MojAndroid

Pokrok v technike je nezastaviteľný a je jasne viditeľný na každom fronte. Dotkol sa samozrejme aj mobilného segmentu, kde je jednou z najväčších noviniek USB Type-C. Ide o nový obojstranný konektor, ktorý nielenže odburáva nutnosť zasunúť kábel do zariadenia správnou stranou, ale prináša aj niekoľko funkčných noviniek. Jednou z nich je napríklad podpora pre nabíjanie zariadenia 3A prúdom, či podpora pre USB 3.1. Nie všetky káble, ktoré dnes nesú označenie “USB Type-C” sú však bezpečné. O tejto informácii hovorí na svojom Google+ profile aj Benson Leung, Google inžinier, ktorý pracoval priamo na vývoji novej USB Type-C technológie.

Náš tip
Samsung Galaxy S7 zrejme ponúkne port USB-C

Leung pracoval na projekte Pixel produktov, ktoré sa nabíjajú práve USB Type-C konektorom. Spolu so svojim tímom tak aktívne pracovali aj na rozvoji USB Type-C konektora a novom štandarde USB 3.1 spolu s USB-IF. Aj preto sa o problematiku nového typu nabíjacích káblov aktívne zaujíma a tvrdí, že lacné USB Type-C káble sú nebezpečné. Na prenášanie 3A prúdu totižto kábel tohto typu potrebuje 56 kΩ-ový pull up rezistor napojený na Vbus pin, ktorý je potrebný na rozoznanie typu nabíjačky, ku ktorej je zariadenie pripojené. Ak ho kábel nemá, tak sa môže stať, že zariadenia s USB Type-C konektorom budú “vyžadovať” trojampérový nabíjací prúd aj od starších nabíjačiek, ktoré podporujú iba 1,5 alebo 2A výstup.

Nexus-6P-6

Väčšina lacných USB Type-C káblov predávaných napríklad na Amazone nemá pull up rezistor vôbec, prípadne používa 10 kΩ-ovú alternatívu. Používatelia, ktorí si zakúpia takýto kábel, sa potom nemôžu diviť, ak pri nabíjaní nastane prepätie a zhorí im (prinajlepšom) nabíjačka, alebo nebodaj aj niečo v jej okolí. Leung odporúča, aby si ľudia kupovali nové káble s USB Type-C koncovkou iba od známych dodávateľov a aby vždy nesiahali po najlacnejšej (alebo čínskej) alternatíve. Elektronika je, najmä v mobilných zariadeniach, naozaj veľmi citlivá a aj najmenšia odchýlka od odporúčaných hodnôt môže spôsobiť veľkú škodu. Rozhodnite sa preto, či si radšej priplatíte za kábel alebo budete riskovať svoju bezpečnosť a osud svojho mobilu.

Zdroj: AndroidAuthority, Google+

6.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

15 odpovedí na “Vyhýbajte sa lacným USB Type-C káblom, varuje Google”

  1. “…nový obojstranný (type-C) konektor… prináša aj niekoľko funkčných noviniek. Jednou z nich je napríklad
    podpora pre nabíjanie zariadenia 3A prúdom, či podpora pre USB 3.1…”

    Uz som vam to minule napisal, a zase trepete nezmysly! Type-C konektor NEPRINASA ako funkcnu novinku podporu USB 3.1 ani nabijanie! Tieto vlastnosti so samotnym konektorom nijako nesuvisia. Specifikacie pre USB3.1 a type-C konektor boli definovane priblizne v rovnakej dobe, ale su od seba oddelene.

    Clovek moze mat aj kabel s type-C konektorom ktory nepodporuje usb3.1 ani nabijanie, a rovnako moze najst kabel bez konektorov type-C, ktory usb3.1 aj nabijanie podporuje. Ako sa mozete docitat priamo na usb org:

    “…if a product supports USB Type-C, it does not necessarily support USB 3.1, USB Power Delivery…”

    • Pretazi sa tym resp. vyskratuje USB. Zavisi od vyrobcu, ale moja skusenost s toshibou je taka, ze ked som priamo vyskratoval USB, tak prestalo fungovat az do restartu, pripadne uspania. Ak USB controller nema takyto recovery mod moze to byt problem. Notebooky od inych vyrobcov som neskusal.

    • Nekvalitným káblom nijak svoje zariadenie nepoškodíš. Problémy môžu nastať pri prenose dát alebo pri nabíjaní, ktoré môže byť veľmi pomalé.
      Pán Ličko danej problematike vonkoncom nerozumie a potom šíri takéto dezinformácie…

  2. zalezi od kvality nabijacky ako sa to bude spravat, to ze bude “vyzadovat” prud 3A je pekne.. ale aj tak mu ta nabijacka viac ako 1, alebo 2A (prosto max) neda… vzdy z nej potecie len tolko kolko je maximalna hodnota… otazka samozrejme znie, ako dlho tato nabijacka taketo zatazenie vydrzi a ci stabilizacia napatia pracuje dostatocne kvalitne aj pri maximalnom odoberanom vykone… cize je v podstate uplne jedno aky kvalitny kabel mam, ked nemam kvalitnu nabijacku…

Pridaj komentár

+