MojAndroid

Aktualizované 8.1.2021

Problém falošných e-mailov naberá na obrátkach. Len prednedávnom sme informovali o tom, že s nimi momentálne bojuje VÚB banka. Teraz sa k téme dostala aj facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá doplnila nejaké informácie.

vub podvodne emaily

Na podvodné emaily sa už sťažovalo množstvo klientov banky. Podvod väčšinou prebieha tak, že dostanete email s informáciou o tom, že bola vaša karta zablokovaná. Ak si ju chcete odblokovať, musíte kliknúť na odkaz a prihlásiť sa. Útočníci vaše prihlasovacie údaje odchytia a môžu sa dostať k peniazom.

Pôvodný článok

Falošné emaily sú stále v móde. Útočníci sa pomocou nich snažia získať od klienta banky prihlasovacie údaje do internet bankingu. Email obsahuje link na stránku, ktorá sa tvári, akoby bola stránkou banky. Ale nie je. Klient je vyzvaný na zadanie svojich prihlasovacích údajov, prípadne údajov z platobnej karty.

Takýmto spôsobom sa podvodníci dostanú k citlivým údajom klienta banky bez toho, aby o tom vedel a môžu ho obrať o peniaze. Takýto útok je teraz cielený na používateľov VÚB banky, ktorá o tom informuje na svojom webe. Téme sa ako prvý venoval portál živé.aktuality.sk.

„Banka však takéto emaily neposiela. Text obsahuje chyby a neúplné informácie. Odosielateľ má netypickú emailovú adresu, link do Internet bankingu je falošný a má úplne iný formát. To sú všetko veci, na ktoré si treba dať pozor, i keď má banka špičkové mechanizmy, vďaka ktorým dokáže tieto podvodné aktivity zachytávať a chrániť prostriedky klientov.“

Vladimír Jančok, vedúci oddelenia informačnej bezpečnosti VÚB banky.

Falošné emaily nie sú ničím nezvyčajným

Pomocou podobných e-mailov sa útočníci snažia dostať k rôznym údajom či dokonca obeť priamo obrať o peniaze. Na našom webe na ne upozorňujeme pravidelne. V poslednom čase je obľúbená téma koronavírusu, čo samozrejme hackeri využívajú vo svoj prospech.

Taktiež Slovenská pošta už viackrát upozorňovala na podvodné emaily, v ktorých útočníci požadovali platbu za prepravu vopred.

Ako rozoznať falošný email

  • Banka nikdy podobné emaily neposiela
  • Skontrolujte emailovú adresu odosielateľa, zvykne byť netradičná
  • V texte sa môžu nachádzať gramatické chyby
  • Banka nikdy nežiada klientov, aby niekam zadávali svoje prihlasovacie údaje
  • V prípade nejasností sa môžete obrátiť priamo na banku
  • Podvodné aktivity nahláste banke
8.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+