MojAndroid

Pokrok v technike je nezastaviteľný a je jasne viditeľný na každom fronte. Dotkol sa samozrejme aj mobilného segmentu, kde je jednou z najväčších noviniek USB Type-C. Ide o nový obojstranný konektor, ktorý nielenže odburáva nutnosť zasunúť kábel do zariadenia správnou stranou, ale prináša aj niekoľko funkčných noviniek. Jednou z nich je napríklad podpora pre nabíjanie zariadenia 3A prúdom, či podpora pre USB 3.1. Nie všetky káble, ktoré dnes nesú označenie “USB Type-C” sú však bezpečné. O tejto informácii hovorí na svojom Google+ profile aj Benson Leung, Google inžinier, ktorý pracoval priamo na vývoji novej USB Type-C technológie.

Náš tip
Samsung Galaxy S7 zrejme ponúkne port USB-C

Leung pracoval na projekte Pixel produktov, ktoré sa nabíjajú práve USB Type-C konektorom. Spolu so svojim tímom tak aktívne pracovali aj na rozvoji USB Type-C konektora a novom štandarde USB 3.1 spolu s USB-IF. Aj preto sa o problematiku nového typu nabíjacích káblov aktívne zaujíma a tvrdí, že lacné USB Type-C káble sú nebezpečné. Na prenášanie 3A prúdu totižto kábel tohto typu potrebuje 56 kΩ-ový pull up rezistor napojený na Vbus pin, ktorý je potrebný na rozoznanie typu nabíjačky, ku ktorej je zariadenie pripojené. Ak ho kábel nemá, tak sa môže stať, že zariadenia s USB Type-C konektorom budú “vyžadovať” trojampérový nabíjací prúd aj od starších nabíjačiek, ktoré podporujú iba 1,5 alebo 2A výstup.

Nexus-6P-6

Väčšina lacných USB Type-C káblov predávaných napríklad na Amazone nemá pull up rezistor vôbec, prípadne používa 10 kΩ-ovú alternatívu. Používatelia, ktorí si zakúpia takýto kábel, sa potom nemôžu diviť, ak pri nabíjaní nastane prepätie a zhorí im (prinajlepšom) nabíjačka, alebo nebodaj aj niečo v jej okolí. Leung odporúča, aby si ľudia kupovali nové káble s USB Type-C koncovkou iba od známych dodávateľov a aby vždy nesiahali po najlacnejšej (alebo čínskej) alternatíve. Elektronika je, najmä v mobilných zariadeniach, naozaj veľmi citlivá a aj najmenšia odchýlka od odporúčaných hodnôt môže spôsobiť veľkú škodu. Rozhodnite sa preto, či si radšej priplatíte za kábel alebo budete riskovať svoju bezpečnosť a osud svojho mobilu.

Zdroj: AndroidAuthority, Google+

6.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+