MojAndroid

Trh s mobilnými procesormi v druhom štvrťroku 2020 klesol o 26 %, píše PhoneArena. Tento pokles neprekvapil, časovo sa zhoduje s poklesom predaja smartfónov, ktorý bol zapríčinený pandémiou.

Graf predaja procesorov Q2 2020

Huawei si prilepšil, ale jeho budúcnosť je otázna

Spoločnosť Qualcomm zostala dominantným hráčom s 29 % podielom na trhu, čo je o 3 % menej v porovnaní s druhým štvrťrokom 2019. Za týmto poklesom však nestojí pandémia, ale spoločnosť Huawei. Počas druhého štvrťroku 2020 porazil Huawei Samsung a stal sa najväčším dodávateľom smartfónov.

Keďže väčšina ich telefónov má vlastné procesory Kirin, niet divu, že Qualcomm prišiel o podiel na trhu. Huawei v tomto smere ani inú možnosť nemá, keďže nariadenia americkej vlády obmedzili ich spoluprácu s Qualcommom. Podľa odhadov iba 3 % telefónov značky Huawei, ktoré sa predali v druhom štvrťroku 2020 mali Qualcomm procesor. V druhom štvrťroku 2019 to bolo 12 %.

Očakáva sa, že predaje Huawei smartfónov mimo Číny môžu klesnúť až o 75% v roku 2021. To by znamenalo pokles podielu Kirin procesorov na trhu a priestor by sa uvoľnil iným výrobcom.

MediaTek ako alternatíva predraženého Qualcommu

Qualcomm posledné dva roky zvyšoval cenu svojich procesorov, najmä po príchode 5G čipov. To sa samozrejme odzrkadlilo aj na cene smartfónov a ceny hlavne vlajkových lodí išli výrazne hore. Preto sa procesory spoločnosti MediaTek stávajú stále populárnejšími.

Vďaka svojej cenovej dostupnosti a výkonu sú ideálne pre smartfóny strednej triedy a výrobcovia ako Xiaomi, Oppo alebo Realme ich využívajú čoraz viac. Túto rastúcu popularitu odzrkadľujú aj čísla. MediaTek má v druhom štvrťroku 2020 podiel na trhu 26 %, čo je iba o 3 % menej ako podiel Qualcommu.

Analytici sa domnievajú, že Samsung chce využiť zvyšovanie cien Qualcommu vo svoj prospech a propagovať Exynos ako lacnejšiu alternatívu. Ten má momentálne podiel 13 %.

Predaje smartfónov sa po prvej vlne pandémie pomaly začínajú spamätávať, čo sa ukáže aj na predajoch procesorov. Celkovo sa očakáva, že tento trh bude výrazne rásť v nasledujúcich rokoch vďaka 5G sieťam. Smartfóny s podporou 5G v druhom štvrťroku zaznamenali rast o 126 %.

Náš tip
Huawei Mate 40: Vlajkové modely kvôli novým sankciám tento rok asi neprídu
17.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+