MojAndroid

Z času na čas vás varujeme pred podvodmi, na ktoré natrafí Polícia Slovenskej republiky a podelí sa o ne na svojom Facebooku. Rovnako to je aj tentokrát, dnes sa však pozrieme na zaujímavý prípad, kedy kupujúci okrádajú predávajúcich na inzertných stránkach.

kupujuci okradaju predavajucich

Kupujúci okrádajú predávajúcich: Napodobňujú PayPal

Môže sa vám to stať, ak náhodou inzerujete na inzertných stránkach (Facebook Marketplace alebo Bazoš). Falošný záujemca si na vás nájde kontakt alebo vám napíše priamo, že by od vás rád kúpil vec, ktorú inzerujete. Neskôr vám napíše, že je zo zahraničia a že bude preprava tovaru drahá, tak k platbe za tovar priráta aj dopravu a peniaze vám pošle na PayPal.

V skutočnosti peniaze nepošle, ale pošle vám len falošne vyzerajúce potvrdenie o platbe. V ňom odosielateľ, ktorý sa tvári ako PayPal píše, že aby vám boli peniaze pripísané, musíte za dopravu zaplatiť Bitcoinom. Dokonca tam bude návod na zriadenie účtu na nejakej kryptoburze a na prevod peňazí na virtuálnu peňaženku.

Následne, keď zistíte, že potvrdenie je falošné, tak sa kupujúci rozhodne vás ignorovať – v tom lepšom prípade. V tom horšom prípade vám zašle fotku platobnej karty inej osoby, aby u vás ešte viac posilnil dôveru. Bude to však karta inej osoby a prípadne bude chcieť vidieť tú vašu.

Celý tento útok je vlastne zneužitie ostražitosti predávajúceho. Ten uverí, že peniaze, ktoré by mal dostať, sú v dôveryhodnom zdroji a následne zaplatí “dopravu”, pretože mu to povedala dôveryhodná spoločnosť – PayPal.

Náš tip
Pozor na nebezpečný podvod, veľmi ľahko môžete prísť o svoje peniaze

19.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+