MojAndroid

iRobot je spoločnosť, ktorá sa špecializuje práve na robotické vysávače. Portfólio je naozaj široké. iRobot ponúka lacnejšie a dostupnejšie vysávače, no aj tie najdrahšie a najkvalitnejšie. Jedným z nich je aj nami testovaná Roomba i7+.

Špecifikácie

 • Rozmery robota: 33,5 x 9,3 cm
 • Hmotnosť robota: 3,4 kg
 • Doba nabíjania: 90 minút
 • Filter: Vysokoúčinný
 • Výdrž batérie: až 75 minút
 • Typ batérie: Líthium Ion
 • Objem zásobníka: 0,6 litra
 • Typ zásobníka: Umývateľný
 • Maximálne pokrytie: 185 m2
 • Maximálna výška prahu: 2 cm
 • Hlučnosť: 62 dB

Obsah balenia

 • iRobot Roomba i7
 • Clean Base nabíjacia a vyprázdňovacia stanica
 • Sieťový kábel
 • 2 náhradné vrecká pre stanicu
 • Virtuálna stena Dual Mode Virtual Wall (2 alkalické AA batérie pribalené)
 • 1 extra filter
 • 1 extra bočná kefka

Najzaujímavejšou na tomto vysávači (okrem vysokej ceny) je vyprázdňovacia stanica s názvom Clean Base. Tá dokáže Roombu nabíjať a zároveň vyprázdniť zásobník vo vysávači. V praxi to znamená, že sa o svoj vysávač nebudete musieť takmer vôbec starať. Vrecko v stanici dokáže poňať až 30 plných zásobníkov. Prakticky teda budete vrecko vysypávať maximálne raz do mesiaca. Ja som vysávač testoval dlhšie a vrecko som nemusel vysypať takmer tri mesiace. Vysával som 3-4 x do týždňa, minimálne jednu až dve miestnosti.

Jediným “nedostatkom” môžu byť trochu väčšie rozmery stanice. V rámci pôdorysu je to však v poriadku, len kopíruje rozmery vysávača. Je však poriadne vysoká. Mne osobne to nijako neprekáža. Nevyzerá to ako lacná hračka a do vašej domácnosti určite zapadne. Zvykol som si ja, zvyknete si aj vy.

Keď už som pri tejto stanici, samotné vyprázdňovanie trvá asi 10 sekúnd a je poriadne hlučné. To je dôkazom toho, že sací výkon je tu veľmi silný a inak to ani nemôže byť. Na vyprázdnenie zásobníka potrebujete poriadny výkon.

Zásobník vo vysávači sa vyprázdni po každom vysávaní automaticky. Môžete tak urobiť aj priamo v aplikácii, stačí kliknúť a hotovo. Samotná aplikácia je príjemná a jej používanie je bezproblémové.

Konštrukcia a Dizajn: Už sme si zvykli

Dizajnovo je Roomba i7+ veľmi podobná svojim kolegom. Ponúka klasický kruhový pôdorys. Tento tvar má len jednu nevýhodu – vysávanie v rohoch je náročnejšie. To som si všimol aj počas testovania. Roomba i7+ síce pekne kopíruje všetky časti miestnosti, no v rohoch má asi najväčší problém. Za to však nemôže, fyzikálne nie je možné povysávať úplné rohy miestností. Problém bude len s malými prachovými časticami, chlpy a chumáče od domácich miláčkov zvládne. Konkurencia už ponúka niekoľko riešení, ktoré by sa mali s vysávaním v rohoch popasovať lepšie. iRobot nedávno predstavil model Roomba S9+, ktorý ponúka telo v tvare D a dostane sa aj do rohov.

Hmotnosť samotného vysávača je 3,4 kilogramu. Tú budete riešiť pravdepodobne len pri jeho vybaľovaní a raz za čas aj pri čistení. Zásobník má objem 0,6 litra, čo nie je veľa, no ako som už spomínal, dokáže sa sám vyprázdniť, takže s ním problémy mať nebudete.

Na vrchu sa nachádzajú 3 tlačidlá, pričom všetky sú dotykové. Tým stredným vysávač zapnete a taktiež spustíte vysávanie. Pomocou tlačidla s ikonou domčeka pošlete Roombu domov a posledným je tlačidlo “Spot cleaning”. Ako už názov napovedá, v tomto režime bude Roomba i7 vysávať oblasť, v ktorej sa práve nachádza, pretože práve tam je práce najviac. Túto funkciu využijete napríklad pri rozsypanej káve a podobne.

