MojAndroid

Výskumníci z Avast zistili, že aplikácie “flashlight” vyžadujú viacero neopodstatnených a bizarných oprávnení na využívanie funkcií telefónu, ktoré ani zďaleka nesúvisia s prisvetľovaním. Spoločnosť o tom informovala na svojom blogu.

  • Flashlight aplikácie – vo voľnom preklade svietidlo/baterka sú aplikácie, ktoré dokážu ovládať prisvetľovací LED blesk smartfónu a využiť ho napríklad na svietenie (to však zvládnu smartfóny samotné aj bez špeciálnej aplikácie)

Tieto aplikácie požadujú priemerne 25 oprávnení na využívanie rôznych funkcií smartfónu. Avast analyzoval až 937 flashlight aplikácií z obchodu Google Play a zistil zaujímavé fakty:

  • 408 z nich vyžadovalo 10 alebo menej oprávnení
  • 267 chcelo 11 až 49 oprávnení
  • 262 aplikácií vyžadovalo 50 až 77 oprávnení
Náš tip
Avast: 95 % používateľov má slabé heslá, takmer polovica ich nemení

Zbytočné oprávnenia

Je logické, že pre správne fungovanie potrebujú rôzne aplikácie rôzne povolenia od používateľa. Na základe týchto povolení môžu potom využívať jednotlivé funkcie systému či aplikácie, ktoré sú v smartfóne nainštalované. Aplikácie flashlight sa napríklad nezaobídu bez prístupu k LED dióde. Avšak vyžadovať niekoľko desiatok ďalších prístupov je absolútne nezmyselné.

“Niektoré oprávnenia požadované skúmanými aplikáciami sú naozaj ťažko vysvetliteľné, ako napríklad možnosť záznamu zvuku, ktoré požaduje až 77 aplikácií. Možnosť čítať kontakty požaduje ďalších 180 aplikácií.”

Luis Corrons, výskumník Avastu

Nech rozmýšľame ako rozmýšľame, absolútne nechápeme, prečo tieto appky požadujú možnosť nahrávať zvuk alebo prístup ku kontaktom. Pre ich správne fungovanie ne sú tieto povolenia vôbec potrebné.

Nenápadné získavanie osobných údajov?

Je to jednoduché. Aplikácie sa snažia získať čo najviac údajov o používateľoch, s ktorými môže následne vývojár vynaložiť po svojom. Môže ich predať, prípadne použiť na cielenú reklamu a podobne.

V poslednom čase sa objavujú nové a nové informácie o tom, ako nás veľké technologické spoločnosti odpočúvajú. Vyzerá to tak, že toto isté platí aj pre menšie spoločnosti. Veď prečo by ste mali dať aplikácií, ktorá obsluhuje LED svetlo na smartfóne prístup k nahrávaniu zvuku?

Aplikácia nie je vôbec potrebná

Aplikácie, ktoré dokážu ovládať LED svetlo nie sú vôbec potrebné. V každom smartfóne viete prisvetlenie zapnúť jednoducho už pomocou menu, ktoré sa objaví posununtím prsta po displeji zhora nadol. Zapnutie a vypnutie je tak veľmi jednoduché aj bez špeciálnej aplikácie na to určenej.

Pokiaľ požadujete špeciálne funkcie, ako napríklad možnosť nastaviť si vlastný interval blikania či svietenia a podobne, pravdepodobne sa inštalácii aplikácie z Google Play nevyhnete. Aplikáciám v zozname nižšie by sme sa však radšej vyhli.

Názov aplikáciePočet oprávneníPočet stiahnutí
Ultra Color Flashlight77100 000
Super Bright Flashlight77100 000
Flashlight Plus761 000 000
Brightest LED Flashlight -- Multi LED & SOS Mode76100 000
Fun Flashlight SOS mode & Multi LED76100 000
Super Flashlight LED & Morse code741 000 000
FlashLight – Brightest Flash Light711 000 000
Flashlight for Samsung70500 000
Flashlight - Brightest LED Light &Call Flash681 000 000
Free Flashlight – Brightest LED, Call Screen68500 000

Náš tip
Hackli mi účet na Facebooku aj Azete (Pokeci). Ako som to vyriešil?
27.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+