MojAndroid

Včera, 2. mája bol Svetový deň bez hesiel. Spoločnosť Avast si pri tejto príležitosti pripravila prieskum bezpečnosti používania online služieb. Jeho výsledok nie je vôbec prekvapivý – absolútna väčšina používateľov sa riadne nechráni, má slabé heslá a používa tie isté pre viacero služieb.

Hlavne, aby sa dobre pamätali

Ľudia už tradične zápasia s tým, aby si vytvorili bezpečné, no najmä dobre zapamätateľné heslá. Logicky, väčšinou víťazí práve druhá možnosť a väčšina z nás volí veľmi jednoduché heslá, ktoré bez problémov rozlúskne takmer každý hacker.

Avast robil prieskum v Česku, kde zistil, že až 95 % všetkých opýtaných Čechov nepoužíva vo svojich heslách všetky odporúčané druhy znakov – čísla, špeciálne znaky, veľké a malé písmená a zároveň nemajú heslá dlhé aspoň 10 znakov.

Prieskum tiež ukázal, že až 45 % Čechov využíva to isté heslo pre prihlasovanie do viacerých účtov, čím dramaticky zvyšujú riziko prelomenia ochrany.

Najšťastnejšie to nie je ani v prípade voľby hesla, kedy sa uchyľujeme k rôznym jednoducho uhádnuteľným slovám či číslam. Výsledky prieskumu ukázali, že:

  • 22 % opýtaných používa v hesle vlastné meno alebo meno člena rodiny
  • 15 % používa meno domáceho miláčika
  • 10 % používa vlastný dátum narodenia
  • 12 % používa heslo súvisiace s jeho koníčkom
  • 8 % používa časť adresy bydliska
  • 4 % používajú názov obľúbenej knihy alebo filmu
  • 3 % používajú mená celebrít
  • 4 % používajú názov webovej stránky, pre ktorú je heslo určené

Aké má byť dobré heslo?

Prieskum potvrdil, že používatelia si vyberajú ľahko zapamätateľné heslá najmä preto, že sa im nechce vytvoriť a pamätať si 10 a viac znakové heslá, ktoré obsahujú rôzne druhy znakov. Takmer polovica opýtaných tiež používa rovnaké heslá k ochrane viacerých účtov, aj keď až 91 % z nich si uvedomuje, že je to rizikové. Až 8 % z nich pritom priznali, že sú príliš leniví si heslo zmeniť, aj keď si uvedomujú, že je to nebezpečné.

Akokoľvek komplikované heslo tiež nebude nikdy bezpečné, ak si ho nebudeme pravidelne meniť. Iba 25 % opýtaných si pritom zmenilo heslo po tom, ako zistili, že unikli údaje zo služby, ktorú používajú. 30 % si nikdy nemenilo heslo, 27 % ľudí to robí raz za rok, 9 % raz za pol roka iba 8 % si ich mení aspoň každé tri mesiace. Nepríjemnostiam s uniknutými údajmi je možné predísť správnym prístupom k tvorbe hesiel, ktorý zahŕňa:

  • Vytváranie hesiel s minimálnou dĺžkou 16 znakov, kedykoľvek je to možné
  • V ideálnom prípade by heslá mali obsahovať aj čísla a špeciálne znaky
  • Text hesiel by nemal súvisieť s vami a ani so službou, do ktorej sa prihlasujete
3.5.2019
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+