MojAndroid

Spoločnosť Meta súhlasila so zaplatením 90 miliónov dolárov za urovnanie súdneho sporu. Ten sa týkal používania súborov cookie na údajné sledovanie internetovej aktivity používateľov Facebooku aj po tom, čo sa z platformy odhlásili. Téme sa venoval portál The Hacker News.

Prípad sa ťahá už od roku 2012, pričom spoločnosť bola obvinená z toho, že zneužívala tlačidlo „Páči sa mi to“ na sledovanie používateľov. Ak bolo tlačidlo umiestnené na webových stránkach tretích strán, mohla Meta o návštevníkoch zbierať údaje. Tie mala následne použiť pri predávaní reklám na svojej platforme. A to všetko bez ohľadu na to, či používatelia tlačidlo skutočne použili alebo nie.

Facebook Like
Facebook „Páči sa mi to” | Zdroj: theguardian.com

Okrem zaplatenia uvedenej sumy bude spoločnosť povinná vymazať všetky informácie, ktoré týmto spôsobom zhromaždila. Peniaze budú použité na odškodnenie používateľov, ktorí v období od 22. apríla 2010 do 26. septembra 2011 navštívili webové stránky s tlačidlom „Páči sa mi to“.

Meta a jej nekončiace opletačky so zákonom

Toto rozhodnutie prichádza rok po tom, čo bolo spoločnosti Meta nariadené zaplatiť 650 miliónov dolárov za urovnanie skupinovej žaloby, ktorá obvinila Facebook z porušenia zákona o ochrane osobných údajov. Sociálna sieť údajne na základne zozbieraných údajov rozpoznávala tváre používateľov a označovala ich na fotografiách bez súhlasu.

🔥 Súťaž: Vyhrajte nadupaný Samsung Galaxy Tab S8 Ultra v hodnote viac ako 1000 eur 🔥

Problémy s biometrickými údajmi však spoločnosť trápia aj naďalej. Začiatkom tohto týždňa americký štát Texas žaloval technologického giganta za zbieranie a používanie týchto údajov bez informovaného súhlasu miliónov obyvateľov.

Náš tip
Život bez Facebooku je fantastický. Ministri sa vyjadrili k možnému odchodu z Európy

16.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+