MojAndroid

Pred pár týždňami sme sa dočkali uvedenia “True Wireless” bezdrôtových slúchadiel Nothing Ear a Nothing Ear (a). Cenový rozdiel medzi nimi činí 46 €. Dokáže mnou testovaná, lacnejšia verzia, presvedčiť? Toto je recenzia Nothing Ear (a).

Recenzia Nothing Ear (a): Cena a dostupnosť na Slovensku, konkurencia

Cena bezdrôtových slúchadiel Nothing Ear (a) je na Slovensku stanovená na 109 €. K dispozícii sú tri farebné prevedenia – biele, čierne a žlté. Ja som dostal na test biely variant a ak by ste sa chceli odlíšiť z davu, rozhodne by som zvážil slúchadlá práve v žltej farbe, ktoré vyzerajú ešte unikátnejšie.

Nothing Ear (a)
Nothing Ear (a)

Do konkurencie by som zaradil napríklad slúchadlá Samsung Galaxy Buds FE, Samsung Galaxy Buds2, Huawei FreeBuds 5i či Sony WF-C700N. Pre presnejšie detaily vám odporúčam prečítať si recenzie na konkrétne modely slúchadiel. Rozhodujúcim faktorom bude určite aj cena.

Samsung Galaxy Buds FE
Samsung Galaxy Buds FE

Balenie slúchadiel

Krabička, v ktorej slúchadlá dostanete, má na sebe obrázok pravého slúchadla, a teda toho s červenou bodkou. Výrobca tak odlišuje pravé slúchadlo od ľavého pre jednoduchšiu identifikáciu. Balenie je bielej farby a má malé rozmery. Súčasťou predajného balenia sú náhradné štuplíky s rôznymi veľkosťami a nabíjací kábel s USB-C koncovkami na obidvoch stranách.

Nothing Ear (a)
Farebné odlíšenie odkladacieho priestoru pre ľavé (čierna) a pravé (červená) slúchadlo

Recenzia Nothing Ear (a): Konštrukcia, dizajn a ovládanie

Mnou testované biele prevedenie vyzerá veľmi elegantne. Dizajnom sa slúchadlá veľmi nápadne podobajú na AirPody. Ide však o ich futuristicky vyzerajúcu verziu s transparentným dizajnom, ktoré som si ako technologický nadšenec ihneď zamiloval. Konkrétnejšie má priehľadné prvky práve “palička” skrývajúca potrebnú elektroniku a predovšetkým batériu.

Na tejto “paličke” sa nachádza senzor, ktorý registruje vaše dotyky či stlačenia. Týmto spôsobom sa pripínajú prehrávané skladby (dvojité stlačenie pre preskočenie na ďalšiu a zloženie hovoru, resp. trojité pre návrat skladby), pozastavuje sa prehrávanie a taktiež aj prijímajú sa hovory (jedno stlačenie), zvyšuje / znižuje sa hlasitosť (nutné naprogramovať, dvojité stlačenie a podržanie) a taktiež sa aktivuje režim ANC / transparentného posluchu (stlačenie a podržanie).

V aplikácií je možné každú možnosť ovládania prispôsobiť, okrem funkcie jedného stlačenia, tá je daná “natvrdo”. Ovládanie sa dá nastaviť pre každé slúchadlo individuálne. Chýba mi tu možnosť “swipovania”, ktorú napríklad AirPody využívajú na zmenu hlasitosti.

Nothing Ear (a) snímka obrazovky aplikácia ovládanie
Nastavenia ovládania

Krabička slúchadiel je plastová a ľahko na sebe udržiava nečistoty. Hovorím najmä o priehľadom plaste na vrchu. Z počiatku som si myslel, že tento vrchný plast bude pôsobiť veľmi lacne, no nie je tomu tak. Konštrukcia puzdra je spracovaná dosť kvalitne. Počas manipulácie je možné občas počuť iba minimálne vŕzganie plastov a otváracieho pántu.

Na jeho zadnej strane sa nachádza USB-C konektor na nabíjanie. Po otvorení si všimnete tlačidlo, to slúži na prepnutie slúchadiel do režimu párovania. Úspešnú aktiváciu tohto režimu vám bude signalizovať drobná LED. Tá informuje aj o stave nabíjania. Ako som už spomínal, celé puzdro je plastové a preto bude aj náchylné na škrabance. Výhodou je certifikácia IP54, ktorá platí pre slúchadlá, takže napríklad pot by nemal slúchadlá poškodiť. Samotné puzdro sa vyznačuje certifikáciou IPX2.

