MojAndroid

O okuliaroch sprostredkujúcich virtuálnu realitu sa hovorí už roky a viaceré prototypy sa objavili už v prvej polovici 90. rokov. V tom čase sa hovorilo, že sa do niekoľkých rokov stanú bežnou záležitosťou a úplne zmenia spôsob interakcie s počítačmi. Virtuálna realita a príslušné okuliare sa v roku 1994 dokonca dostali do známeho videoklipu Amazing od skupiny Aerosmith.

Od tých čias prešlo dvadsať rokov a situácia sa prakticky nezmenila. Dominantná pozícia monitorov nebola ani v najmenšom ohrozená, hoci sa za tie roky výrazne zmenili – sú omnoho tenšie, majú oveľa väčšie uhlopriečky a aj samotné zobrazovacie technológie sú úplne odlišné. Podstatné však je, že virtuálna realita sa napriek svojmu obrovskému potenciálu prakticky nijako nepresadila a stále zostáva mimo hlavného záujmu technologických spoločností.Možno sa to však v blízkej budúcnosti zmení a nasvedčovať tomu môže aj kúpa spoločnosti Oculus VR, za ktorú Facebook zaplatil dve miliardy dolárov. Spomínaná spoločnosť je tvorcom okuliarov Rift, ktoré dokážu sprostredkovať virtuálnu realitu.

Oculus, resp. Facebook však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa angažuje na poli virtuálnej reality. Preraziť by tu chcel aj Samsung, ktorý v spolupráci práve s firmou Oculus vyvíja vlastné riešenie. Oculus sa stará o softvérové vybavenie, zatiaľ čo Samsung dodáva všetok hardvér. Okuliare sú hlavne zaujímavé svojim konceptom, ktorý spočíva vo využívaní displeja tabletofónu Galaxy Note 4.

Náš tip
Samsung Gear VR: Virtuálna realita, ktorá využíva displej Note 4

Do pretekov o poskytnutie virtuálnej reality širokému obyvateľstvu sa však zapája aj spoločnosť Carl Zeiss, ktorá prichádza s vlastným cenovo dostupným riešením, VR One. Sú to okuliare podobné zariadeniu Samsung Gear VR, ktoré sa spoliehajú na vloženie smartfónu, ktorého displej bude vstupenkou do sveta virtuálnej reality. Carl Zeis, podobne ako Samsung, bude ponúkať v podstate len akýsi obal s veľmi dôležitou optickou sústavou, ktorá zabezpečí správne premietanie obrazu do očí používateľa. VR One od Carl Zeiss sú však na rozdiel od Gear VR o 100 dolárov lacnejšie a predávať sa majú už za 99 dolárov.

Náš tip
Carl Zeiss pripravuje vlastný set pre virtuálnu realitu, stáť bude iba 99 dolárov

Všetky tieto riešenia však z cenového hľadiska jednoznačne prekonáva Google, ktorý na na to šiel úplne z iného konca. Ich zariadenie s výstižným názvom Cardboard, teda lepenka alebo kartón, je vlastne akási skladačka v štýle „urob si sám“, ktorá má sprostredkovať istú formu virtuálnej reality. Proste si len poskladáte kartónový obal podľa návodu, pridáte šošovky, dovnútra vložíte smartfón s nevyhnutnou aplikáciou a máte to.

Náš tip
Google Cardboard – vyskúšajte virtuálnu realitu s vlastnoručne vyrobeným lacným zariadením

Google tvrdí, že Cardboard vznikol v rámci 20% pracovného času, ktorý jeho zamestnanci môžu využiť na vlastné nevšedné projekty. Cardboard bol predstavený na tohtoročnej konferencii Google I/O a táto hračka zaujala mnohých natoľko, že by si ju radi vyskúšali. Google síce zverejnil bližšie informácie a potrebné plány rovno na stránke produktu, ale veľa ľudí odradili najmä predpísané šošovky, ktoré sa predsa len nedajú zohnať tak jednoducho ako ostatné komponenty. Oveľa jednoduchšie “okuliare” sa síce dajú zhotoviť aj bez nich, ale to už nie je celkom ono. Našťastie, tento problém elegantne vyriešili Číňania, ktorí Google Cardboard proste okopírovali a začali ponúkať vo svojich e-shopoch. Za pár eur sa dali kúpiť napríklad na tinydeal.com. Podobné však boli k dispozícii aj na dealextreme.com či pandawill.com.