Ovládajte ho odkiaľkoľvek

Trochu horšie som to mal s párovaním vysávača. Pri prvom pokuse som nemal dostatočne nabitú batériu, takže sa mi to nepodarilo aj napriek tomu, že sa v tom čase nabíjal. Nevadí. Vyskúšal som druhýkrát a všetko prebehlo tak, ako malo. Len to trvalo trochu dlhšie. Vysávač sa pri párovaní pripojí aj k vašej Wi-Fi sieti, takže ovládať ho môžete aj vtedy, keď nie ste doma. Všetko funguje cez internet.

Vysávač najskôr prebehne všetky kúty, priestor si zmapuje a následne presne vie, kde sa nachádza. Výborné je, že v aplikácii si môžete pozrieť aj pôdorys miestnosti, ktorú má uloženú v pamäti. Ak máte miestností viac a chcete povysávať len jednu, stačí v smartfóne zvoliť tú správnu a Roomba sa už o všetko postará. Geniálne. Pokiaľ máte miestností viac, môžete si jednoducho pomocou aplikácie vy sami zvoliť ich hranice.

iRobot Roomba i7+ spodná časť

Prepracovaná a prehľadná aplikácia

Dávnejšie recenzovaný model Roomba E5 takúto funkciu neponúka, takže toto je príjemná zmena. Vlastne, ponúkajú ju len drahšie modely, Roomba i7+ nie je prvým. Jediné, čo mi chýba, je, že smartfón nedokážem použiť ako ovládač a navigovať vysávač presne tam, kam chcem. Ide však skôr len o zábavku. Počas používania som si všimol, že raz za čas sa vysávač rozhodne opustiť dokovaciu stanicu a znovu k nej príde. Toto správanie je zaujímavé a neviem si ho vysvetliť. Pravdepodobne je to z dôvodu, že spolu kontakty presne nesedia. Našťastie to robí potichu a nijako ma tým neruší. Nestáva sa to často, počas troch týždňov sa mi to stalo možno 3-krát.

Verzia: 2.6.2-release
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.6.2-release
Aktuálna cena: Zdarma

V aplikácii môžete svoj iRobot pripojiť aj k smart domácnosti a dokáže spolupracovať s Amazon Alexa. Samotná aplikácia je spracovaná dobre. Je prehľadná a získate z nej všetky dôležité informácie. Hneď v prvej záložke v menu nájdete informácie o tom, ako sa o svoj vysávač staráte. Nechýba tu ani podrobný návod na vysypanie zásobníka. V zložke história zase nájdete všetko o predchádzajúcich vysávaniach. Tie si môžete rozkliknúť a uvidíte pôdorys, ktorý Roomba i7+ povysávala. Taktiež nechýba informácia o čase, ktorú na to potrebovala.

Vysávač (aplikácia) ukladá aj celkové údaje. Vidíte tak, ako dlho Roomba za svoj život vysávala, koľkokrát vyprázdnila zásobník či koľko samotných vysávaní urobila. Zložka Smart Maps zase ukrýva informácie o miestnostiach, ktoré má vysávač naučené.

Naplánujte si vysávanie

Výborné je aj plánovanie vysávania. Zvoliť si môžete opakovanie, čas a aj miestnosť, ktorá sa má povysávať. Výborné. Výhody robotického vysávača som ocenil aj v prípadoch, kedy som očakával návštevu a nebol som doma. Nevedel som teda či mám povysávané. To ale nebol žiadny problém. Stačilo vytiahnuť smartfón, spustiť aplikáciu a začať vysávať, zatiaľ čo ja som bol napríklad na nákupoch.

Páči sa mi, s akou ľahkosťou a rýchlosťou sa Roomba i7+ pohybuje po miestnosti. Je naozaj poriadne rýchla. Miestnosť vysáva systematicky a logicky, nebehá kade-tade. Pekne postupne. Ak narazí na prekážku, ktorá tam predtým nebola, nezaskočí ju to. Dokáže ju bez problémov obísť a povysávať okolo nej. Po dovysávaní vám príde notifikácia s informáciami o povysávanej ploche, čase vysávania a podobne. Ak sa vysávač niekde zasekne, vypne sa a tiež obdržíte nofitikáciu. Vy tak ihneď viete, že sa vysávanie nepodarilo. To sa mi našťastie nestalo ani raz.

Dlhá výdrž a odolný voči namotávaniu vlasov

Na jedno nabitie zvládne vysávať až 75 minút, pokiaľ by nebola práca dokončená, jednoducho sa vráti, dobije a pokračuje ďalej. Toto som však riešiť nemusel, väčšinou som mal povysávané kompletne do 10 – 15 minút.

iRobot Roomba i7+ tlačidlá

Pri niektorých lacnejších vysávačoch mi vadia kefy, ktoré nedokážu vzdorovať namotávaniu vlasov. Vy ich tak musíte čistiť častejšie a niekedy sa kvôli tomu aj celý vysávač zasekne. Tu to nehrozí. Roomba i7+ obsahuje dve gumené kefy, ktoré sú voči namotávaniu vlasov odolné. Úplne dokonalé to nie je, nejaký ten vlas sa dostane do časti medzi kefou a priestorom na jej uchytenie. V rámci pravidelnej údržby ale nebudete mať problém s ich vytiahnutím.

