MojAndroid

iRobot Roomba S9+ je najnovším, najdrahším a najlepším robotickým vysávačom spoločnosti. Zároveň predstavuje vrchol automatizovaného vysávania. Dostal nový dizajn v tvare D, ktorý mu umožňuje lepšie povysávať rohy miestností. Spoločnosť tak tento rok v krátkom časovom slede predstavila dve vlajkové lode. Používatelia, ktorí si kúpili model i7+ však nemusia zúfať, okrem zmeny tvaru ide prakticky o totožné zariadenie, avšak s cenou o približne 300 eur vyššou.

Novnka dostala vyprázdňovaciu stanicu CleanBase. Do nej sa podľa výrobcu môže vyprázdniť až 30 krát, no počas testovania sa mi to podarilo viacrkát. Všetko závisí od toho, akú veľkú plochu vysávač prejde a samozrejme aj koľko nečistôt zoberie.

iRobot Roomba S9+ vyprázdňovacia stanica clean base

Spolupracujú radi, no nechcú byť vedľa seba

Spolu s novým vysávačom predstavil výrobca aj mop braava jet m6. Ten sa predáva za cenu 599 eur a opäť ide o to najlepšie, čo môžete na trhu robotických mopov nájsť. Ak by ste sa pýtali, prečo iRobot neponúka riešenie 2 v 1, ich odpoveď je jednoduchá. Radšej majú v portfóliu dve zariadenia, ktoré tú svoju časť zvládnu na 100 %, ako mať jedno, ktoré bude musieť mať nejaký kompromis.

irobot braava jet m6

Vysávač a mop som rozbalil a pripojil k staniciam. Tie som dal vedľa seba s rozostupom asi 80 centimetrov. Začalo vysávanie. Po jeho ukončení som bol nepríjemne prekvapený tým, že vysávač sa nevedel dostať domov. Vysvetlenie bolo veľmi jednoduché. Zariadenia pracujú ideálne, keď sú ich dokovacie stanice vzdialené aspoň 2,4 metra od seba. V opačnom prípade si navzájom rušia signál, čo sa stalo aj v mojom prípade. Mop som teda premiestnil na druhú stranu izby a všetko fungovalo tak, ako by fungovať malo.

Náš tip
Test iRobot Roomba i7+: Robotický vysávač pre najnáročnejších

Základom je naučiť sa miestnosti, potom to ide ľahko

Začnem vysávačom Roomba S9+. Prvé vysávania sa robot učí. Mapuje si terén, zaznamenáva prekážky a ukladá si ich do pamäte. Po ukončení si v aplikácii môžete pozrieť, ako dokázal priestor zmapovať. Tiež vám ukáže, na koľko percent sa už miestnosti vo vašom byte/dome naučil. Ak ho máte len v jednej izbe, stačia možno dve – tri vysávania, ak máte izieb viac, bude to trvať dlhšie. Avšak nechať ho naučiť sa všetky vaše zákutia rozhodne odporúčam.

Následne si vytvorí mapu, ktorú môžete pomocou aplikácie editovať. Zvolíte si ohraničenie miestností, popíšete ich a hotovo. Teraz môžete vysávač poslať len do miestnosti, ktorú chcete povysávať. On ju povysáva, vráti sa domov a automaticky sa aj vyprázdni. Ideálne. Problém vysávaču nerobia ani prahy, dokáže cez ne prejsť. Mop je na tom s rozpoznávaním priestoru prakticky rovnako, no s prahom si poradiť nevie.

iRobot Roomba S9+ je smart, no smart musíte byť aj vy

Ak vlastníte takýto robotický vysávač, musíte myslieť dopredu. Priestory je ideálne upraviť tak, aby sa nemohol zaseknúť. Veľmi rád napríklad zamotáva káble. Niekoľkokrát sa mi stalo, že som odišiel, spustil vysávanie a o pár minút mi prišla do smartfónu notifikácia, že niečo nie je v poriadku. V kefách bol zamotaný kábel. Priznávam sa, bola to moja chyba.

Roomba S9+ a braava jet m6 sú vybavené technológiou Imprint. Vďaka nej dokážu komunikovať a vytvoriť nerozlučnú dvojicu. V aplikácii jednoducho nastavite čistenie, vysávač povysáva a mop následne zmyje podlahu. Naraz jednu miestnosť vysávať a mopovať nevedia, no to by ani nedávalo zmysel.

iRobot Roomba S9+

Pokiaľ potrebujete povysávať napríklad obývačku a mopovať spálňu, nie je to žiadny problém. Stačí v aplikácii vysávač poslať do kuchyne a mop do spláne.

