MojAndroid

Súčasťou dnešných domácností je inteligentná elektronika. Každé zariadenie, ktoré je pripojené k internetu, môže predstavovať potenciálnu vstupnú bránu pre útočníkov. Preto je dobré vedieť, ktoré zariadenia sú na takéto útoky náchylnejšie. Nikto by predsa nechcel, aby sa jeho osobné dáta dostali do cudzích rúk. Tieto zariadenia, ktoré pravdepodobne máte doma aj vy, nepatria k tým najbezpečnejším z pohľadu kybernetickej bezpečnosti. Ako sa chrániť? Téme sa venoval web XDA-Developers.

Najdôležitejšie je zabezpečenie vášho Wi-Fi smerovača

Vstupnou bránou pre potenciálnych útočníkov môže byť zastaraný Wi-Fi smerovač (router). Toto zariadenie slúži ako bezpečnostné dvere medzi internetom a vašimi zariadeniami. Konkrétne firewall vášho smerovača je tým najdôležitejším aspektom bezpečnosti vašej inteligentnej domácnosti. Zároveň ide aj o zariadenie, ktoré meníme zvyčajne len vtedy, keď starý smerovač doslúži alebo potrebujeme vyššie prenosové rýchlosti. To je v drvivej väčšine prípadov fajn, no ak máte jeden Wi-Fi smerovač už cez desaťročie, existuje šanca, že nespĺňa základné bezpečnostné požiadavky. Riešením často býva iba obyčajná aktualizácia firmvéru.

Motorola Edge 50 Pro
Motorola Edge 50 Pro | Zdroj: Lenka Ivančíková

Ako môžete overiť, či zabezpečenie vášho smerovača nie je zastarané? Skontrolujte, či máte úroveň zabezpečenia aspoň na úrovni WPA-2. Túto informáciu by vám malo zobraziť každé zariadenie počas vyhľadávania dostupných Wi-Fi sietí. Taktiež dbajte na silu vami zvoleného hesla. WPA-2 sa pomocou vhodného hardvéru a softvéru dá taktiež prelomiť, ale ide o podstatne bezpečnejšiu alternatívu, napríklad v porovnaní s protokolom WEP. Najhoršie, čo môžete spraviť, je nezabezpečiť svoju Wi-Fi sieť heslom vôbec. Ideálne by bolo, ak by ste si zmenili protokol na WPA-3, ak ho váš smerovač a pripájané zariadenia podporujú.

Xiaomi Mi AiOT Router AC2350
Xiaomi Mi AiOT Router AC2350

Za zmienku taktiež stojí fakt, že väčšina moderných smerovačov umožňuje vytvorenie novej siete určenej pre hostí alebo dokonca IoT siete. To je vhodné použiť napríklad ak chcete k sieti pripojiť staršie zariadenia alebo zariadenia, ktorým až tak veľmi nedôverujete. Zriadením samostatnej siete je možné túto menej dôveryhodnú elektroniku oddeliť od ďalších vašich zariadení, ktoré majú uložené dôležité dáta, ktoré chcete chrániť.

Budeme však úprimní, vo väčšine prípadov vašej domácej sieti nebezpečenstvo nehrozí a útočníci sa zvyknú zameriavať na verejné siete, ku ktorým má prístup čo najviac používateľov, nachádzajú sa vo verejných priestranstvách a ich prelomenie býva často aj jednoduchšie.

kyberbezpečnosť zabezpečenie bezpečnosť súkromie malvér vírus hacker hackerský útok titulka
Hackeri zneužívajú najmä verejné siete | Zdroj: Pexels

Používate box s Android TV? Na toto si dajte pozor

Kúpa TV boxu je jednoznačne jednou z najlepších možností pre upgrade vášho súčasného televízora, ktorý nemusí disponovať smart funkciami. Lacné Android TV boxy však môžu obsahovať malvér, respektíve bývajú náchylnejšie na nakazenie malvérom. Pred kúpou Android TV boxu sa teda uistite, či má certifikáciu Play Protect od Google.

Váš súčasný TV box si môžete overiť v rozhraní Obchodu Play. Potrebné je chrániť aj svoj účet, pomocou ktorého sa do softvéru boxu prihlasujete. Určite nebude najmúdrejšie používať svoj osobný účet na prihlásenie sa do TV boxu nachádzajúceho sa napríklad na izbe hotela.

Android TV | Zdroj: Pexels

Základom dobre zabezpečenej inteligentnej domácnosti je bezpečná Wi-Fi sieť

IoT (Internet of Things) zariadenia, do ktorých sa radí aj inteligentná domácnosť. Zariadenia, ktoré sa zaraďujú do smart home, zberajú veľmi citlivé údaje, ako napríklad zábery z bezpečnostných kamier či frázy zachytené inteligentnými asistentmi a inými smart reproduktormi. Ako sme už spomínali, základom je mať dobre zabezpečenú Wi-Fi sieť s poriadnou ochranou firewall.

Niektoré Wi-Fi smerovače obsahujú dokonca dodatočné pokročilé funkcie na identifikáciu potenciálne nebezpečných zariadení a možnosť ich automatického zablokovania. Zariadenia inteligentnej domácnosti si kupujte od výrobcov, ktorým dôverujete. Menej známe značky, ktoré odosielajú informácie na cloud, môžu byť náchylnejšie k únikom informácií.

Aqara Smart Home
Aqara Smart Home | Zdroj: Tomáš Kanálik

Elektronika so zastaraným softvérom

Bez pochýb najväčším rizikom sú zariadenia, ktorým skončila softvérová podpora a už nedostávajú bezpečnostné záplaty. Množstvo ľudí dokonca aj vlastní zariadenia (predovšetkým smartfóny, tablety a počítače), ktoré majú funkčnú podporu zo strany výrobcu, no odmietajú inštalovať aktualizácie. Tým, že si softvér pravidelne neaktualizujete, stávate sa ľahším cieľom pre potenciálnych útočníkov.

Opäť zopakujeme, je nepravdepodobné, že sa stanete presne miereným cieľom napríklad na vašej domácej Wi-Fi, no aktualizácie obnovujú napríklad aj databázu vírusov. Vy tak nemusíte byť chránení pred najnovšími hrozbami v podobe malvéru, ktorý môžete dostať napríklad aj e-mailom alebo po kliknutí na internetové odkazy.

Staré mobily
Staré mobily | Zdroj: Lenka Ivančíková

Zastarané operačné systémy, ktoré už pokojne aj desaťročie nemuseli dostať žiadnu aktualizáciu, môžu byť v určitých prípadoch infikované ihneď po pripojení k internetu. Nádhernou ukážkou je napríklad prípad už staručkého počítačového systému Windows XP. Istý používateľ vyskúšal, ako rýchlo sa mu podarí systém infikovať vírusmi. Neuveríte, koľko vírusov sa na počítač dostalo len v priebehu niekoľkých minút. Ak by vás zaujímalo, ako to dopadlo, odporúčame vám zhliadnuť dané video.

Náš tip
Tieto smartfóny prídu v najbližších mesiacoch. Pribudnú viaceré atraktívne modely

28.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+