MojAndroid

Slováci už niekoľko rokov patria medzi národy, ktoré majú radi technologické novinky. Medzi ne môžeme zaradiť aj bezkontaktné platby. Už pred dvoma rokmi sme patrili využívaní tohto spôsobu platenia k najlepším na svete a tento trend pokračuje. Obľubu získavajú platby smartfónom a hodinkami.

Mohlo by vás zaujímať:

nfc bezkontaktné platby platenie mobilom
Zdroj: Pexels.com

Mastercard sa v tlačovej správe podelil o svoje dáta, z ktorých vyplýva, že od roku 2019 vzrástla popularita platenia pomocou nositeľných zariadení na viac než dvojnásobok. Platby mobilom si vyskúšala už takmer polovica Slovákov (45 %). Zvyšuje sa aj obľúbenosť inteligentných hodiniek, ktoré na platenie využíva 18 % zákazníkov, pričom číslo každoročne a pravidelne rastie.

Tento spôsob platenia za tovar a služby je pohodlný, smartfón si pri odchode z domu berie 86 % z nás, kým peňaženku len 64 %. Hotovosť je tak na ústupe, čo ale neznamená, že na ňu Slováci zanevreli. Stále je a ešte dlhý čas aj bude potrebná. Nie každý obchodník vlastní platobný terminál. Veľakrát tým však prichádza o možné tržby, pretože slovenský zákazník uprednostňuje bezhotovostné platby, či už kartou alebo spomínanou elektronikou.

Platba mobilom
Platba mobilom | Zdroj: SLSP

Nemusíte sa obávať ani o bezpečnosť. Samozrejme, pri dodržaní všetkých zásad, ako je uchovávanie PIN v tajnosti a zabezpečenie smartfónu či inteligentných hodiniek biometriou alebo PIN kódom. Bezpečnosť transakcie je v prípade tokenizovaných platieb dokonca vyššia než pri bežných platobných kartách.

“Zákaznícka skúsenosť jasne smeruje k tomu, že ľudia platia tým, čo majú práve po ruke, alebo čo je pre nich v danej situácii najpohodlnejšie.“

Jana Lvová, generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Platiť sa dá aj smart prsteňom. V blízkej budúcnosti sa očakáva príchod modelu Samsung Galaxy Ring, ktorý môže odštartovať ďalšiu vlnu záujmu o bezkontaktné platby.

Náš tip
Narodeninová súťaž | My oslavujeme 14 rokov a vy hráte o hodnotné ceny

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+