MojAndroid

Svet, v ktorom nepotrebujete na nákup či platenie nič okrem svojho smartfónu sa nezadržateľne blíži – a dá sa povedať, že už je aj tu. Spoločnosť MasterCard nám dnes na tlačovej konferencii predstavila množstvo podnetných príkladov na poli digitálnych, mobilných platieb a elektronického obchodovania. Poznáme niekoľko typov mobilných platieb. V súvislosti s komunikáciou smartfónu a terminálu hovoríme o troch modeloch mobilných platieb – vďaka SIM karte (detaily platobnej karty sú uložené na SIM operátora), pomocou hardvéru smartfónu (výrobcovia mobilných zariadení rovno vkladajú potrebné riešenie do hardvéru)  a sú tu aj cloudové platobné technológie (softvérové riešenie, ktoré využíva HCE, kedy sa detaily karty držia v cloude, teda nie je potrebná napr. výmena SIMky, poskytuje to OS Android od KitKatu vyššie). Vývoj však ide ďalej a postupne sa v praxi čoraz častejšie stretávame s digitálnymi platbami, teda s tzv. e-commerce, platbou cez internet. V e-shopoch si kúpite tovar, službu a platíte pomocou digitálnej peňaženky. Túto možnosť prináša MasterCard vo svojej aplikácii MasterPass, kam si môžete “vložiť” svoje karty a pri e-commerce platbách si niektorú z nich vybrať. V rámci digitalizácie platobných kariet hovoríme o tokenizácii. Vtedy sa pri transkacii vylúčia z hry reálne údaje o karte a pri prevode sa využije jednorazový digitálny kód. Má to viesť k vyšše bezpečnosti.

Náš tip
Miroslav Lukeš: „Myslíme si, že digitálne platby sa budú rýchlo rozširovať“ | MasterCard, ROZHOVOR

Dobrou správou z hľadiska technologického pokroku je aj fakt, že sem konečne zavíta Google v podobe Android Pay. Túto správu potvrdil samotný Google, ktorý “vedie prácu tak, aby sa v tomto roku obavil Android Pay v našom regióne”. Čo sa týka peňaženiek Apple Pay a Samsung Pay, to nemôže zatiaľ MasterCard komentovať. Vyznelo to však tak, že v blízkej dobe s nimi na našom území nemáme rátať. MasterCard ale bude naďalej tunajším bankám ponúkať svoje komplexné riešenie pri e-commerce ako hotovú službu, ktorú môžu banky už len prijať a zaviesť.

master_card_plany (1 of 3)

V súvislosti s e-commerce plánuje MasterCard v spolupráci so sieťou čerpacích staníc Shell priniesť počas leta možnosť zaplatiť tu bez toho, aby sme museli stáť v rade pri pokladni. Fungovať to bude tak, že zákazník príde na čerpaciu stanicu, kde bude pri stojanoch QR kód. Ten zoskenujete cez digitálnu peňaženku, vyberiete si stojan, zadáte sumu, za ktorú chcete natankovať a zaplatíte. Pumpa vám dovolí natankovať si množstvo zaplatenej pohonnej hmoty. Ak má čerpacia stanica navyše aj obsluhu, ktorá natankuje za vás, vy nemusíte ani vyjsť z auta. Cez mobil to všetko dokážete vyriešiť. Ak sa vám to zdá až “zbytočne pohodlné”, predstavte si, že v aute máte svoje deti, prípadne aj nejakého 4-nohého kamaráta a tieto benefity si rýchlo obľúbite. Navyše nebudete musieť čakať v rade pri pokladni, a tak ďalej. Ďalším príkladom, kde môže dobre fungovať táto samostatná digitálna peňaženka sú reštaurácie. Objednáte si veci z elektronického jedálničku zaplatíte cez digitálnu peňaženku. MasterCard v tom vidí výhody pre koncového zákazníka aj obchodníka. V prípade čerpacích staníc napr. dokáže obchodníi ušetriť náklady a má 24-hodinový prevádzku. Môže zatvoriť a zákazník používa len appku.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Orem QR kódov funguje v Turecku napr. aj oskenovanie ŠPZ vozidla. Už teraz sa rieši, čo bude po QR kóde nasledovať ďalej. Má to totiž svoje limity z prevádzkových dôvodov. Na jednej strane treba vyrábať QR tabuľky, na druhej strane ich môžu počasie či ľudia znehodnotiť a používateľ nebude schopní zaplatiť. MasterCard naznačuje plány pomocou Bluetooth low energy. Ale na to si máme ešte počkať.

