť zobrazenie funkcie Always On displeja, skryť notifikácie na uzamknutej obrazovke alebo zapnúť úpravu pre ovládanie jednou rukou. Negatívom je, že v množstve nastavení sa môže nový používateľ strácať.

Samsung nedávno do nadstavby zakomponoval bočný panel s rôznymi funkciami, ako sú rýchle skratky k aplikáciám alebo dokonca kompas, pravítko a iné funkcie. Môžete si tiež vytvoriť tzv. duálne aplikácie, čo znamená, že môžete mať napríklad dva WhatsApp účty na jednom zariadení. Štandardne to aplikácie tohto typu neumožňujú.

Samsung tiež pred časom uzavrel partnerstvo so spoločnosťou Microsoft, čo okrem jej predinštalovaných aplikácií znamená prepojenie smartfónu s vašim počítačom bez nutnosti ďalšieho softvéru. Smartfón si sám vyhľadá dostupný počítač s Windows 10 na spoločnej Wi-Fi sieti a po zadaní hesiel funguje prepojenie aj cez mobilné siete. Cez program Váš telefón vo Windows 10 môžete kopírovať dáta zo smartfónu alebo ho na diaľku ovládať.

Fotoaparát a selfie kamera: Kvalita rapidne klesá pri horšom osvetlení

Fotoaparát Samsung Galaxy A41 je zložený z troch snímačov a LED blesku. Hlavný 1/2-palcový snímač má 48 megapixelov, svetelnosť f/2.0, ohniskovú vzdialenosť 26 milimetrov a veľkosť pixelov 0,8 µm. Druhým je 8-megapixelový ultraširokouhlý snímač so svetelnosťou f/2.2 a uhlom záberu 123˚. Veľkosť snímaču je 1/4 palca a veľkosť jeho pixelov 1,12 µm. Posledným je 5-megapixelový hĺbkový snímač so svetelnosťou f/2.4.

Selfie kamera má 25 megapixelov, svetelnosť f/2.2, ohniskovú vzdialenosť 25 milimetrov, veľkosť snímača 1/2,8 palca a veľkosť pixelov 0,9 µm. Žiadnu stabilizáciu u fotoaparátu alebo selfie kamery nehľadajte.

Aplikácia fotoaparátu ponúka iba pár režimov. Automatický režim fotenia s možnosťou prepnutia medzi hlavným a širokouhlým snímačom, video, manuálne nastavenie dynamického rozsahu, Pro režim, Panorámu a režim Jedlo. Súčasťou fotoaparátu je alternatíva ku Google Lens nazvaná Bixby Vision a funkcia rozšírenej reality Zóna AR.

Fotoaparát dokáže za denného svetla vytvárať solídne fotografie, ktoré vyzerajú na prvý pohľad veľmi pekne. Dynamický rozsah síce nie je široký a po priblížení fotky vidieť niekoľko nedostatkov, ale fotografie sú bez problémov použiteľné na Instagram a iné sociálne siete. Fotoaparát môže mať trochu problém so snímaním viacerých pohybujúcich sa objektov.

Fotografie za denného svetla

Vážne problémy má fotoaparát až pri slabom osvetlení a v noci. Fotografie majú viditeľný šum, sú často neostré a veľmi tmavé. Pretože aplikácia neponúka nočný režim z vyšších modelov, tak ich nemôžete ani umelo presvetliť.

Nočné snímky

Širokouhlý snímač si zaslúži pochvalu za široký uhol záberu 123 stupňov. Jeho fotografie majú aj pestrejšie farby než v prípade hlavného snímača, ale pri nočných snímkach je na tom tiež tragicky.

Hlavný snímač vs širokouhlý snímač

Fotoaparát dokáže rozmazať pozadie blízkych objektov, čo sa hodí pri portrétoch a aj pri fotení prírody. Musíte si ale dať pozor aby ste sa k objektu nepriblížili až príliš, kedy sa môže rozmazať jeho najbližšia časť.

Selfie kamera je na tom podobne ako hlavný fotoaparát. Za denného svetla dokáže vytvoriť pekné portréty, ale v noci sú fotky neostré a príliš zašumené.

Maximálne rozlíšenie videa je 1080p s frekvenciou 30 fps. To je v dnešnej dobe málo v prípade fotoaparátu za necelé tri stovky. Počas dňa ale dokáže vytvoriť pekné videá, ak sa nerozhodnete rýchlejšie hýbať.

 

Fotoaparát nemá optickú a ani elektronickú stabilizáciu, čo sa okamžite prejaví. Aj napriek tomu produkuje smartfón za denného svetla pekné videá, čo sa nedá povedať o nočných videách. Rovnako je na tom selfie kamera.

Konektivita: Nechýba 3,5 mm jack a FM rádio

Samsung Galaxy A41 ponúka okrem podpory mobilných sietí 5. generácie takmer kompletnú konektivitu. K internetu sa pripojíte pomocou LTE alebo duálneho Wi-Fi. V obidvoch prípadoch bola rýchlosť pripojenia viac než dostatočná. Rýchlosť sťahovania cez LTE sa väčšinou pohybovala okolo hodnoty 50 Mbps a rýchlosť nahrávania okolo 15 Mbps. Smartfón sa dokázal prepojiť s laptopom cez Wi-fi hotspot skoro okamžite a prenos bol vždy stabilný a rýchly.

