MojAndroid

Huawei Mate 60 je minuloročná vlajková séria čínskeho giganta, ktorú u nás nekúpite. Tá disponuje čipom vyvinutým vo vlastných laboratóriách, Kirin 9000s. Výhodou je podpora najmodernejších sietí 5G. Huawei nemôže používať 5G čipsety od Qualcomm – americká spoločnosť ich firme dodávala v upravenej podobe s deaktivovanou 5G konektivitou.

Tieto modifikované verzie čipov sa nachádzajú v modeloch zo sérií Huawei P50, Mate 50 a taktiež aj P60. Ich nadchádzajúci domáci 5G čipset, Kirin 9010, má údajne prejsť niekoľkými internými vylepšeniami. Stále však bude z hľadiska na hrubý výkon a efektivitu za konkurenciou markantne zaostávať. Do akej miery? Informácie zverejnila stránka PhoneArena.

Kirin 9010 konkurenciu nepredčí. Toto je dôvod

Kirin 9010 je v porovnaní s predchodcom celkovo lepší. Disponuje 12-jadrovým CPU clusterom. Kvôli nedostupnosti najnovších technológií však čínsky výrobca čipov SMIC nebude schopný vyrobiť čip, ktorý je z pohľadu na hrubý výkon, efektivitu a ďalšie papierové špecifikácie dostatočne konkurencieschopný. Ich súčasné litografické stroje jednoducho nedovolia držať sa novodobých trendov. Preto bude výkon jedného jadra nového Kirin 9010 o 30 % nižší v porovnaní s “veľkými” jadrami Cortex-X2, ktoré sú používané v čipe Snapdragon 8+ Gen 1.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 bol predstavený v roku 2022 a vyrábala ho spoločnosť TSMC svojim 4 nm technologickým procesom. Aj v dnešnej dobe ide o vynikajúci čip. Spotreba energie nového Kirinu ostane aj napriek nižšiemu výkonu rovnaká, ako v prípade spomínaného Snapdragonu.

Kirin 9010 tak nebude na dnešné pomery schopný držať sa s konkurenciou. Z pohľadu na výkon/1 W tak nový Kirin excelovať jednoznačne nebude a rozdrví ho dvojročný Snapdragon. Keď pripravovanú novinku porovnáme so Snapdragonom 870, jedno výkonné jadro Kirinu 9010 potrebuje pre svoje napájanie o 50 % viac energie.

Huawei Mate 60 Pro
Huawei Mate 60 Pro | Zdroj: consumer.huawei.com

Huawei P60 Pro

Spoločnosť SMIC nie je schopná získať moderné litografické EUV stroje, ktoré leptajú vzory obvodov na silikónových waferoch. SMIC síce vlastní stroje na hĺbkovú ultrafialovú litografiu, ale tie nebudú účinné na vytvorenie akéhokoľvek pokročilejšieho čipu s výrobnou technológiou modernejšou ako 5 nm.

Ak sa situácia v budúcnosti nijako výrazne nezmení, domáce čipy používané v smartfónoch Huawei už konkurenciu pravdepodobne nedobehnú. Byť zhruba 2-3 generácie pozadu dokáže byť pri tak rýchlom technologickom vývoji nezanedbateľným problémom.

Konkurencia taktiež navrhuje a produkuje vlastné čipy

Vlastné čipy majú aj iné značky. Najznámejšia je zrejme séria Exynos zo zariadení Samsung. Za zmienku stoja aj čipsety bohaté na AI funkcie Google Tensor zo smartfónov Pixel. Tie sú však taktiež produkované juhokórejským gigantom Samsung. Plány na produkciu svojich vlastných čipov má napríklad aj Xiaomi.

Samsung Galaxy S24
Samsung Galaxy S24 disponuje čipsetom Exynos 2400 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Náš tip
Honor Magic Flip má mať raketový nástup. Oslní fanúšikov rovnako ako Magic V2?

23.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+