MojAndroid

Systém – Android v plnej kráse

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Nie je žiadnym tajomstvom, že Motorola vo svojich zariadeniach uprednostňuje čistý Android. A nie je to vôbec na škodu, práve naopak. Android vo svojej plnej kráse patrí medzi naše najobľúbenejšie prvky smartfónov značky Moto a Moto X Play nie je žiadnou výnimkou. V súčasnosti na zariadení beží Android 6.0.1 Marshmallow s minimálnymi úpravami od výrobcu, ktoré sú navyše veľmi vkusné a užitočné.

Patrí medzi ne napríklad možnosť hlasového ovládania telefónu. Pre plné využitie tejto funkcie je potrebné mať na telefóne nastavenú anglickú lokalizáciu, no napriek tomu ide o zaujímavú funkciu, ktorú si môžete aspoň vyskúšať. Tiež nechýbajú užitočné gestá, prostredníctvom ktorých môžete rýchlo spustiť niektoré funkcie. Dvojitým otočením zápästia môžete spustiť fotoaparát a dvojitým zatrasením telefónu zasa rýchlo zapnete svetlo LED blesku. Ide síce o drobnosti, no svoje využitie si nájdu. Okrem toho tu nájdeme ešte nástroj na vyhľadanie telefónu v prípade straty alebo krádeže, čo síce nie je úplne najoriginálnejšia funkcionalita, no niekoľko doplnkových funkcií v aplikácii Moto Alert robí používanie tohto nástroja veľmi jednoduchým.

Najviac oceňujeme funkciu zobrazovania notifikácií na displeji v režime nečinnosti. Na displeji sa rozsvieti informácia o čase kedykoľvek ho vezmete do ruky, no stačí ním aj viac potriasť na stole. To je vďaka zaoblenému zadnému krytu veľmi jednoduché a zisťovanie informácií o notifikáciách je tak veľmi jednoduché bez ohľadu na to, kde máte telefón položený.

Ak nejakú notifikáciu naozaj máte, na displeji sa zobrazí logo aplikácie. Displej sa tiež automaticky rozsvieti v tomto režime v momente, ako vám notifikácia príde, takže si to určite všimnete. Podržaním ikony upozornenia a potiahnutím otvoríte priamo konkrétnu aplikáciu. Samozrejme, môžete si aj rozsvietiť displej tlačidlom napájania a zobraziť si plnohodnotnú zamknutú obrazovku, kde môžete s upozorneniami pracovať tak, ako ste zvyknutí.

Okrem týchto vylepšení spravil výrobca iba minimálne zmeny. Tie sa týkajú niektorých predinštalovaných aplikácií, ako napríklad Fotoaparát alebo Galéria. Nejde o základné aplikácie aké nájdeme v čistom systéme Android, ale o trochu vylepšené tituly s niekoľkými možnosťami navyše. Stále ale platí, že aplikácie sú veľmi jednoduché a ponúkajú skutočne iba tie najdôležitejšie a najužitočnejšie funkcie.

Predinštalovaným launcherom v telefóne je obdoba Google Launchera. To znamená, že k dispozícii je obrazovka s Google Now, ako aj tradičné menu s aplikáciami. Nezmenená zostala notifikačná lišta a panel s rýchlym spustením a aj v nastaveniach nájdeme iba niekoľko zmien oproti čistému Androidu. Absolútne nezmenený ale zostal dizajn prostredia, ktorý dokonale kopíruje čistý Android Marshmallow, vďaka čomu si budete môcť užiť Material dizajn v plnej kráse. Okrem toho, reakcie systému sú minimálne také rýchle, ako na súčasných Nexus smartfónoch, vďaka čomu je celkový zážitok z používania ešte výraznejšie umocnený.

Multimédiá – nič mu nechýba

Keď sa rozprávame o multimédiách, často spomíname prvky ako reproduktor, softvérová výbava či dostatok výkonu na prácu s jednotlivými druhmi multimédií. V skutočnosti sú ale najdôležitejšími prvkami pre ideálny multimediálny zážitok displej a výdrž batérie, aby sme boli schopní užívať si multimédiá čo najdlhšie. Samozrejme, dobrý reproduktor výrazne pomáha so zvukovou stránkou multimédií. Moto X Play tieto požiadavky hravo spĺňa.

Ako sme už spomínali, displeju je ťažké niečo vytknúť. Je jasný, farebný, ostrý a dostatočne veľký na to, aby ste si na telefóne mohli užiť skutočne akékoľvek multimédiá. Vďaka dostatočnému rozlíšeniu nebude robiť problém práca s drobným textom alebo tabuľkami, vysoký jas a pekné farby zasa potešia pri pozeraní videí a filmov.

Moto X Play Foto-10_out

Reproduktor na prednej strane tiež patrí k lepšiemu priemeru. Chválime rozumné umiestnenie, no ocenili by sme stereo sústavu, ktorá by celý zážitok ešte umocnila. Aj tak je ale reproduktor pomerne kvalitný, zvuk nie je skreslený ani pri vyšších hlasitostiach, no jednotlivé úrovne zvuku od seba nie sú takmer vôbec oddelené. To ale pri bežných činnostiach neprekáža, no pre počúvanie hudby budete zrejme používať slúchadlá.

Moto X Play ponúka iba základné nástroje na prácu s multimédiami. Jednoduchá galéria pre obrázky a videá a Hudba Play pre počúvanie hudby. Pre prácu s dokumentmi, tabuľkami a prezentáciami sú k dispozícii aplikácie od Google. Takto jednoducho sú pokryté základné potreby používateľov a zároveň im je nechaný priestor na to, aby si pre prácu s multimédiami zvoli vlastné softvérové nástroje. To je podľa nás dobré a výrobcovi to vôbec nevyčítame, práve naopak.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

9.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+