MojAndroid

Ruský úrad Rosfinmonitoring pridal amerického technologického giganta Meta Platforms Inc, materskú spoločnosť Instagramu a Facebooku, na svoj zoznam „teroristov a extrémistov“. Informoval o tom portál Aljazeera.

Facebook a Instagram sú v Rusku zakázané už od marca

Ruský súd už v marci označil firmu Meta za extrémistickú organizáciu a zakázal prevádzku sociálnych sietí Facebook a Instagram v Rusku. Podobný prístup praktikoval nedemokratický režim Vladimíra Putina po ruskej invázii na Ukrajine aj v prípade iných zahraničných platforiem, ktoré poskytovali v Rusku nezávislé spravodajstvo alebo umožňovali kritiku Putinovho režimu.

Facebook Meta
Meta a Mark Zuckerberg | Zdroj: TheVerge.com

Spoločnosť Meta totiž 10. marca oznámila, že jej platformy nebudú cenzurovať vyhlásenia ako „smrť ruským útočníkom“ voči ruským vojakom na ukrajinskom území, ale nebude tolerovať hrozby voči civilistom. Neskôr spresnila, že zmena sa týka iba používateľov, ktorí uverejňujú príspevky z Ukrajiny. Podľa ruského súdu tak šírila rusofóbiu.

Spoločnosť Meta sa proti verdiktu odvolala, v júni však súd jej odvolanie zamietol. Právnička zastupujúca Metu v marci na súde podľa agentúry Reuters povedala, že firma neprevádzkuje extrémistické aktivity a je proti rusofóbii. Ruské banky musia podľa zákona organizáciám a jednotlivcom umiestneným na zozname teroristov a extrémistov zmraziť finančné prostriedky.

Meta v spoločnosti Talibanu

Ruský úrad Rosfinmonitoring, ktorý má na starosti boj proti praniu špinavých peňazí a proti financovaniu terorizmu,  teraz dokonca zaradil spoločnosť Meta na zoznam teroristov a extrémistov. Na zozname sú napríklad pravicové nacionalistické skupiny a skutočné zahraničné teroristické organizácie vrátane Talibanu. Bez prekvapenia sa tam objavuje aj ruská opozícia.

Na zoznam sa dostala aj ľudskoprávna organizácia Vesna. Petrohradská prokuratúra  totiž v septembri požiadala súd, aby organizáciu vyhlásil za extrémistickú a zakázal jej činnosť v Rusku. Facebook a Instagram sú pre ruských používateľov v Rusku oficiálne nedostupné od marca. Veľa používateľov sa preto uchýlilo k používaniu VPN sietí, aby ich mohli naďalej používať

Náš tip
Google Pixel 7 Pro vs Google Pixel 6 Pro: Sú medzigeneračné rozdiely dostatočné?
13.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+