MojAndroid

Bežný smartfón vnímame, ako jeden celok, ktorého púzdro je vyrobené prevažne z plastu, hliníka alebo kombinácií iných materiálov. Ak však rozšírime svoj uhol pohľadu, zistíme, že smartfón je v skutočnosti zložitý kus technológie, zloženej z rôznych častí a chemických prvkov, ktoré až ako celok vytvárajú zariadenie pre telefonovanie, surfovanie na webe, fotografovanie a iné činnosti. Niektoré zaujímavosti odhalilo najnovšie video vytvorené Americkým chemickým združením.

Video, ktoré si môžete pozrieť na konci článku ukazuje z akých prvkov je zložený bežný smartfón. Vedeli ste napríklad, že vaše zariadenie obsahuje v priemere 300 miligramov striebra a 30 miligramov zlata ? Hoci sa to nemusí zdať veľa, ale keď sa pozrieme na celý trh mobilných zariadení, sú to náklady v astronomických výškach 2,5 miliard dolárov. To je napríklad suma, za ktorú Microsoft kúpil populárnu hru Minecraft.

Batéria, bez ktorej sa žiadne elektronické zariadenie nezaobíde obsahuje prvky, ako je oxid lítium-kobaltu alebo uhlík/grafit. Displej je ešte zaujímavejší a obsahuje prvky, o ktorých ste možno ešte ani nepočuli. Je to napríklad Terbium, Yttrium, Praseodymium alebo Gadolinium. Tieto pomáhajú produkovať zobrazované farby. Potom to je, zlúčenina india, cínu a kyslíka, ktorá vytvára priehľadný film vedúci elektrinu, čo umožňuje, aby smartfón reagoval na vaše dotyky.

Ďalšie zaujímavé fakty si môžete pozrieť nižšie na videu.

Zdroj: phonearena

18.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+