Náš tip
Kartónové okuliare od Google stoja necelé $4, kúpiť sa dajú aj zo Slovenska

Prirodzene, možnosť vyskúšať kartónovú virtuálnu realitu za pár eur sme sa rozhodli vyskúšať aj my v redakcii. Naše okuliare sme si objednali z Tinydeal, zaplatili 2,55 eura a približne o tri týždne sme v schránke našli typickú žltú bublinkovú obálku z Číny. Tá obsahovala plastové vrecúško s rozloženými okuliarmi, dve šošovky, dva magnety, dva páry tzv. suchých zipsov a gumičku.

Kartónové okuliare s virtuálnou realitou a Kartónové okuliare s virtuálnou realitou b

Na prvý pohľad sa zdalo, že poskladanie nebude zložité, napriek tomu, že Číňania sa nezaťažovali priložením nejakého nákresu či krátkeho návodu a chýbali aj body s číslovaním, ktoré sú na originálnych Cardboard a podľa ktorých sa pri skladaní postupuje. Keďže som však v detstve zlepil desiatky papierových a plastových modelov, toto za mi zdalo ako hračka a veril som, že okuliare poskladám za minútu či maximálne dve:-)

Nuž, také jednoduché to veru nebolo. Okuliare boli dobre narezané, nadbytočné časti kartónu sa z nich dali jednoducho vypáčiť, dobre sa aj ohýbali na potrebných miestach, ale želaný tvar nechceli nadobudnúť ani po viac ako desiatich minútach. Nechýbalo už pritom veľa, ale do finálneho tvaru sa mi ich stále akosi nedarilo zložiť.

Kartónové okuliare s virtuálnou realitou c

Nakoniec pomohlo Youtube, kde nájdete viacero videí o týchto neoriginálnych Cardboards. Mne sa ukázalo ako osožné nasledujúce, hoci je vo francúzštine:

Malý problém sa vyskytol so šošovkami. Najprv bolo treba zistiť ich natočenie (vypuklou stranou od seba), ale jedna z nich z kartónu stále vypadávala, keďže jedna z papierových “nožičiek, ktoré ju majú držať, bola prikrátka. Našťastie, stačilo použiť kúsoček kartónu, nadlepiť  ju a problém bol vyriešený.

Kartónové okuliare s virtuálnou realitou d

Kvalitu konštrukcie, ak vôbec tento termín v súvislosti s takýmto výrobkom možno použiť, ťažko hodnotiť. Okuliare sú vyrobené z kartónu, svoj účel plnia dobre a sú aj relatívne pevné, je však jasné, že dlhodobé intenzívne používanie by neprežili. Treba však mať na pamäti smiešnu cenu, za ktorú sa predávajú a vzhľadom k nej sa jedná o naozaj zaujímavú hračku, ktorej kúpu neľutujem.

Používanie okuliarov

Takže okuliare sú poskladané a môžeme pristúpiť k ich používaniu. Ako zobrazovania jednotka slúži smartfón, ja som použili LG G2, ktorý sa svojou veľkosťou javí byť na tento účel výborný. V zásade by však z hľadiska veľkosti nemal byť problém s väčšinou smartfónov okolo 5 až 5,5 palca, pri väčších by už mohol nastať problém so šírkou, v dôsledku ktorej by sa takýto tabletofón do okuliarov proste nezmestil.

Kartónové okuliare s virtuálnou realitou g

Na správne fungovanie smartfónu je pochopiteľne potrebná špeciálna aplikácia. Každý majiteľ takýchto okuliarov by mal začať s tou prvou a pôvodnou, ktorou je Cardboard od Google.

Verzia: 1.8
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.8
Aktuálna cena: Zdarma

Tá ponúka používateľovi na výber niekoľko možností, medzi ktorými sa dá presúvať jednoducho otáčaním hlavy:

  • Tutorial – krátky tutoriál, ktorý používateľovi ukáže ovládanie. Potvrdenie alebo “kliknutie” sa má realizovať potiahnutím magnetu na ľavej strane okuliarov, ale v prípade LG G2 táto možnosť nefungovala. Našťastie, okuliare sa dajú používať aj tak a kliknutie nahradiť ťapnutím na displej (najjednoduchšie keď prst prestrčíte otvorom pre nos:-). Pootočením okuliarov o 90 stupňov vo vertikálnom smere sa vrátime o krok späť.
  • Tour Guide – krátka prehliadka zámku Versailles s miestnou sprievodkyňou, ktorá vás prevedie po niekoľkých stanovištiach.
  • Exhibit – prehliadnite si niekoľko muzeálnych artefaktov zo všetkých strán.
  • Windy Day – krátky animovaný 3D film.
  • Earth – navštívte zaujímavé miesta Zeme v službe Google Earth.
  • Youtube – možnosť prehliadnuť si videá z Youtube. Príťažlivo pôsobí ich náhľad, keďže sú zobrazené akoby v guli okolo vás. Nachádza sa tu aj ikona pre vyhľadávanie hlasom, ktoré však v mojom prípade nefungovalo.
  • PhotoSphere – prehliadnite si svoje Sphere snímky, vytvorené fotoaparátom Google.
  • StreetVue – rýchly prejazd rušnou parížskou ulicou.

