MojAndroid

Spoločnosť iRobot je akýmsi priekopníkom medzi robotickými vysávačmi. Na trhu je už vyše 30 rokov a bola pri všetkých dôležitých míľnikoch, ktoré robotické vysávače posunuli na úroveň, na ktorej sú teraz. V minulosti som mal možnosť testovať prémiové kúsky, ako napríklad Roomba i7+, S9+ alebo robotický mop braava jet m6. Tentokrát sa mi do ruky dostala novinka s pokročilou umelou inteligenciou. Toto je test vysávača iRobot Roomba j7+.

Test iRobot Roomba j7+ je rozdelený na niekoľko častí:

iRobot Roomba j7+: Cena a dostupnosť na Slovensku
iRobot Roomba j7+: Čistiaci systém AeroForce
iRobot Roomba j7+: Konštrukcia, dizajn a stanica Clean Base
iRobot Roomba j7+: Inteligentné funkcie
iRobot Roomba j7+: Aplikácia
iRobot Roomba j7+: Podpora hlasových asistentov
iRobot Roomba j7+: Imprint Link
iRobot Roomba j7+: iServis Premium
iRobot Roomba j7+: Záverečné hodnotenie

Nový robot so sebou prináša niekoľko funkcií, ktoré predchodcovia nemali. Stále si zachováva vysokú kvalitu vysávania nielen podláh, ale aj kobercov, no pridáva k tomu ďalšie inteligentné funkcie. Dokáže sa vyhnúť exkrementom domácich zvierat, vylepšená bola navigácia v priestore a pribudlo aj svetlo vpredu, vďaka ktorému dokáže vysávať aj v noci.

iRobot Roomba j7+: Cena a dostupnosť na Slovensku

Za kvalitu sa platí. Robotické vysávače od iRobot nikdy nepatrili medzi tie lacné. Ide predsa o prémiovú značku. Slováci však kvalitu v tomto smere oceniť vedia, pretože produkty od iRobot sa u nás predávajú veľmi dobre. Vysávač iRobot Roomba j7+ na Slovensku momentálne oficiálne stojí 999 eur, no v niektorých e-shopoch ho zoženiete aj o niečo lacnejšie.

Test iRobot Roomba j7+: Čistiaci systém AeroForce

Ako sme si už pri tomto výrobcovi zvykli, aj Roomba j7+ je vybavená unikátnym čistiacim systémom AeroForce. Ide o kombináciu bočnej kefy, ktorá posúva nečistoty smerom k stredu vysávača, vysokého sacieho výkonu a nechýbajú ani dve rotujúce kefy, ktoré sú odolné voči namotávaniu vlasov. Vďaka tomu nemajú nečistoty absolútne žiadnu šancu. Prítomné sú aj senzory Dirt Detect, vďaka ktorým vysávač rozpozná miesta, ktoré sú znečistené viac a viac sa im aj venuje. Výrobca si dokonca nechal tento systém patentovať.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tento systém je efektívny nielen na vysávanie podláh, ale najmä kobercov. Len ťažko na trhu nájdete vysávač, ktorý by bol v tomto smere efektívnejší. Nová Roomba j7+ vysaje takmer všetko.

Klasický dizajn a vylepšená stanica CleanBase

Posledným prémiovým kúskom, ktorý výrobca u nás predával, bola Roomba S9+. Tu sa iRobot hral s tvarom “D”, ktorý by mal byť schopný lepšie povysávať v kútoch miestností. Roomba j7+ sa vracia do zavedeného štandardu. Vysávač je kruhový.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A nevyzerá vôbec zle. Dizajn je moderný, čierne farebné prevedenie je na vrchu doplnené atraktívnou striebornou farbou. Jednoducho, hodí sa do každej modernej domácnosti. Úplným redizajnom prešla vyprázdňovacia stanica CleanBase. Tá je teraz o niečo širšia, no najmä nižšia. V porovnaní s predchádzajúcim modelom akosi dospela. Stále si však zachováva to, prečo bola stvorená. Výhodou nižšej výšky je napríklad to, že ju môžete jednoduchšie umiestniť pod nábytok, pod ktorý by sa vyššia stanica nezmestila.

Vysávač sa do nej po každom vysávaní, prípadne počas neho (ak je jeho zásobník plný) automaticky vyprázdni. Samotný proces je síce dosť hlučný, ale pár sekúnd to určite prežijem. Určite radšej ako vysávač vysypávať manuálne.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vysypávanie teraz trvá podstatne kratšie, čo je pozitívne. Pozitívne je aj to, že počas neho do ovzdušia neunikajú žiadne nečistoty či prach. Všetko zostáva pekne vo vrecku vyprázdňovacej stanice. To je vymeniteľné a ručím vám za to, že vydrží podstatne dlhšie ako jeden mesiac. V praxi to znamená, že sa o pravidelné vysypávanie nemusíte absolútne vôbec starať.

iRobot Genius 3.0 a množstvo inteligentných funkcií

Roomba j7+ je vybavená technológiou iRobot Genius 3.0, ktorá je skombinovaná s umelou inteligenciou. Vďaka tomu dokáže v reálnom čase identifikovať prekážky. Momentálne rozpozná káble či exkrementy, v budúcnosti by mali podľa výrobcu pribudnúť aj ďalšie predmety.