Vysávanie je už klasicky na tej najvyššej úrovni. Teraz už bez problémov povysáva aj rohy miestností. Problém vysávaču nerobia podlahy, koberec či zvieracie chlpy. O kvalitu vysávania sa teda nemusíte báť.

Ach, tie prahy

Pri testovaní mopu som narazil na jeden problém. Braava jet m6 je inteligentná a nenastrieka vám vodu na koberec. Presne vie, kam má ísť. Avšak aj malé prahy medzi miestnosťami považuje za koberec. Ak teda máte v byte prahy, mopovať budete môcť len jednu miestnosť. Cez prah vám mop jednoducho neprejde. Na jednu stranu to chápem, no na druhú mi to dosť prekáža.

irobot braava jet m6 senzory

Ak máte dom alebo byt absolútne bez prahov, je to v poriadku. Pre tých, ktorí prahy majú, je tento mop prakticky zbytočný. Prenášať do inej izby ho nechcem a tak sa sústredím len na mopovanie jednej. Ostatné už zvládnem ručne.

irobot braava jet m6

Inak som s mopovaním spokojný. Nie je síce najrýchlejšie, no ak ho spustíte, keď nie ste doma, môže vám to byť jedno. V aplikácii si viete nastaviť v troch krokoch množstvo vody, ktorú bude používať. Mopovanie môže byť mokré, ale aj suché. V balení k Braava jet m6 nájdete toto:

 • 1x robotický mop iRobot Braava jet m6
 • 1x nabíjacia stanica
 • 1x napájací kábel
 • 2x jednorázová čistiaca podložka na mokré upratovanie
 • 1x jednorázová čistiaca podložka na suché upratovanie
 • 1x prateľná čistiaca podložka na mokré upratovanie
 • 1x prateľná čistiaca podložka na suché upratovanie
 • 1x vzorka čistiaceho roztoku Braava jet na tvrdé podlahy

Objem nádoby je 0,45 litra a vystačí to na 2 – 3 mopovania. Stačí naliať vodu, pridať špeciálny roztok a mopovanie môže začať.

irobot braava jet m6 nádoba

Cez aplikáciu zvládnete všetko

Ak chcete byť smart, potrebujete aplikáciu. Tá od iRobot je výborná. Vyzerá dobre, nájdete v nej všetky dôležité funkcie, ktoré sú prehľadne usporiadané. Nestratíte sa v nej. Navyše tu nechýbajú ani rôzne návody, ktoré určite stoja za prečítanie.

iRobot Roomba S9+ kefy

Výborne je v nej vysvetlené to, ako sa máte o svoje zariadenia starať. Dokonca vás upozorní na to, aby ste vyčistili kefy a podobne.

Verzia: 2.6.2-release
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.6.2-release
Aktuálna cena: Zdarma

Výhodou je, že pomocou aplikácie môžete vysávač a mop ovládať aj z diaľky. Vôbec nemusíte byť doma. Zariadenia sú pripojené k domácej Wi-Fi sieti. Jediné, čo potrebujete, je smartfón s aplikáciou a internetovým pripojením. Vysávanie a mopovanie spustíte odkiaľkoľvek.

Aplikáciu už nebudem podrobne rozpisovať, venoval som sa jej v recenzii modelu Roomba i7+.

Záverečné hodnotenie

Dvojica od iRobot opäť nesklamala. Osobne som s vysávačom spokojnejší ako s mopom. Práve kvôli problému s prahmi. iRobot Roomba S9+ predstavuje absolútny vrchol robotického vysávania a spokojný bude určite každý. Ponúka skvelý výkon, vyprázdňovaciu stanicu CleanBase a bez problémov povysáva rohy. Keď sa to spojí s prepracovanou aplikáciou, je radosť takéto zariadenie vlastniť.

iRobot Roomba S9+ clean base

Mop je tiež na veľmi vysokej úrovni, po priestore sa pohybuje s ladnosťou a mopuje veľmi dobre. Až na spomínaný problém s prahmi som s ním nadmieru spokojný.

Ceny sú nasledovné

 • iRobot Roomba S9+ – 1499 eur
 • iRobot braava jet m6 – 599 eur

iRobot Roomba S9+

Plusy

 • Automatické vyprázdňovanie
 • Prepracovaná aplikácia
 • Kvalitné vysávanie a orientácia v priestore
 • Plánovanie vysávania
 • Výborný výkon
 • Bez problémov povysáva rohy

Mínusy

 • Hlučný pri vyprázdňovaní
 • Cena

iRobot Roomba S9+ zhora

iRobot braava jet m6

Plusy

 • Jednoduché mopovanie
 • Prepracovaná aplikácia
 • Tichý
 • Bohaté príslušenstvo
 • Nemusíte sa báť o koberce

Mínusy

 • Cena
 • Nedokáže prejsť cez prah

irobot braava jet m6

9.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+