Kvalita zvuku a pohodlnosť nosenia

V cenovej relácii v okolí 100 € sa nachádza viacero produktov. Pokiaľ ide o kvalitu zvuku, môj dojem je veľmi pozitívny. Meniče majú priemer 11 mm. Som presvedčený, že ide o jedny z najlepších slúchadiel svojej kategórie, čo sa kvality zvuku týka. Podporovaný je aj kodek LDAC, drahšie Nothing Ear (ročník 2024) podporujú aj LHDC. Rozdiel si všimne asi len dobre vytrénované ucho. Ak by som ich mal prirovnať k AirPods Pro 2, vo viacerých ohľadoch zaostávajú. Nie však natoľko, aby boli o polovicu lacnejšie.

Nothing Ear (a)
Nothing Ear (a)

Jednotlivé hudobné nástroje v dynamických žánroch je jednoduchšie rozpoznať práve v prípade produktu od Apple. Uvedomujem si, že by som Nothing Ear (a) nemal porovnávať s raz tak drahými slúchadlami. AirPody spomínam len preto, že im produkt od značky Nothing dokáže aj napriek oveľa nižšej cene v niektorých ohľadoch konkurovať, a to musím oceniť.

AirPody majú tiež čistejšie vokály a zvuk je celkovo prirodzenejší, avšak plochejší. Nothing Ear (a) majú bohatšie basy, vysokú hlasitosť a po dlhšom používaní som si na zvuk úplne zvykol. S týmito slúchadlami som nemal problém fungovať denne. Dynamika zvuku je v poriadku a zvukové podanie pri všetkých frekvenciách mi vyhovuje pri základných nastaveniach z výroby.

Ekvalizér Nothing X aplikácia snímka obrazovky Nothing Ear (a)
Grafický ekvalizér

K dispozícii je aj ekvalizér s prednastavenými profilmi “Vyrovnané”, “Viac basy”, “Viac výšok” a “Hlas” (preklad tejto časti aplikácie očividne nie je najlepší). Mnohých poteší aj možnosť “Vlastné”, ktorá povoľuje nastavenie vlastných úrovní basov, stredov a výšok. Osobne som všetko nechal na nule, zvuk je tak podľa môjho názoru najkrajší a bez utlmenia hlasitosti.

Ekvalizér Nothing X aplikácia snímka obrazovky Nothing Ear (a)
Predvolené režimy ekvalizéru

Úprimne si myslím, že spomedzi konkurencie za dané peniaze prinášajú najvyššiu hodnotu práve Nothing Ear (a), pokiaľ vám ide čisto o kvalitu zvuku. ANC je celkom efektívne. Okolitý hluk potláča dosť dobre – vzhľadom na cenu, za ktorú sa slúchadlá predávajú.

Nothing Ear (a)
Nothing Ear (a)

Čo sa týka pohodlnosti nosenia, tak prídu mi iba o trochu menej pohodlné ako AirPody. V uchu pôsobia byť väčšie, AirPody pôsobia byť ľahšie, menej nápadné. Stále je to ale úplne znesiteľné a uši ma neboleli ani po niekoľkohodinovom nosení. Súčasťou balenia sú štuplíky s menšími, respektíve väčšími rozmermi. Nothing Ear (a) som využíval aj počas jazdy na bicykli a nikdy som nemal pocit, že by mali samovoľne vypadnúť. Vnútri ucha držia veľmi spoľahlivo.

Nothing Ear (a)
Nothing Ear (a)

Recenzia Nothing Ear (a): Aplikácia

Aplikácia je veľmi jednoduchá a porozumie jej každý. Má pekný dizajn a plní svoju funkciu úplne dokonalo. Prostredníctvom aplikácie sú vykonávané aj aktualizácie firmvéru. Počas testovania som jednu dostal, ktorá podľa zoznamu zmien mala optimalizovať režim transparentného posluchu, zredukovať zasekávanie prehrávaného zvuku a nastala taktiež optimalizácia prepínača pre funkciu vylepšenia basov.

Po spárovaní slúchadiel s Android smartfónom mi vyskočilo menu, ktoré ma automaticky odkázalo na stiahnutie príslušnej aplikácie Nothing X. Spárovanie a aplikáciu som skúšal aj na iPhone a nebol s tým najmenší problém.

Na úvodnej obrazovke uvidíte obrázky oboch slúchadiel. Po kliknutí na nich sa dostanete do nastavení akcií po stlačení “paličiek”, respektíve ich stlačení a podržaní. V spodnej časti úvodnej obrazovky sa nachádzajú štyri tlačidlá – Ekvalizér, Ovládacie prvky, Ovládanie šumu a Vylepšenie basov. Funkciu ekvalizéra som už spomínal vyššie, rovnako aj účel ovládacích prvkov. Samostatné tlačidlo “Ovládacie prvky” plní rovnakú funkciu, akoby ste klikli na obrázok niektorého slúchadla.