Čo je najdôležitejšie, naozaj to funguje. Nie vždy je možné pred vysávaním skryť všetky káble, ktoré sa vám v domácnosti povaľujú niekde na podlahe. Vysávač sa im jednoducho vyhne. Počas testovania sa mi ani jediný raz nestalo, že by Roomba j7+ zachytila nejaký kábel. Rovnako je to s kusmi oblečenia, ktoré sa náhodou ocitnú na zemi. Zatiaľ čo staršie modely ich brali rad za radom, tu sa to naozaj nestáva. Za toto veľký palec hore. Párkrát síce vysávač na kabeláž vybehol, ale nikdy sa nezasekol a vždy našiel cestu von.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Roomba S9+ mala napríklad problém aj so stoličkami v kuchyni. Ak sa dostala pod stoličku medzi jej 4 nohy, zvykla sa tam zaseknúť, pretože nenašla cestu von. To môže byť hlavná nevýhoda tvaru “D”. S Roombou i7+ sa mi toto nestávalo.

Veľkou konkurenčnou výhodou je, že fotografie nájdených predmetov robot odošle do aplikácie (samozrejme šifrovane) a ja mám možnosť zvoliť si ďalší postup. Môže ísť napríklad o dočasnú prekážku, no zaujímavejšie je, že si môžem prekážku zvoliť ako zakázanú zónu. To znamená, že vysávač sa bude tomuto miestu v budúcnosti vyhýbať. Zakázanú zónu mi aplikácia navrhne automaticky. Jediné, čo musím urobiť, je potvrdiť ju, prípadne upraviť jej parametre. Poslednou možnosťou je to, že na danom mieste nie je žiadna prekážka.

iRobot Roomba j7: Učenie je matka múdrosti

Tu ale inteligentné funkcie stále nekončia. Robot sa neustále učí a pri každom vysávaní mapuje priestor, vďaka čomu môžu rýchlo reagovať na prípadné zmeny. A dokonca mi automaticky vie navrhnúť oblasti, ktoré by som mohol do domácnosti pridať. V mojom prípade mi navrhol oblasť okolo gauča v obývačke a tiež okolo kuchynskej linky. Pretože vie, že v týchto oblastiach sa neporiadok vyskytuje najčastejšie. Mne už len stačilo potvrdiť pridanie zóny a hotovo. O nič som sa nemusel starať, len som si ju pomenoval podľa svojich predstáv.

K dispozícii sú aj notifikácie, ktoré prichádzajú vždy, keď sa udeje niečo, o čom by som mal vedieť. Štandardom je notifikácia o úspešnom alebo neúspešnom ukončení vysávania, ale aj o tom, že boli identifikované nové predmety a podobne.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vysávanie je možné v aplikácii načasovať na mnou určený pravidelný interval, no zaujímavejšie je automatické vysávanie vtedy, keď z domácnosti odídem. Funguje to na základe lokalizačných služieb. Ak aplikácia zistí, že som sa vzdialil, vysávanie sa zapne automaticky. Keď sa vrátim a ešte nie je povysávané, vysávanie sa aj napriek tomu zastaví a robot sa vráti do stanice, aby ma nerušil.

V aplikácii si po povysávaní môžem pozrieť čas vysávania a na mapke je znázornená aj oblasť, ktorá bola alebo nebola povysávaná. Môj dvojizbový byť zvládne Roomba bez problémov povysávať bez toho, aby sa musela dobiť.

Test iRobot Roomba j7+: Aplikácia sa neustále zlepšuje

Možno jedinou vecou, ktorá mi v aplikácii chýba, je informácia o tom, kde sa vysávač práve nachádza. Pokiaľ sa zasekne, k dispozícii mám len informáciu o miestnosti. Konkurencia napríklad dokáže zobraziť aj to, aký bol presný postup vysávania. Niektoré modely, napríklad Roborock S6 MaxV dokonca ponúkajú možnosť živého sledovania prostredníctvom kamery.

Týmto však výčet funkcií, ktoré iRobot nemá, prakticky skončil. Prvé vysávanie je zároveň aj prvým mapovaním priestoru. Pokiaľ má robot dostatočné informácie o priestore, ponúkne automatické rozdelenie miestností. Mne to stačí len potvrdiť, prípadne miestnosti nastaviť podľa seba. Týmto to ale nekončí.

V aplikácii si môžem nastaviť aj základné parametre vysávania. V prvom rade ide o precíznosť vysávania. Pri najsilnejšom režime Roomba zvýši výkon a miestnosť vždy prejde dvakrát. Mám tak istotu, že všetko je pekne povysávané. Môžem si tu napríklad aj vypnúť automatickú detekciu prekážok, no to neodporúčam, pretože ide o jednu z hlavných predností vysávača. Roomba j7+ sa vždy po každom vysávaní automaticky vyprázdni.

