MojAndroid

Spoločnosť Lenovo nám pred niekoľkými týždňami umožnila prvýkrát po dlhom čase nahliadnuť na produkty spoločnosti Motorola. Hoci k dispozícii máme zatiaľ iba vlaňajšie modely, stále ide o veľmi atraktívne zariadenia. Vlani Motorola priniesla hneď niekoľko verzií svojej vlajkovej lode Moto X a jednou z najzaujímavejších je aj Moto X Play. Hoci nejde o najlepšie vybavený model, v pomere cena/výkon ide o atraktívne zariadenie, ktoré si svoju cieľovú skupinu určite nájde.

Balenie – všetko je o prispôsobení

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Ak ste sledovali v posledných rokoch zahraničné novinky zo sveta mobilných technológií, zrejme vám neušlo, že majitelia smartfónov Motorola si v niektorých krajinách mohli prispôsobiť svoje zariadenie aj po hardvérovej stránke. Aj modely s neodnímateľným krytom bolo možné prostredníctvom služby Moto Maker prispôsobiť po dizajnovej stránke za pomoci rôznych materiálov a farieb presne podľa predstáv budúceho majiteľa.

Moto X Play Foto-12_out

Hoci Moto Maker u nás zatiaľ dostupný nie je, Moto X Play vám umožní prispôsobiť si vaše zariadenie farebnými krytmi. My sme v balení našli hneď tri – biely, oranžový a zelený, vďaka čomu je možné výrazne zmeniť vzhľad zariadenia výmenou krytu. Okrem toho v balení nechýbali zaujímavé bonusy – nabíjačka s výstupom 1 150 mA a dvomi USB vstupmi, vďaka čomu je k adaptéru možné pripojiť hneď dva USB káble a nabíjať tak viacero zariadení súčasne, čo sme veľmi ocenili. Okrem toho sme v balení našli USB kábel, potrebnú dokumentáciu, samotný telefón a bežné slúchadlá.

Konštrukcia a dizajn – zvíťazila funkcia nad formou

Moto X Play je z prednej strany charakteristickým zariadením značky Moto – rovnaké mriežky nad a pod reproduktorom, jednoduchý dizajn a úzky rámik okolo displeja, nič výnimočné. no stále veľmi elegantné a praktické. Akonáhle ale telefón otočíte na druhú stranu, originalita dizajnu vám udrie do očí a ak na ňu nie ste pripravení, môžete byť aj zaskočení. Agresívny rámik na zadnej strane nám skutočne nie je po vôli a nepomáha tomu ani gumený vrúbkovaný povrch zadného krytu, ktorý vytvára dojem lacnosti.

Moto X Play Foto-2_out

Na druhej strane, po uchopení telefónu ihneď zistíte, kde je jeho výhoda. Príjemne zaoblený zadný kryt a aj použité materiály pomáhajú tomu, že telefón sa v ruke drží skutočne veľmi dobre a ani dlhodobé používanie nie je absolútne žiadnym problémom. Telefón je vďaka tejto konštrukcii aj pomerne odolný a vymeniteľné kryty sa zasa postarajú o variáciu jeho vzhľadu.

Moto X Play Foto-3_out

Tu ale máme jednu výčitku, ktorou je skutočne enormná námaha potrebná pre uskutočnenie výmeny krytu. Hoci štrbinka na zadnej strane naznačuje, ako by mal byť zadný kryt nadvihnutý, urobiť tak je skutočné umenie. Navyše, gumený charakter krytu spôsobuje aj pri menšej snahe jeho poškodenie na mieste, kde sa ho snažíte nadvihnúť. Stačí chvíľka nepozornosti a môže sa stať, že v kryte zostane permanentná značka. Aj preto je potrebné dobre si rozmyslieť, aký nástroj na výmenu krytu použijete. V balení sme síce našli nástroj, ktorý by nám v tom mal pomôcť, no šťastie sme s ním nemali.

Ako sme už naznačili, predná strana zariadenia nie je ničím výnimočná. Nájdeme tu mriežku reproduktoru pod displejom, pričom tento reproduktor je používaný pre multimédiá. Hore nájdeme ďalší reproduktor, ktorý je používaný iba pre hlasové hovory. Naľavo od neho sa nachádzajú potrebné senzory a napravo nájdeme selfie fotoaparát. Celá predná strana je pokrytá odolným sklom, ktoré síce nemá skutočné 2.5D zakončenie, no nie je na hranách ani ostré a vytvára veľmi príjemný prechod do bočného rámu.

Moto X Play Foto-4_out

V ňom nájdeme ovládacie tlačidlo napájania s dvojtlačidlom hlasitosti na pravej strane, 3,5mm jack pre slúchadlá spolu so zásuvkou pre SIM karty hore a microUSB port dole. Ľavá strana zariadenia je prázdna a čistá, takže celkovo nie sú hrany zariadenia veľmi výnimočné. Tlačidlá majú trochu vôle a mierne sa hýbu, no nie je to nič nepríjemné. Nejde ale o tuhé tlačidlá ako na niektorých iných zariadeniach, ale o plastové tlačidlá, ktoré sa stále stláčajú veľmi dobre a poskytujú výbornú odozvu.

Zadná strana je tvorená spomínaným odoberateľným krytom. V strede v hornej časti je špeciálna časť, ktorá odoberateľná nie je a ktorá je súčasťou telefónu. Na tomto mieste nájdeme fotoaparát s dvojtónovým bleskom a klasickú priehlbinu s logom spoločnosti trochu nižšie. Okrem toho na zadnej strane nájdeme iba nenápadnú štrbinku pre mikrofón v dolnej časti zadného krytu.

Telefón má rozmery 148 x 75 x 10,9 mm a hmotnosť 169 gramov. To pri tejto veľkosti displeja nie je vôbec nič strašné a hoci vás telefón neprekvapí extrémne tenkým profilom, vôbec to výrobcovi nevyčítame. V prvom rade, telefón sa v ruke drží skutočne veľmi dobre a hrúbka nám vôbec neprekážala, práve naopak, pomáhala skvelému zážitku z používania zariadenia. Druhou výhodou, ktorú takáto konštrukcia má, je batéria s veľkou kapacitou, ktorú bolo možné použiť a ktorá je veľmi dôležitou súčasťou skvelého zážitku z používania Moto X Play. Okrem toho telefón poteší aj odolnosťou voči postriekaniu vodou. Telefón vyhovuje štandardom certifikátu IP52 a hoci do sprchy alebo na kúpalisko by ste si ho brať nemali, je skvelé, že k dispozícii je apoň takáto forma odolnosti.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

9.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+