Treba uznať, že výsledok je vzhľadom k cene a konštrukcii prístroja celkom prekvapujúci. Hoci na malú vzdialenosť a pri pohľade cez šošovky je raster aj na Full HD displeji viditeľný, nie je to nič hrozné a okuliare ponúkajú celkom zvláštny a nevšedný zážitok. Napríklad pri Windy Day je zreteľný 3D efekt a pri pozeraní YouTube videí je to úplne iný pocit, ako pri bežnom prehrávaní.

Cardboard
Takto vyzerá zobrazenie obsahu aplikácie Cardboard priamo na displeji smartfónu

Aj keby už neexistovali ďalšie možnosti okrem aplikácie Cardboard, aj tak by sa kúpa papierových okuliarov oplatila. Jej vyskúšanie je však len začiatok. Existujú totiž desiatky ďalších aplikácií, ktoré sú určené pre tieto okuliare, stačí v obchode Google Play zadať do vyhľadávania slovo “cardboard”. Viacero z nich som vyskúšal a odporučiť môžem niekoľko nasledujúcich:

Verzia: 1.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.7
Aktuálna cena: Zdarma

V tejto aplikácii sa preveziete na horskej dráhe. Grafika je síce jednoduchšia, ale 3D efekt dokonalý.

Aplikácia na sledovanie filmov cez okuliare Cardboard. Odporúčam však len vyskúšať, pri pozretí celého filmu by oči dostali asi riadne zabrať.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Prejdite sa v okolí malebného domu, prípadne doň aj vojdite. Atmosféru podfarbujú pekné animácie.

Verzia: 1.9
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.9
Aktuálna cena: Zdarma

Prechádzka stredovekou dedinou.

Verzia: 2.9
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.9
Aktuálna cena: Zdarma

Krajina s letiacimi lampiónmi. Nechýbajú viaceré možnosti nastavenia a prispôsobenia.

Verzia: 1.21
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.21
Aktuálna cena: Zdarma

Pekné historické fotografie s 3D efektom.

Verzia: 1.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.4
Aktuálna cena: Zdarma

Hra s vesmírnou tematikou. Rozhliadaním sa okolo seba musíte zamerať meteoridy a potiahnutím magnetu či dotykom na displej ich ničíte.

Verzia: 5
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5
Aktuálna cena: Zdarma

Prehliadanie sférických snímok podobných PhotoSphere.

Verzia: 2.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.0
Aktuálna cena: Zdarma

Hra na štýl tzv. endless runner. Letíte so svetluškou v tuneli a  vyhýbate sa prekážkam.

 Záver

Samozrejme, takýchto aplikácií je v obchode Play oveľa viac a v prípade, že spomínané kartónové okuliare vlastníte, budeme radi, ak sa o svoje tipy podelíte v komentároch. Všetkým ostatným môžem Cardboard, resp. ich klon odporučiť. Pochopiteľne, ani zďaleka sa nevyrovnajú napríklad spomínaným Oculus Rift, ktoré podrobne monitorujú pohyb vašej hlavy a keď sedíte na horskej dráhe, môžete napríklad nahliadnuť do výstrihu dámy, ktorá sedí vedľa vás (za tento tip ďakujem kolegovi Ondrovi:-). Nie sú určené ani na dlhodobé používanie, či už z dôvodu materiálu alebo ochrany očí, ktoré pri používaní týchto okuliarov predsa len trochu trpia.  Za cenu približne 2,50 eur sú však skvelou ochutnávkou toho, čo nás snáď v budúcnosti čaká na poli virtuálnej reality.

Toto bola moja posledná nedeľná Téma a jeden z posledných článkov, ktoré som pre portál MojAndroid.sk napísal, takže by som sa na záver rád rozlúčil s vami, čitateľmi. Písať o mobilných zariadeniach bola pre mňa radosť, splnenie jedného životného sna a zároveň aj veľká škola. Vždy ma veľmi potešili aj prípadné pochvalné komentáre pod článkami, ale rovnako som si vážil aj konštruktívnu kritiku, ktorá mi pomáhala zlepšovať sa. Verím, že na stránku MojAndroid.sk sa budete aj naďalej vracať a nájdete tu stále viac kvalitných článkov. 