Verzia: 4.2.10
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.2.10
Aktuálna cena: Zdarma

Veľmi dôležitým bodom konferencie bolo odmeňovanie za bežné platenie, nakupovanie. MasterCard preto pred rokom a pol spustil Priceless Specials. Slúži ako motivácia, aby človek chodil konkrétnym obchodníkom a za všetko, čo kúpi aj dostal niečo späť. Predstavitelia MasterCard vravia, že bolo veľmi ťažké s tým u nás preraziť. Na Slovensku už totiž nejaký systém bodov máme, no nie je podľa nich presne pre ľudí zrozumiteľný. Keď sme mali body, nevedeli sme koľko to je eur, keď sme vedeli koľko je to eur, nevedlei sme kde to môžeme použiť… Takto “dokázali donútiť” obchodnikov, aby vracali peniaze zákazníkom. Za to by sa im mali oni odmieňať verným nakupovaním. V r. 2016 sa počet transakcií zvýšil viac než o 700%, ľudí to začína zaujímať, o 300% sa zvýšil objem transakcií. Stúpa počet obochodníkov i zákazníkov. Je to vlastne lojalita na kartách MasterCard, kedy sa odmeňujú držitelia kariet MasterCard a Maestro. Veľmi ľahko si pritom viete skontrolovať, koľko máte v tomto programe odmien. Stačí si to pozrieť v aktualizovanej verzii MasterPass.  MasterCard sa aj naďalej snaží zvyšovať relevanciu programu – nie len aby pokryli celé SVK, ale aby to boli obchodníci pre dennú potrebu. V Česku majú zmluvu s 34 objektmi, niečo cez 400 obchodov, v rámci ktorých sa dá s Priceless Specials nakupovať. V roku 2017 chcú Priceless Specials rozvíjať, zjednodušiť registračný proces, viac spolupracovať s bankami a pripravujú aj nadstavbu Priceless Specials, aby sme mali aj niečo navyše za nakupovanie ako len peniaze.

Priceless_specials_master_card

Výhody z používania nám však okrem Priceless Specials ponúka aj funkcionalita Prémiovej karty, teda karta aktívneho klienta (platinová, zlatá karta). Ak ňou platíte, zaistí vám prednostné vybavenie na letisku, prístup do MasterCard lounge zóny na letiskách či vo veľkých svetových metropolách, kde si môžete v niektorom z MasterCard-priestorov napríklad rezervovať business schôdzku. V niektorých hoteloch môžete navyše v rámci Prémiovej karty získať zľavy na ubytovanie, alebo s pomocou obchodných partnerov vybrať nadiaľku darček blízkej osobe, ktorý vás po prílete bude čakať na letisku a vy si ho tu už len vyzdvihnete.

master_card_plany (2 of 3)

Digitalizácia kariet má priniesť aj výhody pre štátnu správu. Ide totiž o absolútne transparentné transakcie a čisté peniaze. Nikto s ničím nešpekuluje. Na strane obchodníkov, ani zákazníkov či bánk. Navyše, ak sa pozeráme do budúcnosti tak tu už budú inteligentné mestá a jednou z obrovských tém je doprava. Práve tá je skvelým príkladom pre e-commerce nakupovanie. Digitálne si kúpite lístok, máte ho stále u seba v mobile. Nečakáte v rade, rovno nastúpite. V prípade potreby si lístok predĺžite rovno z mestského hromadného prostriedku. Navyše, obchodník nemusí míňať peniaze za vytlačenie lístkov či ďalších ľudí potrebných okolo tohto procesu. Ďalším príkladom je parkovanie. Lístok na parkovanie by ste si takisto časommohli vedieť zakúpiť či predĺžiť digitálne a platiť cez MasterPass. Postupne by sa mohol vytvoriť celý ekosystém.

 

MasterCard sa aj týmito počinmi postupne bude tento rok snažiť prinášať na Slovensko tie najnovšie svetové trendy. Uvidíme, ako sa k tomu postavia používatelia. Slovensko však patrí ku krajinám s najrýchlejšie adoptujúcimi digitálne-finančné slúžby. Svedčil o tom už len extra rýchly nárast používania platobných kariet, bezkontaktných platieb a tak ďalej. V rozhovoroch, ktoré sme na túto tému robili, sa predstavitelia o Slovensku v tomto zmysle vyjadrovali len a len pozitívne. Necháme sa prekvapiť, čo rok 2017 pustí do praxe.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Zdroj: Tlačová konferencia

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+