MojAndroid

Smartfóny sú pomerne zložité zariadenia, pri ktorých výrobe, aj napriek prísnym pracovným podmienkam, môže dôjsť ku chybe. Najčastejšie sa to možno prejaví zamŕzaním, nefunkčnosťou niektorých komponentov, či úplnou nefunkčnosťou zariadení. To je samozrejme ten lepší prípad. Z času na čas sa totižto objavia prípady, kedy smartfón spôsobí vážne zranenia tým, že nič netušiacemu majiteľovi, začne horieť vo vrecku nohavíc alebo na stole pri nabíjaní. V posledných týždňoch sme boli svedkami desiatkov takýchto prípadov, kedy Galaxy Note 7 spoločnosti Samsung, začal samovoľne horieť. To bolo samozrejme spôsobené hardvérovou chybou, či už batérie alebo iného komponentu, ktoré spôsobovali jej roztavenie. Nebudeme sa však teraz pozastavovať nad detailami prípadu Galaxy Note 7, ktorému sme sa venovali v niekoľkých článkoch. Dnes vám chceme ukázať, že smartfóny, občas môžu začať horieť. Vo väčšine prípadov je to však spôsobené ľudskou chybou alebo nakupovaním lacného príslušenstva – najčastejšie neoriginálnych nabíjačiek.

Náš tip
Galaxy Note 7 vybuchuje aj po výmene. Samsung pozastavil výrobu + oficiálne prehlásenie

Najviac prípadov pochádza z roku 2013

Nebudeme zachádzať ďaleko do minulosti. Viacero prípadov horiacich smartfónoch sa totižto objavilo v horizonte niekoľkých predchádzajúcich rokov. Tak napríklad, tok 2013 bol na takéto prípady pomerne bohatý. V tomto roku sa samovoľne vznietil iPhone 4, ktorý mal používateľ pod svojim vankúšom. Nikomu sa našťastie nič nestalo. Išlo o ojedinelý prípad a tak je viac menej isté, že zhorenie tohto prístroja mala na svedomí buď ojedinelá výrobná chyba alebo samotný majiteľ, ktorý mohol iPhone 4 poškodiť pri samotnom používaní.

iphone-4

V tom istom čase sa objavilo ešte niekoľko ďalších prípadov, vrátane Samsungu Galaxy S4, ktorý sa vznietil v noci počas nabíjania, a Samsungu Galaxy SIII, ktorý vybuchol vo vrecku mladej 18 ročnej ženy zo Švajčiarka. Tá bola práve v práci, keď jej vo vrecku nohavíc z ničoho nič explodoval. Veľké škody na majetku narobil ďalší Samsung Galaxy S4,ktorý podľa denníka The Sun, začal majiteľovi horieť v rukách počas používania a následne explodoval. Oheň zo zariadenia zapálil pohovku a závesy, odkiaľ sa rozšíril do celého domu. V roku 2013 bol zaznamenaný aj prípad zhoreného HTC One X, ktorý sa mal samovoľne vznietiť pri nabíjaní. No a posledným a najzávažnejším prípadom je úmrtie číňanky, ktorá používala iPhone počas toho, ako ho nabíjala. Pravdepodobne kvôli neoriginálnej nabíjačke došlo k prechodu smrtiaceho prúdu z elektrickej zásuvky priamo na telo smartfónu. Ten ženu usmrtil.

vyhoreny-htc-one-x-4

Horeli aj iPhone 7 a smartfóny Xiaomi

To, že smartfóny ale vybuchujú aj v roku 2016, dokazujú prípady niekoľkých zhorených zariadení spoločnosti Xiaomi. Tá len nedávno, zaznamenala výbuch batérie Xiaomi Mi 4i, ako aj smartfónu Xiaomi Mi Max, ktorý zapríčinil požiar. Stalo sa to počas nabíjania smartfónu s originálnou nabíjačkou z balenia výrobcu. Ďalší problém vyrobil zase smartfón Xiaomi Mi 4C, ktorý vybuchol 9.septembra. Tento raz však priamo vo vrecku nohavíc majiteľa a spôsobil mu aj popálenia. Najnovším je prípad nového iPhonu 7, ktorý začal horieť v automobile na pláži. Po tom, ako sa jeho majiteľ vrátil zo surfovania zistil, že jeho auto je plné dymu a pod nánosom oblečenia našiel jeho roztavený iPhone 7.

xiaomi-explozia

Netreba panikáriť

Veríme tomu, že počas histórie smartfónov sa podobných prípadov objavilo oveľa viac. Niektoré boli medializované, iné zas nie. Otázne je, koľko z nich skutočne zapríčinila chyba vo výrobe a koľko samotní majitelia. To sa dnes už ale asi nedozvieme. Každopádne, keď sa občas objaví nejaký prípad zhoreného smartfónu, nie vždy musí ísť o problém podobný tomu, ktorý sme zaznamenali pri Note 7. Až po objavení niekoľkých prípadov vo veľmi krátkom čase za sebou je pravdepodobné, že niečo nie je v poriadku. Preto pri výskyte podobných správ netreba hneď panikáriť a treba počkať na to, ako sa situácia vyvinie. Je viac-menej isté, že ide len o ojedinelý problém, ktorý navyše vôbec nemusí mať na svedomí samotné zariadenia, ako skôr jeho majiteľ.

21.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+