MojAndroid

Internet je niečo, bez čoho by sme si život v dnešnej dobe nevedeli predstaviť. Využívame ho na denno dennej báze, či už v pohodlí domova alebo v práci. Na to, aby sme ho dokázali používať naplno, potrebuje spĺňať určité parametre. Je dôležité vybrať si toho správneho poskytovateľa internetových služieb. Každý z nás má iné preferencie, a práve preto sa portál nPerf rozhodol spraviť prieskum. Týmto prieskumom nám spoločnosť uľahčuje výber toho najlepšieho internetu.

Štatistiky boli vyhotovené na základe počtu testov rýchlosti pripojenia, ktoré robili Slováci v období od júla 2021 do júna 2022. Na Slovensku bolo vykonaných až 491 426 testov rýchlosti pripojenia. Najviac testov rýchlosti bolo zaznamenaných pri používateľoch internetu od operátora Telekom, až 53,9% z celkového počtu testov. Druhé miesto obsadil operátor Orange s 21,4%. Operátori Slovanet, ANTIK Telecom, UPC a 4ka nemali zaznamenaný taký veľký počet testov ako Telekom a Orange. Ich percentuálna časť sa pohybovala v rozmedzí od 5,4% do 7,7%.

Celkový počet testov | Zdroj: nPerf
Celkový počet testov | Zdroj: nPerf

Rýchlosť sťahovania

Rýchlosť sťahovania je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú výber operátora. Podľa výsledkov sa na prvom mieste s najrýchlejším sťahovaním umiestnil ANTIK Telecom s rýchlosťou sťahovania až 146,25 Mb/s. Na druhom mieste sa umiestnil internet od UPC s nie veľkým rozdielom, a to 140,77 Mb/s. Títo dvaja operátori majú oproti tým ostatným čiastočný náskok. Najpomalšie sťahovanie ponúka Slovanet, a to iba 53,89 Mb/s.

Rýchlosť sťahovania | Zdroj: nPerf
Rýchlosť sťahovania | Zdroj: nPerf

Rýchlosť nahrávania

Z grafu dokážeme už na prvý pohľad vyčítať, že rýchlosť nahrávania internetu od operátora ANTIK Telecom je bezpochybne najvyššia, a to až 134,75 Mb/s. Najbližšie k tejto rýchlosti je Telekom, ktorý dosahuje len 32,37 Mb/s, čo je štyrikrát menej ako rýchlosť internetu od operátora na prvej priečke. Aj v tejto kategórii sa umiestnil operátor Slovanet na poslednom mieste s rýchlosťou len 18,36 Mb/s.

Rýchlosť nahrávania | Zdroj: nPerf
Rýchlosť nahrávania | Zdroj: nPerf

Priemerná latencia siete

Termín latencia siete je odborný názov pre akékoľvek oneskorenie, ku ktorému dôjde počas dátovej komunikácie v sieti. Práve vtedy internet nespolupracuje tak ako by mal. Najčastejšie sa prejavuje dlhým načítavaním stránok alebo neodoslaním správy aj napriek pripojeniu na internet.

Aj v tejto kategórii opäť víťazí internet od spoločnosti ANTIK Telecom, s latenciou iba 19,02 milisekúnd. Toto poteší napríklad hráčov počítačových hier, pre ktorých je práve tento parameter dôležitý. Operátor teda opäť získal veľký náskok oproti ostatným, ktorých latencia sa pohybuje okolo 27 milisekúnd. Najpomalšiu odozvu má internet od operátora Telekom, a to až 32,43 milisekúnd, čo nie je v dnešnej dobe až tak zlé, a aj napriek tomu dokážete internet využívať.

Priemerná latencia siete | Zdroj: nPerf
Priemerná latencia siete | Zdroj: nPerf

Aké sú výsledky a kto poskytuje ten najlepší internet?

Ako ste si už mohli všimnúť, operátori UPC a Orange sa neumiestnili ani na posledných, ale ani na prvých priečkach. Tvoria tak teda zlatý stred. Ich štatistiky nie sú najlepšie, no stále spĺňajú kvality, ktoré by mal mať dobrý internet. Orange a Telekom sú ochotní ich internetové služby pre svojich zákazníkov vylepšovať. Operátor Telekom sa podľa štatistík umiestnil na štvrtom mieste.

Posledné priečky obsadili operátori Slovanet a 4ka, ktorých hodnotenie dosiahlo menej ako 120 000 bodov. Netvrdíme, že ich internetové služby nie sú dostatočné, no radšej odporúčame rozhodovať sa medzi operátormi, ktorí sa umiestnili na prvých priečkach.

Najlepšie výsledky dosiahol v prieskume operátor ANTIK Telecom, ktorý sa v každej posudzovanej kategórii umiestnil na prvom mieste s najlepšími výsledkami. Internet od spoločnosti ANTIK vám poskytne najvyššiu rýchlosť sťahovania, nahrávania a taktiež vás nebude obťažovať ani dlhým načítavaním alebo neúspešným odosielaním správ.

Nakoniec by nás zaujímalo, aký internet používate vy. Ste s ním spokojní? Ako ste sa rozhodovali, ktorého operátora zvoliť? Všetky poznatky nám dajte vedieť v diskusii pod článkom a my si ich so zvedavosťou radi prečítame.

Náš tip
Google Play: Nová funkcia triedi recenzie aplikácií podľa typu zariadenia
15.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+