MojAndroid

Drvivá väčšina prémiových vlajkových lodí a aj niektoré modely strednej triedy podporujú bezdrôtové nabíjanie. Ide bez pochýb o šikovnú funkciu, ktorá sa v mobilných telefónoch používa už roky. Je to pohodlný spôsob, ako si nabiť smartfón bez toho, aby sme si svoj pracovný stôl a jeho okolie zapĺňali káblami alebo ich neustále vyhľadávali. Do akej miery však bezdrôtové nabíjanie vplýva na zdravie batérie? Téme sa venoval portál Android Authority.

Bezdrôtové nabíjanie je pohodlné. Prináša však pár nevýhod

Hneď na úvod je potrebné poznamenať, že nabíjanie všeobecne opotrebúva batériu. Akumulátory vydržia určitý počet nabíjacích cyklov (nabitie napr. z 20 % na 70 % činí polovici nabíjacieho cyklu, plné nabitie z 0 % na 100 % je jeden nabíjací cyklus). Nabíjacie cykly však nie sú jediným faktorom ovplyvňujúcim zdravie batérie. Významnú úlohu zohrávajú aj externé faktory, vrátane tepla. Práve generácia tepla je jednou z najväčších nevýhod bezdrôtového nabíjania.

Bezdrôtová nabíjačka AData CW0100
Bezdrôtová nabíjačka AData CW0100

V prípade smartfónov ide o veľmi neefektívnu formu dodávky elektrickej energie, keďže len zhruba 50 – 80 % z nej sa použije na samotné nabíjanie. Výsledná efektivita závisí od viacerých premenných, vrátane použitých technológií, vzdialenosti cievok alebo aj od správneho umiestnenia telefónu na nabíjacej podložke. Väčšinu strát predstavuje vygenerované teplo, ktoré sa akumuluje aj na zadnej strane zariadenia a zohrieva batériu. Toto teplo dokáže urýchliť degradáciu akumulátora. Mnohí výrobcovia však tento problém kompenzujú implementáciou aktívneho chladenia do ich bezdrôtových nabíjačiek.

Xiaomi 80 W Adaptive Wireless Charging Stand
Xiaomi 80 W Adaptive Wireless Charging Stand | Zdroj: Xiaomi

Nabíjanie káblom je omnoho efektívnejšie – ušetríte elektrickú energiu a nevyprodukuje sa až tak veľké množstvo tepla. Ak nabíjate svoj telefón v aute, tomu bude aktívne chladenie chýbať. Tieto nabíjačky však majú obmedzenejší nabíjací výkon (napr. 5 W) a tak malé výkony by zariadenie nemuseli výrazne zahriať. V prichádzajúcich rokoch s novým štandardom Qi2 by sme sa mohli dočkať viacerých vylepšení v tejto oblasti.

Je dôvod na obavy? Ako predĺžiť životnosť batérie?

V súčasnosti nemusíte mať obavy z toho, že by vám bezdrôtové nabíjanie výrazne zredukovalo živostnosť akumulátora v telefóne. Moderné zariadenia majú samostatné systémy pre riadenie nabíjania batérií, a to platí aj pre bezdrôtovú alternatívu. Ak chcete, aby vám batéria v smartfóne vydržala čo najdlhšie, používajte bezdrôtové nabíjanie len vtedy, keď vám to má zabezpečiť vyššie pohodlie alebo si to vyžaduje situácia. Napríklad v aute.

Samsung Galaxy S24
Samsung Galaxy S24 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Neodporúčali by sme smartfón nabíjať bezdrôtovo počas noci, radšej by sme volili nabíjanie pomalým adaptérom s nižším výkonom. Snažte sa, aby zariadenie nebolo vystavované teplu. Potom už len platia staré známe pravidlá, ako to, že nemáte telefón vybíjať do nuly, úroveň nabitia udržiavať medzi 20 – 80 % a využívajte rýchle nabíjanie len keď to skutočne potrebujete (aj kvôli generovaniu tepla, to isté platí pre bezdrôtové nabíjanie).

Ako ste na tom vy? Siahate po bezdrôtovej nabíjačke často, len príležitostne, alebo túto funkciu nevyužívate vôbec? Pozorujete nejaký vplyv na dlhodobú životnosť batérie? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Náš tip
Denné dáta jedného z operátorov prejdú výraznou zmenou. Zvýši sa objem, zníži sa cena
28.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+