7.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

54 odpovedí na “TÉMA | Vyskúšali sme kartónovú virtuálnu realitu za 2,50 €”

    • Nuž, tých dôvodov je niekoľko…Verím, že sa nenahneváš, ale nerád by som väčšinu z nich rozoberal verejne… Ak však mám spomenúť jeden z hlavných, tak do redakcie som nastupoval predovšetkým ako redaktor Android Magazínu a keďže ten už nevychádza, zostal som vlastne nadbytočný. Čo sa týka môjho ďalšieho pôsobenia, tak ani ja sám ešte neviem, kde nakoniec zakotvím:-) Verím však, že o mobiloch budem môcť na nejakej inej stránke písať aj naďalej, hoci len externe, neviem si totiž predstaviť, že by som s tým po rokoch prestal. Každopádne, chalanom v redakcii držím palce, bola s nimi radosť pracovať a nikdy som nebol súčasťou takého skvelého kolektívu ako práve tu:-)

  1. Chcel by som sa opytat redakcie alebo kohokolvek, kto z toho tinydeal uz nakupoval, ze akou formou ste platili? Zadavalo sa tam cislo platobnej karty alebo cez paypal alebo prevodom na ucet? Nemam s takymito sluzbami skusenosti, tak sa radsej spytam ;)

      • vsetci platia cez paypal. davat hocikde cislo karty je prinajmensom lahkovazne. aj ked tam je minimalny zostatok banka uhradi sumu aj do nepovoleneho debetu a potom tie peniaze od Vas bude chciet. je to offline transakcia. preto je uplne jedno ze je tam 10€ zostatok ak niekto bude mat ccv platnost a cislo a zaplati 500€ tak banka od teba bude chciet 490€.

          • urcite je to tak. je to offline transakcia kde si banka neoveruje vysku zostatku na tvojom ucte. banka dala iba tebe kartu, takze pre nich to autorizovane. debet je nepodstatne ci je aktivovany kedze na vysku zostatku sa nemaju ako pozriet. banka to zaplati z vlastneho a bude to chciet od teba. preto je jedina bezpecna cesta zverit cislo karty doveryhodnej institucii teda paypalu napriklad a ti vykonaju transakciu za teba. teda cislo tvojej karty nema xy ludi ale jeden.

    • Ja osobne platievam kartou, ale mám na tento účel jednu osobitnú v Zune, kde nie sú žiadne poplatky. Držím si tam vždy len nejakých 10-20 eur a v prípade potreby si tam posielam peniaze z hlavného účtu. Mám to tak z bezpečnostných dôvodov, nechcem dávať na kadejaké stránky svoju hlavnú kartu:-) Samozrejme, aj PayPal je výborný, ale osobne mi zatiaľ stačí toto.

  2. Pouzivam pri note 2, hier a aplikaci stale pribuda,len v mobile ich mam asi 15, odporucam najme hororove hry ako Halls of fear alebo zombie shutter.Funguje mi aj tlacdlo s dvoch magnetov, ale oci po viac ako 5 min vazne dostavaju zabrat.

  3. ja mam SG5 a funguje mi to perfektne mam ich uz nejaku dobu.
    pre tych ktori nevedia naco je magnet a ako sluzi dodam ze magnet je ako keby nejake tlacidlo (slider) ktorym ovladate niektore funkcie aplikacii. nie kazda aplikacia to podporuje a nie je az tak potrebny. dalej by som chcel opomenut ze dost aplikacii v play store potrebuje pre svoj beh aj nejaky bluetooth alebo usb joyistick (gamepad) ktory by mal byt pre dobru spolupracu byt vacsinou kompatibilny s PS3. pri tomto nastava problem lebo musite tym padom nejak vyriesit uchytenie okuliarov na hlave. (guma z teplakov :D)
    posledna vec je NFC podpora. toto je len doplnok pre pohodlne spustanie aplikacii inak ziadny dalsi vyznam v tom nevidim. nie je absolutne potrebna.

  4. Budem rad ak mi niekto poradi, mam s tymito “okuliarmi” problem, Kupil som uz 2 verzie a obe maju displej mobilu akoby mimo ohniska sosoviek a obraz je rozostreny. Cardboard je poskladany podla navodu, vsetko vyzera fajn, az na to ze to je nepouzitelne. Obraz sa zaostri az ked otvorim zadnu stenu a odsuniem mobil o 1-2cm dalej, ale vtedy sa to neda pouzivat… Robim nieco zle?

  5. Tiez ich mam a pouzivam s lg g2 ale ked sa pozeram na jedno miesto bez pohybu (aplikacia ze sa nachadzam v kine) tak obraz mi uteka na jednu stranu tal musim oyacat hlavu.
    Mna z toho aj zvykne hlava boliet. A dokonca po namontovani gumycky aby som ich memusel drzat sa mi zacali zahmlievat okuliare tak som tam musel spravit vetranie. :D

Pridaj komentár

+