MojAndroid

Dnes je to už presne 40 rokov, čo sa uskutočnil prvý hovor z mobilného telefónu. Presne 3. apríla v roku 1973, ho realizoval šéf Motoroly Martin Cooper, ktorý k tomuto účelu použil “mobilný” telefón DynaTAC. Tento na výšku meral 33 cm, bol hrubý 9 cm a vážil viac ako jeden kilogram. V tom čase udával výrobca výdrž batérie pri hovore 30 minút a 8 hodín v pohotovostnom režime. Trvalo 10 hodín kým sa nabila. Martin Cooper neskôr priznal, že skutočná výdrž bola len 20 minút. Prvý hovor sa uskutočnil medzi ním a Joel Engelom, vedúcim výskumu v spoločnosti Bell. Obe spoločnosti súťažili v tom, ktorá prinesie prvé mobilné zariadenie určené pre hovory.

martin_cooper_motorola
Na obrázku Martin Cooper

“Prvý model mobilného telefónu vážil viac ako jeden kilogram a mohli ste s ním telefonovať 20 minút kým sa vám nevybila batéria. To je len dobre, pretože by ste ho aj tak neboli schopní držať dlhšie“, naráža Martin Cooper na veľkú váhu telefónu.

Motorola DynaTAC obsahovala aj LED displej a vnútornú pamäť, ktorá dokázala poňať 30 telefónnych čísel. Komerčne bola pre širokú verejnosť dostupná až o celých desať rokov neskôr (1983), keď sa v USA predávala za neuveriteľnú sumu 3995$. Odvtedy ubehlo už 40 rokov a v dnešnom svete by sme si už využitie podobného zariadenia ani nevedeli predstaviť. Veľké “tehly” nahradili mobilné telefóny a smartfóny, ktorých hrúbka málokedy presahuje 10 mm a ktorých výdrž na batériu sa tiež výrazne predĺžila. Máme farebné displeje s vysokým rozlíšením, viacjadrové procesory, gigabajty vnútornej pamäte, fotoaparáty s megapixelmi a môžeme prenášať dáta vysokými rýchlosťami, či naplno využívať svetovú sieť internet. Čo asi tak môžeme očakávať o ďalších 40 rokov?

Zdroj: phonearena, phonesreview, telegraph

3.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+