Roomba i7+ je naozaj inteligentná. Viackrát som si všimol, že niektoré časti izby prešla aj viackrát, prípadne sa zastavila a vrátila sa. Išlo o časti, ktoré boli špinavšie a snažila sa ich povysávať poriadne. A veľmi dobre sa jej to darilo. Máte tak istotu, že ak náhodou rozsypete kávu, Roomba to deteguje a práve poškodenému miestu sa bude venovať viac.

Virtuálna stena

Výbornou vecou je pribalená virtuálna stena. Jedná sa o malý plastový senzor, ktorý môžete umiestniť do miestnosti a určiť vysávaču miesto, kam nemá ísť. Ak je v miestnosti oblasť, ktorej by sa mal vysávač vyhnúť, tento senzor vám s tým pomôže. Ponúka dve možnosti. Buď ho nastavíte tak, aby sa mu vysávač vyhol v okruhu 1,2 metra alebo ak nechcete, aby pokračoval do druhej miestnosti, dáte ho za prah dverí a namierite na druhú stranu.

iRobot Roomba i7+ virtuálna stena

Keď sa tam vysávač dostane, nebude ďalej pokračovať a správať sa bude tak, akoby tam bola stena. Funguje to spoľahlivo. Hodí sa najmä majiteľom domácich miláčikov. Robotu takto zabránite napríklad prístupu k miskám s vodou či žrádlom a iným objektom, pri ktorých nechcete, aby sa ich robot dotýkal. Treba si však dať pozor na to, ako tento senzor umiestnite, pretože sa môže stať, že sa Roomba zasekne a nebude vedieť reagovať či dostať sa domov k dokovacej stanici.

Údržba je tiež dôležitá

Údržba vysávača nie je nijako zložitá. Raz za čas je potrebné vybrať kefy a vyčistiť ich, neuškodí ani vyprázdnenie zásobníka (aj keď sa vyprázdňuje sám). Pribalená príručka obsahuje všetky dôležité informácie o tom, ako sa o Roombu i7+ starať. Ak sa budete o svoju Roombu starať dobre, ona sa vám určite odmení dlhou životnosťou a vždy povysávanými miestnosťami.

Výborne spracované návody sa nachádzajú aj priamo v aplikácii. Tá vám dokonca ukáže, že je čas na vyčistenie konkrétnej časti vysávača. Keď tak urobíte, aplikácii o tom dáte vedieť a hotovo. Následne po niekoľkých dňoch znovu vidíte, že je potrebná údržba. A tak pekne dookola. Nemôže sa vám stať, že na to zabudnete. Výborné riešenie.

iRobot Roomba i7+ kefa

Každý krok je navyše stručne a jednoducho vysvetlený, pričom nechýbajú ani obrázky. Prvý “servis” som zvládol bez problémov práve s použitím tohto návodu. Následne som ho už nepotreboval. Za toto výrobcu chválim, takto by to malo fungovať všade.

Záverečné hodnotenie: Absolútna špička

iRobot Roomba i7+ predstavuje to najlepšie, čo je možné na poli robotických vysávačov vidieť. Vysáva kvalitne, dokáže rozoznať špinavšie oblasti, ktorým sa venuje viac. Vysávač je to inteligentný, vie presne, kam má ísť, ktorú izbu povysávať a urobí to celkom rýchlo. Jeho obrovskou konkurenčnou výhodou je vyprázdňovacia stanica, vďaka ktorej vám odpadá časté vyprázdňovanie zásobníka. Prakticky sa budete starať o vyprázdnenie 30-krát menej často. Za kvalitu si však výrobca nechá poriadne zaplatiť. Aktuálna cena vysávača iRobot Roomba i7+ je 1198 eur.

iRobot Roomba i7+ detail

Plusy

 • Dostatočná výdrž batérie
 • Automatické vyprázdňovanie zásobníka
 • Prepracovaná aplikácia
 • Výborné plánovanie času a miestnosti vysávania
 • Nízka hlučnosť pri vysávaní
 • Výborný sací výkon

Mínusy

 • Hlučný pri vyprázdňovaní
 • Chýba možnosť ovládania vysávača ručne
 • Cena

Náš tip
TEST iRobot Roomba e5: Skvelý pomocník do domácnosti

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+