Ovládanie sumu otvorí menu pre aktiváciu ANC, transparentného posluchu alebo možnosť deaktivácie oboch funkcií. Taktiež umožňuje nastavenie intenzite potláčania hluku – existujú tu možnosti “Vysoký”, “Stredný”, “Nízky” a “Prispôsobiteľný”, ktorý automaticky prispôsobí intenzitu potláčania okolitých ruchov pravdepodobne v závislosti od ich hlasitosti. Osobne nevidím dôvod používať iný režim intenzity ANC, ako “Vysoký”.

Vylepšenie basov na záver dynamicky upravuje intenzitu basovej zložky. Monitoruje nízke frekvencie v skladbách v reálnom čase a príslušne upravuje hĺbku basov. Možné je nastaviť až päť úrovní intenzity tohto efektu. Rozdiel som nezbadal ihneď. Ide o veľmi mierny efekt, basy budú trochu dunivejšie, čo sa vám možno zapáči.

Nothing Ear (a)
Ľavé slúchadlo

Aplikácia Nothing X ďalej ponúka možnosť vyhľadania slúchadiel prehraním hlasitého zvuku. Nothing Ear (a) je možné lokalizovať aj na mape sveta vďaka integrácii Google Find My Device. Dovolím si však tvrdiť, že v prípade straty vám to pomôže len ťažko. Zaznamenaná bude len poloha, kedy boli slúchadlá naposledy pripojené k spárovanému smartfónu.

Nejde teda o vymoženosť na úrovni Apple, ktorý má vlastnú sieť Find My pre AirTagy a ďalšie príslušenstvo, vrátane Apple AirPods Pro 2, tvorenú iPhonmi a ďalšími zariadeniami tejto značky. To však nie je problém produktu, ale samotného Google Find My Device. Poteší podpora pre pripojenie k dvom zariadeniam súčasne. Slúchadlá tak môžete mať pripojené napríklad k telefónu a zároveň aj k notebooku. Dynamicky sa bude pripájať k zariadeniu, ktoré aktuálne prehráva nejaké audio.

Nothing Ear (a)
Nothing Ear (a)

Z posledných možností ponúkaných aplikáciou spomeniem detekciu slúchadiel v uchu a automatické pozastavenie prehrávania médií po ich vybraní či režim nízkeho oneskorenia určený najmä pre hráčov hier (hodí sa napríklad aj počas sledovania filmov). Nachádza sa tu aj funkcia pre kontrolu správneho prispôsobenia slúchadiel v ušiach.

Batéria a výdrž

Z mojej skúsenosti dokážu slúchadlá na jedno nabitie vydržať päť až šesť hodín, v závislosti od nastavenej hlasitosti. Mne táto výdrž bohate postačuje. Mal som pritom vždy zapnutú funkciu aktívneho potláčania hluku (ANC). Ak sa jej rozhodnete vzdať, výdrž batérie sa do značnej mieri zvýši, údajne až o ďalšie dve / tri hodiny.

Recenzia Nothing Ear (a): Záverečné zhodnotenie

Nothing Ear (a) celkovo hodnotím mimoriadne pozitívne. V pomere cena/výkon sú tieto slúchadlá výbornou kúpou a myslím si, že budú vyhovovať takmer každému zákazníkovi, ktorý si potrpí nielen na kvalitu zvukového výstupu, ale aj na dizajn, ovládateľnosť, výdrž batérie a funkčnosť aplikácie. Slúchadlá ma potešili viac než dostatočným odhlučnením funkciou ANC, použiteľným transparentným režimom, vysokou kompatibilitou, podporou kodeku LDAC, pohodlnosťou počas nosenia a predovšetkým prívetivou cenou na úrovni 109 €.

Nothing Ear (a)
Nothing Ear (a)

Ak by som im mal niečo vytknúť, tak bude to zrejme plastová krabička, na ktorej vidno mnoho nečistôt, vrátane odtlačkov prstov. Na odkladanie slúchadiel do ich krabičky bude potrebné si zvyknúť, no je to otázkou jedného až dvoch dní používania. Nabíjaciemu puzdru taktiež chýba bezdrôtové nabíjanie – drahšie Nothing Ear ho podporujú.

Nothing Ear (a)
Nothing Ear (a)

Trochu ma mrzí, že som hlasitosť nemohol meniť intuitívnejším “swipovaním” a namiesto toho bolo potrebné túto akciu naprogramovať na dvojité stlačenie a podržanie. Bezdrôtové slúchadlá Nothing Ear (a) dostávajú po zhodnotení všetkých vlastností z mojej strany palec nahor a nemám jediný problém s ich odporúčaním.

Náš tip
Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Rozhodne stojí za zváženie

24.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+