MojAndroid

Qualcomm a Google vylepšili Project Treble a posunuli ho na vyššiu úroveň. Vďaka jednoduchšej podpore chcú umožniť až 3 systémové aktualizácie a 4 roky softvérových aktualizácií. Prvé zariadenia, na ktoré bude toto pravidlo platiť, vyjdu už čoskoro – so Snapdragonom 888.

Qualcomm a Google chcú dosiahnuť ešte viac aktualizácií

Celé to začalo v roku 2018, kedy Google ohlásil Project Treble s Androidom 8.0 Oreo. Úlohou bolo rozdeliť OS Android na viacero menších častí, na ktoré by výrobcovia smartfónov už len nabalili svoju nadstavbu. Situácia sa pomaly, ale isto zlepšila – je to vidieť na grafe nižšie až pri Androide 10. Teraz Qualcomm a Google chcú zlepšiť podporu ešte o niečo viac.

Qualcomm Google

Pre zlepšenie situácie, Google musí ešte viac zjednodušiť zasielanie svojho prostredia vývojárom a zjednodušiť im prácu s implementáciou svojej nadstavby a jej optimalizáciou pre rôzne čipy. Project Treble totiž istým spôsobom skomplikoval vývojárom implementáciu svojej nadstavby tým, že OS Android bol rozdelený na menšie časti. Qualcomm do toho vstúpil a rozhodol sa celý proces zjednodušiť tým, že celý framework OS Android nebude nutné optimalizovať zvlášť pre jednotlivé čipy.

Proces implementácie nadstavby na framework OS Android

Zrýchli sa proces distribúcie aktualizácie

Zariadenia, ktoré vyjdu budúci rok s procesormi Snapdragon a budú mať Android 11 už budú obsahovať tento vylepšený Project Treble. Výsledkom by mal byť kratší čas potrebný na vydanie aktualizácie.

“Toto riešenie dramaticky zredukuje počet kombinácií OS frameworkov a implementácií nadstavieb, ktoré musí Qualcomm podporovať naprieč svojimi mobilnými platformami. Výsledkom budú znížené inžinierske a vývojárske náklady, spolu s nákladmi na distribúciu aktualizácie,” spomína Qulcomm pre Android Central.

Implementácia nadstavieb počas viacerých rokov

Vďaka spôsobu, akými budú aktualizácie spracované po novom, sú si Google a Qualcomm istí, že “Podpora zariadení stúpne až na štyri OS verzie a štyri roky bezpečnostných aktualizácií” naprieč zariadeniami s procesormi Snapdragon. Týmito štyrmi verziami OS sa nemyslia štyri roky veľkých aktualizácií. Prichádzajúci Snapdragon 888 bude prvým procesorom s podporou tohto vylepšeného Projektu Treble, a preto sa bude Android 11, s ktorým dorazí počítať ako prvá verzia OS.

Potvrdil to na Twitteri aj pracovník PR oddelenia Qualcommu:

Spomína, že Android 11 bude prvá verzia a podporované budú Androidy 12, 13 a 14. Teda tri veľké aktualizácie a štyri roky systémových – bezpečnostných aktualizácií. To isté sľubujú aj niektorí veľkí výrobcovia – Google pre svoje Pixely, ale aj Samsung pre svoje vlajkové lode.

Je dôležité poznamenať, že kým Google a Qualcomm zjednodušujú proces aktualizovania systému, nikde nie je zaručené, že ostatní výrobcovia budú ochotní poskytovať 3 veľké aktualizácie a 4 roky bezpečnostných záplat. Rýchlosť distribúcie aktualizácie sa zlepšila, ale nie každý výrobca má peniaze alebo prostriedky, aby podporoval svoje zariadenia tak dlho. Google a Qualcomm len tvoria prostredie pre jednoduchšie aktualizácie, avšak svoju úlohu musia zohrať aj výrobcovia. Možno časom, keď ich do toho potlačí konkurencia, budú aj oni nútení podporovať svoje modely o niečo dlhšie.

Zatiaľ situácia vyzerá priaznivo a to aj v modeloch strednej a nižšej triedy u modelov s procesormi Snapdragon. Pretože donedávna to boli len vlajkové lode, ktoré dostali aspoň jednu veľkú aktualizáciu. Takto to bude jednoduchšie aj pre dostupnejšie modely a teda viac aktualizácií sa ujde aj im.

Náš tip
Súťaž: Odpovedzte správne na súťažné otázky a vyhrajte 6x Huawei P Smart 2021

18.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+