Samsung Galaxy A41 SpeedTest

Pomocou rozhrania Bluetooth 5.0 som Samsung Galaxy A41 prepojil s bluetooth slúchadlami Redmi AirDots bez problémov do 10 sekúnd. Spojenie s nimi udržiaval bez prerušení asi do 4 metrov. Smartfónu nechýba ani 3,5 mm jack pre káblové slúchadlá, ktoré zároveň slúžia ako anténa pre FM rádio.

NFC čip pri platbe s pomocou mobilných platieb Google Pay registrovala každá pokladňa už zo vzdialenosti 1 centimetru. Pre navigáciu slúžia navigačné čipy A-GPS, GLONASS, GALILEO a BDS. V meste a hlavných cestách bola navigácia aj záznam trasy presné. Smartfón má podporu Dual SIM a navyše sa druhá SIM karta nemusí deliť o slot s microSD kartou.

Batéria a výdrž: Malá kapacita batérie je poznať

Batéria Samsungu Galaxy A41 má kapacitu 3500 mAh. To je pri displeji s uhlopriečkou 6,1 palcov a rozlíšením 2400 x 1080 pixelov priemerná hodnota. Pri bežnom používaní vydrží byť smartfón bez problémov nabitý až do večera. Bežné používane znamená zapnutú synchronizáciu, Always on displej, pár krátkych telefonátov denne, zhruba desiatku poslaných SMS a mailov, cca hodinové prezeranie webu, vyfotenie pár fotografií a natočenie krátkych videí.

Na dvojdňovú výdrž sa ale nespoliehajte. Pri šetrnom používaní budete radi za jeden a pol dňa výdrže. Pri športovaní so spustenou fitness aplikáciou a zapnutou GPS sa spotrebuje asi cca 10 % kapacity batérie za hodinu. Podstatne rýchlejšie sa batéria spotrebuje pri hraní 3D mobilných hier. Smartfón je ale dobre optimalizovaný pre prehrávanie videí. YouTube video v rozlíšení 1080p dokázalo pri strednom osvetlení a hlasitosti spotrebovať za 1 hodinu 7 % kapacity batérie. V teste batérie benchmarku PCMark dosiahol Galaxy A41 hodnoty 10 hodín a 38 minút.

 

Samsung Galaxy A41 podporuje nabíjanie cez USB-C konektor s výkonom 15 W. Bezdrôtové nabíjanie u neho vzhľadom na cenu ani nehľadajte. Z 0 % sa pri vypnutom stave nabije smartfón na 50 % kapacity za 44 minút a na 100 % za 1 hodinu a 39 minút.  Z 20 % sa pri zapnutom stave nabil na 100 % kapacity za 1 hodinu a 20 minút.

Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy A41 s oficiálnou cenovkou 299 eur uspokojí každého, kto hľadá hlavne pekný a kompaktný smartfón. Odmení sa mu tiež krásnym Super AMOLED displejom a výbornou konektivitou. Zamrzí kvalita optického snímača odtlačkov prstov. Výkonom síce smartfón neohúri, ale ani nesklame. Pokiaľ ale niekto hľadá veľkú výdrž batérie alebo fotoaparát aj pre nočné fotenie, tak by sa mal obzrieť niekde inde.

Samsungu Galaxy A41 a konkurencia

Na trhu je momentálne veľké množstvo smartfónovo s cenou pod 300 eur, ktoré by mohli Samsungu Galaxy A41 konkurovať. Príkladom je napríklad model Huawei P40 Lite, ktorý ponúka lepší procesor, výdrž a aj makro snímač fotoaparátu. Nemá ale tak kompaktné rozmery a pekný displej. Navyše mu chýbajú Google aplikácie.

Redmi Note 9S titulka

Spoločnosť Xiaomi pre zmenu nedávno uviedla novinku Redmi Note 9S, ktorá okrem procesora Qualcomm Snapdragon 720G disponuje aj batériou s obrovskou kapacitou 5020 mAh. Kvôli nej a 6,67-palcovému displeju jej hmotnosť ale presahuje 200 gramov. V kompaktnosti môže s Galaxy A41 súperiť len Sony Xperia 10 II, ktorej oficiálna cena je ale až 379 eur. Získate za ňu vodeodolnosť IP68, pamäť s veľkosťou 128 GB a lepší fotoaparát s optickým zoomom.

6.8

Samsung Galaxy A41

Samsung Galaxy A41 s oficiálnou cenovkou 299 eur uspokojí každého, kto hľadá hlavne pekný a kompaktný smartfón. Odmení sa mu tiež krásnym Super AMOLED displejom a výbornou konektivitou. Zamrzí kvalita optického snímača odtlačkov prstov. Výkonom síce smartfón neohúri, ale ani nesklame. Pokiaľ ale niekto hľadá veľkú výdrž batérie alebo fotoaparát aj pre nočné fotenie, tak by sa mal obzrieť niekde inde.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
60 %
Výkon
60 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
60 %
Fotoaparát

  • Kompaktné rozmery a elegantný dizajn
  • Výborný Super AMOLED disple
  • Konektivita

  • Kvalita fotoaparátu pri slabom svetle
  • Slabá kapacita batérie
  • Kvalita prvkov zabezpečenia
11.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+