MojAndroid

Na konci úvodného podujatia konferencie Google I/O americká spoločnosť ukázala vskutku nevšedné zariadenie, okuliare s virtuálnou realitou na štýl „urob si sám“, ktoré tvorí smartfón, dve šošovky a kartónový obal. „Zariadenie“ podobného štýlu sa však objavilo už pred niekoľkými rokmi a jeho zostrojenie je ešte ľahšie a lacnejšie ako u Google Cardboard.

Hoci na fotografiách s vyobrazením Google Cardboard je vidieť úhľadný kus kartónu, ktorý má „továrensky“ vyrezané tvary a otvory, Google chce pri tomto projekte dosiahnuť, aby ste si podobné okuliare vyrobili sami, napríklad z použitej kartónovej krabice. To znamená, že nejakú skladačku so všetkými potrebnými komponentmi a predpripraveným obalom na jednoduché poskladanie zatiaľ neponúka na predaj (rozdávali sa len návštevníkom Google I/O) a je otázne, či vôbec k predaju pristúpi.

Náš tip
Google Cardboard – vyskúšajte virtuálnu realitu s vlastnoručne vyrobeným lacným zariadením

Kartónové VR okuliare a

To však pre zručných domácich kutilov nie je žiadny problém a obrázky i videá prvých vlastnoručne zhotovených kartónových „Google VR Glass“ sa už objavili na internete. V tomto článku vám však chceme ukázať ich predchodcu, ktorý sa objavil už v roku 2009, teda pred piatimi rokmi. Jeho autorom je bývalý britský technologický novinár Andy Lim, ktorý si zhotovil okuliare, sprostredkúvajúce virtuálnu realitu (hoci v tomto prípade sa už jedná o trochu zveličený pojem). Sú veľmi jednoduché a ak sa ich rozhodnete vyrobiť, náklady budú predstavovať len pár eur. Nebudete potrebovať žiadne šošovky či magnety ako v prípade Google Cardboard, stačí len kartón, lepiaca páska a obyčajné bezpečnostné okuliare, aké sa dajú bežne kúpiť. Ak budete improvizovať, bezpečnostné okuliare môžete dokonca vynechať. Zkonštruovanie je veľmi jednoduché, na bezpečnostné okuliare nasadíte kartónovú konštrukciu, dopredu umiestnite smartfón a celé si to nasadíte na hlavu. Postup je pekne vidieť vo videu a nemusíte ani rozumieť po anglicky.

Samozrejme, možnosti sú obmedzenejšie než u Google Cardboard. Tieto okuliare sa dajú využiť predovšetkým v aplikáciách, ktoré využívajú gyroskop a akcelerometer. Teda napríklad Google Earth alebo Photo Sphere, v ktorých sa pohybom hlavy môžete „poobzerať“ okolo seba. Možno sa to na prvé počutie zdá ako ako nezmysel, ale keďže v týchto štylizovaných VR okuliaroch vidíte len obraz na smartfóne, ktorý sa posúva tak, ako hýbete hlavou, výsledný efekt je podľa autora celkom zaujímavý. Jeho tvrdenie si môžete overiť aj sami, ak si takéto okuliare vyrobíte.

Zdroj: techcrunch.com

26.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+