V aplikácii som k tomu nenašiel podrobnejšie nastavenie. Ak si dobre pamätám, pri predchádzajúcich modeloch som si mohol zvoliť napríklad vyprázdňovanie po každom treťom vysávaní a podobne. Čo ma teší, je to, že aplikácia je maximálne prehľadná a používanie je veľmi jednoduché.

Môžem si zvoliť povysávanie celej domácnosti, prípadne vybrať jednotlivé miestnosti alebo oblasti v rámci miestností. V akom poradí si to naklikám, v takom poradí bude jednotlivé miestnosti vysávať. To sa mi už párkrát hodilo. Ak potrebujem najskôr povysávať kuchyňu a potom obývačku, žiadny problém. Ak mám omrvinky pri gauči v obývačke, vysávač tam pošlem a vyriešené.

Jediným menším nedostatkom môže pre niekoho byť absencia slovenčiny, nachádza sa tu však čeština, takže problém by nemali mať ani jazykovo menej zdatní používatelia. Ja som si ako jazyk zvolil angličtinu.

K dispozícii máj aj históriu vysávania, kde si viem pekne pozrieť, ktoré oblasti boli povysávané a či robot na niečo nezabudol. Okrem toho tu sú samozrejme už spomínané inteligentné funkcie rozpoznávania prekážok a vidím tu tiež trvanie vysávania.

Test iRobot Roomba j7+: Podpora Google Home aj Alexa

Aplikácia iRobot je kompatibilná s Google Home aj Amazon Alexa. Vysávač je čiastočne možné ovládať aj cez Siri Skratky, no natívna podpora Apple Homekit chýba. Osobne však nepoznám vysávač, ktorý by bol kompatibilný s Apple HomeKit. A keďže sme na stránkach, ktoré sa venujú Androidu, asi je to nepodstatné.

Začnem Alexou. V prvom rade je potrebné mať vysávač prepojený s aplikáciou iRobot Home. Následne stačí otvoriť aplikáciu Amazon Alexa a klasicky cez Skills & Games, vyhľadať iRobot Home a prihlásiť sa. Alexa si všetky pripojené vysávače nájde sama.

Podobne to funguje aj s Google Home. Pri pridávaní nového zariadenia som zvolil možnosť “Funguje s Googlom.” Vysávač som si potom presunul do domácnosti a konkrétnej miestnosti.

Imprint Link: Keď potrebujete povysávať aj vymopovať

Táto funkcia prepája robotické vysávače iRobot s robotickým mopom Braava jet m6. Aplikácia sa používateľa vždy opýta či chce po tom, ako vysávač dokončí svoju prácu, aj mopovať. Roboty samozrejme naraz nemôžu vysávať aj mopovať jednu miestnosť. Avšak ak potrebujete napríklad povysávať kuchyňu a vymopovať obývačku, to nie je žiadny problém.

irobot braava jet m6
iRobot braava jet m6 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

iServis Premium

K prémiovej značke patrí aj prémiový servis. K dispozícii je napríklad infolinka, na vaše otázky vám na nej budú odpovedať odborníci s viac ako 10-ročnými skúsenosťami. Reklamáciu vie výrobca vybaviť už do 10 dní, no garantuje to len v prípade, ak využijete službu Pick & Return. Stačí na stránkach výrobcu vyplniť reklamačný formulár a robot vyzdvihne kuriér zdarma priamo u vás doma.

V aplikácii okrem iného nájdete aj návody na základnú údržbu. Upozorní vás na čas, kedy bude potrebné vymeniť filter, bočnú kefu či hlavné gumené kefy. Pomocou aplikácie sa dostanete priamo do e-shopu, kde si tieto veci môžete rovno zakúpiť. Nechýba ani jednoduchý návod, ako si ich môžete vymeniť priamo doma. Ide o veľmi jednoduché výmeny, ktoré zvládne naozaj každý.

Test iRobot Roomba j7+: Záverečné hodnotenie

iRobot Roomba j7+ je robotický vysávač pre náročných. Prichádza s umelou inteligenciou, prepracovaným systémom vysávania, vyprázdňovacou stanicou Clean Base či kvalitnou aplikáciou. Ponúka prakticky všetko, čo by ste od poriadneho robotického vysávača mohli očakávať. Jediným nedostatkom tak zostáva cena, ktorá rozhodne nie je nízka.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vysávač tiež neviem mopovať, no iRobot má pre vás riešenie v podobe robotického mopu Braava jet m6. Prípadne si môžete zvoliť lacnejší Roomba Combo, ktorý zvládne vysávať aj mopovať.

plusy

  • Automatické vyprázdňovanie do stanice Clean Base
  • Naozaj kvalitné vysávanie podlahy aj kobercov
  • Dokáže sa vyhnúť exkrementom
  • Prepracovaná aplikácia s množstvom inteligentných funkcií
  • Konečne povysáva aj v noci (vďaka svetlu)
  • Technológia imprint – komunikuje s ostatnými zariadeniami iRobot
  • Nadštandardný servis

mínusy

  • Ako pri každom robotickom vysávači, aj tu ne nutné dovysávanie, najmä kútov
  • cena
  • nevie mopovať
24.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+