MojAndroid

Štatistiky hovoria jasnou rečou – 80 % ľudskej populácie má prístup k mobilným telefónom. Na druhej strane technológia cloud ponúka nový model poskytovania služieb a aplikácií. Kombináciou oboch zložiek dostávame novú platformu mobilného cloudu, ktorá dokáže plne využiť funkcie a vlastnosti mobilných zariadení, ako je integrovaná digitálna kamera alebo možnosť určenia aktuálnej lokality a zároveň ponúknuť výhody cloudových riešení.

Inteligentné telefóny značne zmenili spôsob interakcie s používateľmi. Zatiaľ čo kedysi bol telefón určený prakticky iba na telefonovanie, dnešné smartfóny ponúkajú používateľom rôznorodejšie využitie. Samotní používatelia trávia podľa posledných štúdií najviac času kontrolovaním e-mailov, návštevou sociálnych sietí a zdieľaním fotografií. Aj napriek množstvu dostupných funkcií a vlastností vyžadujú používatelia ďalšie zlepšovanie – najčastejšími požiadavkami na mobilné telefóny v rozmedzí dvoch rokov by mala byť implementácia funkcie automatického obnovenia telefonického hovoru po jeho výpadku, integrácia kompletnej histórie správ alebo vizuálna hlasová schránka. Najmä zákazníci zo sféry biznisu by mali fungovať ako hnacia sila pre ich implementáciu.

Základné predpoklady mobilného cloudu sa taktiež dotýkajú aj postupného posunu mobilného telefónu do roviny zariadenia – tenkého mobilného klienta s integrovaným cloudovým systémom. V kombinácii s rozšírením mobilných videokonferencií, ktoré by mali byť o dva roky rutinou a využitím virtualizácie desktopu by mali mobilné telefóny v blízkej budúcnosti poskytnúť univerzálne zariadenie pre prístup k osobnému obsahu, ako aj potrebným pracovným dátam. V kombinácii s dokovacími stanicami by v určitom slova zmysle mohli slúžiť aj ako náhrada za bežné PC.

Výhodou cloudovej mobilnej platformy by mala byť podľa Stuarta Taylora zo spoločnosti Cisco lepšia bezpečnosť, možnosť synchronizovane a automatizovane aplikovať zmeny a pridávať nové funkcie všetkým zariadeniam súbežne ako aj lepšie prepojenie s bežným PC.

Do roku 2016 by mala mobilná dátová prevádzka vzrásť až 18-násobne, pričom počas najbližších rokov by mala byť globálna dátová mobilná prevádzka trojnásobne väčšia, ako celosvetová dátová prevádzka v pevných sieťach. Uvidíme, či sa mobilného cloudu dočkáme vo forme kompletne novej platformy zo strany mobilných operátorov alebo pôjde o postupnú evolúciu aktuálnych mobilných operačných systémov – určité cloudové prvky v nich môžeme vidieť už dnes.

Zdroj: ITnews.sk

19.3.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+