MojAndroid

Čipsety čínskeho výrobcu MediaTek nie sú považované za tak výkonné ako riešenie od Qualcommu a väčšinou sú osadzované do lacnejších čínskych smartfónov. Napriek tomu bol ale MediaTek v treťom štvrťroku podľa portálu PocketNow najväčším výrobcom čipsetov a preskočil svojho dlhoročného amerického konkurenta.

MediaTek 5G

MediaTek je po prvýkrát jednička na trhu

Portál sa pri tomto tvrdení opiera o štatistiku analytickej spoločnosti Counterpoint Research, ktorú urobila za obdobie od 1. júna do 31. septembra. Podľa nej dodal MediaTek v tomto období 31 % zo všetkých dodaných čipsetov na trh. Pred rokom to v jeho prípade bolo 26 %.

Druhý Qualcomm mal za Q3 2020 podiel 29 %. Rok predtým počas Q3 2019 mal pritom podiel 31 %. O tretie miesto sa spoločne delia spoločnosti HiSilicon, Samsung a Apple s podielom 12 %. Rebríček uzatvára výrobca Unisoc s podielom 4 %. A čo je dôvodom úspechu čínskeho výrobcu MediaTek?

Silný nárast podielu spoločnosti MediaTek na trhu v Q3 2020 nastal z troch dôvodov – silná pozícia v cenovom segmente smartfónov strednej triedy (100 – 250 dolárov) a rozvíjajúcich sa trhoch ako Latinská Amerika a Stredný východ, americký zákaz predávať technológie spoločnosti Huawei a nakoniec spolupráca s poprednými OEM výrobcami, ako je Samsung , Xiaomi a Honor.

Dale Gai, riaditeľ Counterpoint Research

Qualcomm naďalej dominuje 5G čipsetom

Americký výrobca Qualcomm ale vôbec nemusí mať dôvod na smútok. V ďalšej štatistike, ktorá ukazuje počet dodaných 5G čipsetov za obdobie Q3 2020, mu patrí 1. miesto s podielom 39 %. 5G čipsety tvorili 17 % z celkového počtu dodaných čipsetov na trh. Netreba pripomínať, že čipy s 5G modemom sú podstatné drahšie a určené pre strednú a vyššiu triedu smartfónov. Výrobcovi tak prinesú aj vyšší príjem než lacné čipsety, ktorým momentálne dominuje MediaTek.

Súboj sa budúci rok ešte priostrí

Budúci rok by chcel MediaTek konkurovať Qualcommu aj u najvýkonnejších smartfónov na trhu. Nedávno totiž oznámil, že chystá priameho konkurenta pre vlajkový čipset Qualcomm Snapdragon 888. Ten bol predstavený na začiatku decembra a budú ho využívať vlajkové lode Xiaomi Mi 11 alebo Samsung Galaxy S21. Konkurenciou určite budú aj Samsung Exynos 2100 a Apple A14 Bionic, ktorý je považovaný za momentálne najvýkonnejší mobilný čipset na trhu.

Náš tip
Xiaomi je ďalším výrobcom, ktorý odstráni nabíjačku z balenia
28.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+