MojAndroid

Spoločnosť Microsoft posúva hranice umelej inteligencie. Najnovšie upokojili farmárov bojujúcich s veveričkami. O čo ide? Indické laboratóriá Microsoftu, ktoré majú na starosti optimalizáciu umelej inteligencie, vytvorili algoritmus detekcie veveričiek a optimalizovali ho na známe miniatúrne zariadenie Raspberry Pi. Veveričky totiž zvyknú kradnúť farmárom semienka rastlín. V momente, keď zariadenie cez kameru deteguje veveričku, spustí sa najbližší postrekovač vody na poli a odoženie malého tvora.

Pointou je, že vedci z Microsoftu sa rozhodli priniesť umelú inteligenciu na “hlúpe” zariadenia, ktoré prvoplánovo nie sú vybavené senzormi či pripojené ku cloudu. Pomocou zoptimalizovaného systému umelej inteligencie na miniatúrne Raspberry Pi sa však dokáže aj z obyčajných postrekovačov vody stať inteligentné zariadenie. Cieľom je priniesť čoraz viac inteligencie aj do medicíny (napr.do rôznych implantátov) či do senzorov v pôde.

Vedci museli prelúsknuť problém so zložitým algoritmom i výpočtovou silou, ktoré sa budú dať implementovať do tak malého zariadenia, ako je Raspberry Pi o veľkosti kreditnej karty . Teraz chcú však ísť ešte ďalej a do zariadenia časom dostať pokročilú umelú inteligenciu. Zatiaľ ale nedokážu prispôsobiť maličké Raspberry Pi náročnej spotrebe energie a podobne, ktoré by si systém umelej inteligencie vyžadoval.

Zdroj: engadget.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+